Относно прословутата Координатна система 2005
Публикувано на: Пет Окт 07, 2011 10:22 pm
Относно прословутата Координатна система 2005
Публикуваната НАРЕДБА № 2 от 30 юли 2010 г. за дефиниране, реализация и поддържане на Българската геодезическа система е механично пренесена от закона за достъп до пространствени данни и безотговорно се втълпява геодезическа проекция – Универсална напречна цилиндрична проекция на Меркатор (Universal Transverse Mercator – UTM) вероятно под давление на слабо образовани военни експерти и техни протежета в АГКК. И сега я последва ИНСТРУКЦИЯ № 1 от 32 март 2011 г. за преобразуване на съществуващите геодезически и картографски материали и данни в „Българска геодезическа система 2005“, още едно необмислено предложение!
Исторически погледнато, от както са обявени като военна тайна методите на изчисление и обработка на опорната геодезическа мрежа са почнали и проблемите. В ГеоКартФонда не могат да кажат коя точка с какви координати е, коя е преизравнявана, коя не! Продават се координати, без да се знае тяхната точност, приемат се за безгрешни от геодезическата колегия, чрез тях се трансформират нови геодезически измервания, и се предават новоопределяеми точки, с коректни измервания, но натоварени с грешки от изходната мрежа. Фирмите са заинтересовани да предадат обекти като актуват колкото се може повече точки, без да правят анализ кои точки от дадената опорна мрежа са с коректни координати и кои с грешни. На базата на итерациите се изключват точки докато средната квадратна грешка от оценката на модела влезе в допустимите граници. Но така се изключват точки с верни координати, а остават грешни. Има мрежи в цели съдебни райони където мрежата не е хомогенна, т.е. използвани са точки от първокласна мрежа, които не са преизравнявани, точки от местни мрежи преизравнявани няколко пъти. Това ще продължи докато има някаква апокрифна тайна върху координатните трансформации. Използва се програма за трансформация, без да се знае дали вярно смята, няма реални тестове. Визираната програма е BGTrans (включително и предходните и версии). Пример за явна грешка е трансформация от КС1930 към КС1950, получават се едни координати, същите координати се използват и за трансформация от КС1950 към КС1930, какво се получава, ако пък данните са в източна България още покрива трансформация? Приемането на една затворена програма за еталон е много опасно нещо! Чужди военни разузнавания и с не богат бюджет могат да си платят на програмисти, който да деасемблират програмата и да изведат коефициентите на трансформации, но това е малък проблем или даже не е интересно за чуждото разузнаване, защото те могат сами да си направят измервания и трансформиране на координати на техни цели. Но най-лошото е за ползвателите в България дори да са измервали коректно приемайки безрезервно за безгрешно трансформацията на еталонната програма се предават грешни координати! За да има контрол и конкуренция трябва да са публични коефициентите и който иска да си смята със собствена програма като се появи разлика в трансформациите да може да се търси и проверява за грешки! Сега се използват различни версии на една програма в някой са коригирани част от грешките в други не са, има и други програми, който получават подобни резултати. Геодезическата колегия ги използва на доверие и ги приема, че те не внасят грешки при трансформации, което е още по опасно тъй като се получава мултипликация на грешките!
Каква проекционна координатна система да изберем? Гаус-Крюгерова или Ламбертова проекция, за мен това е без значение, стига да има публикувани верни коефициенти за трансформации и изчисления. Едната проекция ще раздели страната на две зони, другата ще е една, и в двата случая, ако са публични коефициентите на трансформация то те ще бъдат въведени в навигационните устройства на личните автомобили няма да има проблем за тях движейки се навсякъде по света. Но предлагането на UTM проекция с 6° ширина на ивица и мащабен фактор 0,9996 е доста рисково и безразсъдно за ЕТК! Само ще спомена проф. Марин Андреев: избора на картна проекция е много отговорен процес защото чрез нея се гарантират всички граници, от държавната граница до границата на имот! Единствено нужно нещо е да се обявят единни параметри за трансформация между елипсоида на Красовски, върху който е дефинирана КС1950 и елипсоид GRS80 към епоха 2005 или друга, останалите неща са описани в учебниците по Математическа Геодезия, Математическа Картография, вградени са в приложните програми на световните производители на CAD и ГИС програми. А не като някой да говори за „универсална и глобална и локална нямаща връзка със съседите!!!“.
Какви проблеми ще се появят след приемането на нова проекционна координатна система? Единият проблем ще е сходка между землищата на отделните зони, това ще е процес, при който ще се появи грешка в рамките на 1 метър може би. Но при всяко връщане в КС1970 за съдебни дела пак ще изкачат дупките в контактните зони! Съответните служби и сега не са решили този проблем с контактните зони на землищата в една зона на КС1970, ако се вземат от Министерството на Земеделието, Горите и Храните... ZEM файловете. Ще има преизчисляване в съседна зона при 6° ивица деформациите ще са значителни! Следващ проблем ще е редукция на площите на имотите също така еднократно преизчисляване то ще зависи и от мащабният фактор на избраната координатна система! При по-голяма разлика в мащабен фактор веднага ще се почувства разлики в разстоянията над 1 км. При трасиране на имотна граница от две точки и от всяка трасираме външните точки, може да се получи по-голяма площ. И най-големият проблем ще остане трансформация на координати с неясен произход. Все повече правоспособни лица забелязват разлики от 40-50 см. в положението на опорните точки. Ще се появят търговци, които ще предлагат трасиране на граници на имоти от такива точки знаейки за съответната грешка, с което ще се облагодетелства даден собственик на имот. А в съдът има маса дела за граница на имот, хората се съдят и за педя земя, и когато вещите лица няма да бъдат способни да констатират еднозначно положение на граница на имот, съдът ще отсъжда по вътрешно убеждения, нищо че грешката по наредба в положението на точка от граница на имот е 60 см. Това е следваща стъпка към осъждане на България в международен съд, или от европейската комисия за неспазване на директивата INSPIRE.
Какво предлагам да се направи. Да се преработи проектната инструкция, как може да са описани процедурите на една частна програма за трансформации, корпоративни файлове формати за обмен на данни? Може ли да ми кажете стандартен формат за текстови данни в TXT формат? Раздела за „Видове и формати на пространствени данни“ какво показва, че сме много грамотни, ами един TIFF с LZW компресия не е никак стандартен, ако нямаш лицензи, или GEO TIFF. Къде ли в DXF файлът са скрили информация за координатната система? Смесица от понятие като видове данни и се изброяват различни типове карти, ами това е инструкция за трансформация на координати, а чрез координати се описват различни данни, описани в карти, или кой, за каквото се сети. Пример за пространствени регистри дали има или това са опорните мрежи, пропуснати се картите с минералните богатства, икономическите карти на България, я колко фундаментални карти са пропуснати. Всичко в хармония с Европейските директиви, ами то още заглавието е объркващо, координати ли ще се трансформират, данни ли ще се преобразуват от топографска карта на топографска карта? Тази проектна инструкция просто описва една програма за трансформации с поддържаните от нея формати с цел да е единствена на пазара, и на който търг да се яви тя ще е! И най-лошото да се публикуват грешни формули и коефициенти прикрити под понятието приблизителни, а верните уж се съхраняват от Военно Географска Служба – от зелените човечета, и да не забравя да спомена и НАТО. Не може безкрайно да се спекулира с военна тайна и да се поддържа една грешна опорна мрежа за граждански цели. Ами нали тези коефициенти като се подпишат и подпечатат с държавен печат стават законни. Утре като донесат координати трансформирани с тях и им ги отхвърлят ще извадят наредбата и ще кажат щом министъра е казал, че две и две е равно на пет и тази програма смята така значи е вярна. В съда вещото лице – програмист ще потвърди, че са спазени формулите и коефициентите, нищо че са грешни и резултатите са верни, да се приемат. Затова или се публикуват верни коефициенти или нищо, но не и нещо грешно да замажем положението, те грешките се натрупват и все някога ще избият. Второ нещо, което мога само да мечтая, е да се планува ново преизмерване държавната опорна мрежа като контрола се централизира, за да се преизчислят по-коректни трансформационни коефициенти към старите координатни системи и да се коригират трансформираните координати с по-приемлива грешка! Ще повторя централизирано преизмверване, защото сега различни фирми правят различни измервания, военните и те си правят измервания по техни правила, БАН също, всеки натрупал данни. Но всеки гледа да си ги пробута да ги продаде ако може няколко пъти, нищо че са в различни епохи, с различни параметри на приемници. Как така различни, ще попита някой, ами едни мерят XYZ координати и височина на станцията или без нея, други географски координати B, L и алтиметрични височини, и т.н. Различни класове приемници, едни със софтуерна емулация за да се повиши точността, едни с по-широк диапазон на приеманите сигнали от няколко спътникови системи, други не. Различни методи на трансформации, едни с афинна трансформация, други с програми като „transf.exe” трансформират от WGS84, други със S трансформация или Хелмертова трансформация, кой каквото си знае. И какви са тези 473 точки, нито са равномерно разпространени по територията на страната и кой ги ползва за развитие на локални мрежи. С каква точност са изведени трансформационните коефициенти? Реално във всяка област трябва да се материализират около 100 точки или около 2000 за цялата страна (Колкото повече толкова по добре – мечо Пух). И последна надежда за следващото дефиниране или преопределяне на координатната система като тези „експерти“ от АГКК, ВТС да ги няма, да е на чисто научно ниво, да няма тайни, пазени от някой си за някой си!
Положението не е розово сега имаме все едно 4 координатни системи за отделните части на страната и с тях се оправдаваме за неточностите, ако се трансформират в новата координатна система която и да е тя неточностите ще си останат и ще се увеличат. Пак ще се продават координати от ГеоКартФонда с неясен произход и точност!
Европейските директиви дали имат такова понятие ето Ви приблизителни коефициенти, а верните си ги пазим да не се изхабят от много ползване?
И последно някой може ли да каже защо ВТС продължава да води за секретни топографските карти в М1:50 000, когато същите тези карти са публикувани в Русия, на свободен достъп са в интернет пространството и са в координатна система 1942/83 т.е. по точни? Да, има началници, получават заплати, за да създават проблеми.
PS
Ето пример за една кръгла нула: http://www.geomedia.bg/index.php/articl ... 323b64138b В инструкцията се преписват справки от статии и учебници, АЛГОРИТЪМ и РАБОТНИ формули! А къде ли са коефициентите или пак ще е една частна програмка? Кой ли и плаща за да разиграва тази пиеска? А ето пред историята: http://www.geomedia.bg/index.php/article:448
И моля когато ползвате литературни източници да ги цитирате точно, историческата справка на координатните системи в България е от статии на г-н Йовев, проф. Томова, проф. Даскалова винаги отделяха един час, за да разкажат за ак. В. Христов и въведените от него координатни системи!
Примерно „Даскалова М., Ив. Здравчев. Математическа геодезия. София, 2005, 432 с. “ е с обем 427 страници, 432 с. е едно нищо!
Публикуваната НАРЕДБА № 2 от 30 юли 2010 г. за дефиниране, реализация и поддържане на Българската геодезическа система е механично пренесена от закона за достъп до пространствени данни и безотговорно се втълпява геодезическа проекция – Универсална напречна цилиндрична проекция на Меркатор (Universal Transverse Mercator – UTM) вероятно под давление на слабо образовани военни експерти и техни протежета в АГКК. И сега я последва ИНСТРУКЦИЯ № 1 от 32 март 2011 г. за преобразуване на съществуващите геодезически и картографски материали и данни в „Българска геодезическа система 2005“, още едно необмислено предложение!
Исторически погледнато, от както са обявени като военна тайна методите на изчисление и обработка на опорната геодезическа мрежа са почнали и проблемите. В ГеоКартФонда не могат да кажат коя точка с какви координати е, коя е преизравнявана, коя не! Продават се координати, без да се знае тяхната точност, приемат се за безгрешни от геодезическата колегия, чрез тях се трансформират нови геодезически измервания, и се предават новоопределяеми точки, с коректни измервания, но натоварени с грешки от изходната мрежа. Фирмите са заинтересовани да предадат обекти като актуват колкото се може повече точки, без да правят анализ кои точки от дадената опорна мрежа са с коректни координати и кои с грешни. На базата на итерациите се изключват точки докато средната квадратна грешка от оценката на модела влезе в допустимите граници. Но така се изключват точки с верни координати, а остават грешни. Има мрежи в цели съдебни райони където мрежата не е хомогенна, т.е. използвани са точки от първокласна мрежа, които не са преизравнявани, точки от местни мрежи преизравнявани няколко пъти. Това ще продължи докато има някаква апокрифна тайна върху координатните трансформации. Използва се програма за трансформация, без да се знае дали вярно смята, няма реални тестове. Визираната програма е BGTrans (включително и предходните и версии). Пример за явна грешка е трансформация от КС1930 към КС1950, получават се едни координати, същите координати се използват и за трансформация от КС1950 към КС1930, какво се получава, ако пък данните са в източна България още покрива трансформация? Приемането на една затворена програма за еталон е много опасно нещо! Чужди военни разузнавания и с не богат бюджет могат да си платят на програмисти, който да деасемблират програмата и да изведат коефициентите на трансформации, но това е малък проблем или даже не е интересно за чуждото разузнаване, защото те могат сами да си направят измервания и трансформиране на координати на техни цели. Но най-лошото е за ползвателите в България дори да са измервали коректно приемайки безрезервно за безгрешно трансформацията на еталонната програма се предават грешни координати! За да има контрол и конкуренция трябва да са публични коефициентите и който иска да си смята със собствена програма като се появи разлика в трансформациите да може да се търси и проверява за грешки! Сега се използват различни версии на една програма в някой са коригирани част от грешките в други не са, има и други програми, който получават подобни резултати. Геодезическата колегия ги използва на доверие и ги приема, че те не внасят грешки при трансформации, което е още по опасно тъй като се получава мултипликация на грешките!
Каква проекционна координатна система да изберем? Гаус-Крюгерова или Ламбертова проекция, за мен това е без значение, стига да има публикувани верни коефициенти за трансформации и изчисления. Едната проекция ще раздели страната на две зони, другата ще е една, и в двата случая, ако са публични коефициентите на трансформация то те ще бъдат въведени в навигационните устройства на личните автомобили няма да има проблем за тях движейки се навсякъде по света. Но предлагането на UTM проекция с 6° ширина на ивица и мащабен фактор 0,9996 е доста рисково и безразсъдно за ЕТК! Само ще спомена проф. Марин Андреев: избора на картна проекция е много отговорен процес защото чрез нея се гарантират всички граници, от държавната граница до границата на имот! Единствено нужно нещо е да се обявят единни параметри за трансформация между елипсоида на Красовски, върху който е дефинирана КС1950 и елипсоид GRS80 към епоха 2005 или друга, останалите неща са описани в учебниците по Математическа Геодезия, Математическа Картография, вградени са в приложните програми на световните производители на CAD и ГИС програми. А не като някой да говори за „универсална и глобална и локална нямаща връзка със съседите!!!“.
Какви проблеми ще се появят след приемането на нова проекционна координатна система? Единият проблем ще е сходка между землищата на отделните зони, това ще е процес, при който ще се появи грешка в рамките на 1 метър може би. Но при всяко връщане в КС1970 за съдебни дела пак ще изкачат дупките в контактните зони! Съответните служби и сега не са решили този проблем с контактните зони на землищата в една зона на КС1970, ако се вземат от Министерството на Земеделието, Горите и Храните... ZEM файловете. Ще има преизчисляване в съседна зона при 6° ивица деформациите ще са значителни! Следващ проблем ще е редукция на площите на имотите също така еднократно преизчисляване то ще зависи и от мащабният фактор на избраната координатна система! При по-голяма разлика в мащабен фактор веднага ще се почувства разлики в разстоянията над 1 км. При трасиране на имотна граница от две точки и от всяка трасираме външните точки, може да се получи по-голяма площ. И най-големият проблем ще остане трансформация на координати с неясен произход. Все повече правоспособни лица забелязват разлики от 40-50 см. в положението на опорните точки. Ще се появят търговци, които ще предлагат трасиране на граници на имоти от такива точки знаейки за съответната грешка, с което ще се облагодетелства даден собственик на имот. А в съдът има маса дела за граница на имот, хората се съдят и за педя земя, и когато вещите лица няма да бъдат способни да констатират еднозначно положение на граница на имот, съдът ще отсъжда по вътрешно убеждения, нищо че грешката по наредба в положението на точка от граница на имот е 60 см. Това е следваща стъпка към осъждане на България в международен съд, или от европейската комисия за неспазване на директивата INSPIRE.
Какво предлагам да се направи. Да се преработи проектната инструкция, как може да са описани процедурите на една частна програма за трансформации, корпоративни файлове формати за обмен на данни? Може ли да ми кажете стандартен формат за текстови данни в TXT формат? Раздела за „Видове и формати на пространствени данни“ какво показва, че сме много грамотни, ами един TIFF с LZW компресия не е никак стандартен, ако нямаш лицензи, или GEO TIFF. Къде ли в DXF файлът са скрили информация за координатната система? Смесица от понятие като видове данни и се изброяват различни типове карти, ами това е инструкция за трансформация на координати, а чрез координати се описват различни данни, описани в карти, или кой, за каквото се сети. Пример за пространствени регистри дали има или това са опорните мрежи, пропуснати се картите с минералните богатства, икономическите карти на България, я колко фундаментални карти са пропуснати. Всичко в хармония с Европейските директиви, ами то още заглавието е объркващо, координати ли ще се трансформират, данни ли ще се преобразуват от топографска карта на топографска карта? Тази проектна инструкция просто описва една програма за трансформации с поддържаните от нея формати с цел да е единствена на пазара, и на който търг да се яви тя ще е! И най-лошото да се публикуват грешни формули и коефициенти прикрити под понятието приблизителни, а верните уж се съхраняват от Военно Географска Служба – от зелените човечета, и да не забравя да спомена и НАТО. Не може безкрайно да се спекулира с военна тайна и да се поддържа една грешна опорна мрежа за граждански цели. Ами нали тези коефициенти като се подпишат и подпечатат с държавен печат стават законни. Утре като донесат координати трансформирани с тях и им ги отхвърлят ще извадят наредбата и ще кажат щом министъра е казал, че две и две е равно на пет и тази програма смята така значи е вярна. В съда вещото лице – програмист ще потвърди, че са спазени формулите и коефициентите, нищо че са грешни и резултатите са верни, да се приемат. Затова или се публикуват верни коефициенти или нищо, но не и нещо грешно да замажем положението, те грешките се натрупват и все някога ще избият. Второ нещо, което мога само да мечтая, е да се планува ново преизмерване държавната опорна мрежа като контрола се централизира, за да се преизчислят по-коректни трансформационни коефициенти към старите координатни системи и да се коригират трансформираните координати с по-приемлива грешка! Ще повторя централизирано преизмверване, защото сега различни фирми правят различни измервания, военните и те си правят измервания по техни правила, БАН също, всеки натрупал данни. Но всеки гледа да си ги пробута да ги продаде ако може няколко пъти, нищо че са в различни епохи, с различни параметри на приемници. Как така различни, ще попита някой, ами едни мерят XYZ координати и височина на станцията или без нея, други географски координати B, L и алтиметрични височини, и т.н. Различни класове приемници, едни със софтуерна емулация за да се повиши точността, едни с по-широк диапазон на приеманите сигнали от няколко спътникови системи, други не. Различни методи на трансформации, едни с афинна трансформация, други с програми като „transf.exe” трансформират от WGS84, други със S трансформация или Хелмертова трансформация, кой каквото си знае. И какви са тези 473 точки, нито са равномерно разпространени по територията на страната и кой ги ползва за развитие на локални мрежи. С каква точност са изведени трансформационните коефициенти? Реално във всяка област трябва да се материализират около 100 точки или около 2000 за цялата страна (Колкото повече толкова по добре – мечо Пух). И последна надежда за следващото дефиниране или преопределяне на координатната система като тези „експерти“ от АГКК, ВТС да ги няма, да е на чисто научно ниво, да няма тайни, пазени от някой си за някой си!
Положението не е розово сега имаме все едно 4 координатни системи за отделните части на страната и с тях се оправдаваме за неточностите, ако се трансформират в новата координатна система която и да е тя неточностите ще си останат и ще се увеличат. Пак ще се продават координати от ГеоКартФонда с неясен произход и точност!
Европейските директиви дали имат такова понятие ето Ви приблизителни коефициенти, а верните си ги пазим да не се изхабят от много ползване?
И последно някой може ли да каже защо ВТС продължава да води за секретни топографските карти в М1:50 000, когато същите тези карти са публикувани в Русия, на свободен достъп са в интернет пространството и са в координатна система 1942/83 т.е. по точни? Да, има началници, получават заплати, за да създават проблеми.
PS
Ето пример за една кръгла нула: http://www.geomedia.bg/index.php/articl ... 323b64138b В инструкцията се преписват справки от статии и учебници, АЛГОРИТЪМ и РАБОТНИ формули! А къде ли са коефициентите или пак ще е една частна програмка? Кой ли и плаща за да разиграва тази пиеска? А ето пред историята: http://www.geomedia.bg/index.php/article:448
И моля когато ползвате литературни източници да ги цитирате точно, историческата справка на координатните системи в България е от статии на г-н Йовев, проф. Томова, проф. Даскалова винаги отделяха един час, за да разкажат за ак. В. Христов и въведените от него координатни системи!
Примерно „Даскалова М., Ив. Здравчев. Математическа геодезия. София, 2005, 432 с. “ е с обем 427 страници, 432 с. е едно нищо!