Още в началото ще се издам – не съм геодезист, а ВиК инженер. Във фирмата, в която работя разполагаме с два приемника Topcon Hiper GGD, които шефът е купил преди пет години някъде от Геохайд. Единият от собствениците в Геохайд му е далечна рода и му е свалил звзеди от небето за това как с GPS може да си заснема бързо, лесно и много точно обектите (занимаваме се с проектиране и строителство на външни ВиК мрежи) и му е направил някаква добра оферта, защото знам, че това е скъпа техника и ми се струва странно да се купи от не-геодезисти, които не я ползват непрекъснато. Това го оставям настрана – нещото, което ме вълнува е как да използваме GPS-ите най-пълноценно. Според г-н Димитров от Геохайд методът е следния (това е практикувано във фирмата през последните години):
- Поставяме единия приемник на тринога върху позната точка с координати в 1970г;
- Стартираме базата с координатите, пускаме модема. Комуникацията межу базата и ровъра е с GSM модеми, което ни излиза доста скъпо – в мрежата на Мтел сме и 1мин пренос на данни през CSD струва около 15ст без ДДС.
- Пускаме ровъра, модема набира базата и получаваме фиксирано решение. Отиваме на втора точка с познати координати, замерваме я, виждаме разликата по хоризонтала и вертикала и ако е под 3-4см започваме да си мерим.
Този метод, обаче се оказа, че има редица недостатъци – за някой разбрах след като почетох, а други ни ги казаха геодезисти, които са ни виждали да работим:
- Още в началото колегите установили, че GPS-а не става за градски условия... За един геодезист това е ясно като 2+2=4, но търговецът казал на шефа, че няма проблеми преди да му продаде техниката, а после обяснил, че естествено, че не става...
- Доста скъпо излиза GSM връзката база-ровър, имаме и UHF радио предавател и приемник, но рядко мерим на места с пряка видимост към базата;
- Един познат геодезист се удиви как така мерим директно в координати 1970г и стана ясно, че към софтуера е добавен един файл с трансформации за четирите зони на система 1970г. Според колегата това доста увеличавало грешката, особено извън центъра на съответната зона;
- Нямаме добър начин за проерка и корекции – проверяваме се със втората от двете точки, които знаем и ако е допустима грешката (случайната грешка в тази точка, не знам в други точки каква е) продължаваме.
- Много е ненадежна техниката за връзка между базата и ровъра – редовно забиват модемите, не можем да наберем отново, връщаме се при базата, ресет на всичко, псуване, ремонт на кабелчета и т.н.
Малко преди празниците обаче от Геохайд ни направиха голям удар – пратихме им единия приемник за смяна на вътрешната батерия и получихме фактура за 1800лв за втора ръка антена, защото сме били счупили една букса, понеже неправомерно сме го отваряли без причина приемника... Аз и колегите (все не-геодезисти) отваряме предимно шахти, в техниката не се ровим и бяхме много стреснати, понеже началника ни награби яко и щяхме да си делим 1800лв... Обаче ни върнаха и старата антена – счупената уж, занесохме я в близкия компютърен сервиз и я оправиха за 10лв – запоиха буксата. Пича от Геохайд я тества, като през цялото време твърдеше, че няма как да е оправена и накрая се оказа, че си работи като нова... Скъсаха фактурата за хилядите левове и аз вместо да се отпусна се ядосах и реших да прочета малко повече, защото ми е много неприятно да знам, че ме лъжат, но да не разбирам много от материята и да продължават да ме лъжат.
Та така, след четене и опити искам да попитам дали съм на прав път към правилната процедура за кадърно измерване (пиша теоретично, без да съм го пробвал):
1. Снабдихме се с тестов акаунт към RTK мрежата на Навитек, получавам фискирано решение без да ползвам втория приемник за база.
2. Правя си нов Job, в който за Datum избирам ETRS89, без проекция, вид на координатите Ground.
3. Намирам си координатите в система 1970г на поне 4 точки, които да са от една опорна мрежа и за препоръчване обекта, който ще измервам да е заключен между тях.
4. Въвеждам от файл или ръчно тези точки в контролера и ги задавам като контролни точки.
5. Измервам ги на 10-15 отчета.
6. Влизам във модула Localization на TopSURV в контролера и му казавам коя точка на коя отговаря. Модулът прави трансформация на координатите, показва ми грешките за всяка точка и ако са приемливи запаметявам локализацията и оттук насетне си меря в реални координати 1970г (или някаква локална мрежа според обекта)
Работим в и около Бургас и реших, че за изходни точки за локализация най-добре да си купя от кадастъра. Влизам в сайт им и гледам, че освен на триангулачни точки се предлагат и координати на точки от ГММП, определени със статични GPS измервания. Решавам, че това е за мен – нови точки, думата GPS я има и си купувам за проба една точка за 9лв ( с кота). Във справката са дадени координатите като географска ширина и дължина и отделно в КС 1970г. Обаче има един текст, че координатите в 1970г и котата по Балтийската система са получени чрез трансформация. Моят въпрос е какво точно означава това – мога ли да ги използвам за контролни точки, по които да си направя локална трансформация или не? Ако не, какъв е начина за получаване на изходни точки, които да са надеждни?
Съжалявам за подробното описание, но след като искам съвет мисля, че е редно да опиша максимално точно какво зная и какво правя

Предварително благодаря за помощта!
Поздрави,
Тончо