Как да избера избера тотална станция?

Всичко свързано с инструментите на различните производители.
toledo
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Ное 02, 2007 11:11 pm
Обратна връзка:

Как да избера избера тотална станция?

Мнение от toledo »

Здравейте колеги, предстои ми да избера какъв модел тотална станция да си купя. Бихте ли ми дали полезни съвети по тази тема.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Хмм... Това е изключително сложен въпрос.
Като начало, най-добре кажи с какво точно се занимаваш и колко горе-долу пари си предвидил за покупката.

toledo
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Ное 02, 2007 11:11 pm
Обратна връзка:

Мнение от toledo »

Значи интересувам се в порядака на 15-20 хил. лева

R
Мнения: 84
Регистриран на: Съб Сеп 15, 2007 8:47 pm

Мнение от R »

Âçåõ ñè Leika TCR 405 power çà 15-16 õèë. ñ äâà äèñïëåÿ, 2 ùîêà, 2 ïðèçìè è 2 ùèïêè. Îïðåäåëåíî ñúì äîâîëåí.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re:

Мнение от GeoRT »

Да, това според мен е подходящ избор.
Тук: http://www.metrisys.bg/index.php/item/315 можеш да видиш кратко резюме на инструмента.
Моите впечатления от подобен клас Leica са:
+ Надеждни инструменти са.
+ Добър съпорт. Метрисис са официалните представители! Гео Иванов продължава да продава Лайка, но чух за някои сериозни издънки в сервиза им.
Съпорта на Метрисис: Т.Станция TCR805, компарирана заводски и проверена преди продажбата. След милиарди измервания, я вкарам в сервиза с оплакването за осезаемо затруднен ход на хоризонталния винт. Следва почистване на червяка - механични замърсители. Взимам си инструмента и констатирам индексна грешка от порядъка на сантигради. Връщам я, тарират я отново (с лек спор) и си я взимам изрядно работеща, топла, топла от стенда.
- По-скъпо оборудване - щоци, призми, батерии...
- Единствено този клас се доближава ценово до популярните възможности на геодезическия ни пазар. Всичко нагоре се качва стремглаво, но предполагам има защо.

m9ck
administrator
Мнения: 147
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:40 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от m9ck »

Щом имаш 20к , отиди и разгледай станциите на Trimble. 3-секунден, 300 метра без отражател, пълна клавиатура с 2 дисплея. Изключително бързо и функционално меню. Бил съм на презентация с реални измервания на този инструмент и съм му хвърлил око :). Отделно работя с нивелир Trimble Digital Level 2007 - 0.3mm/km , и единственото което мога да кажа е, че тези инструменти са перфектни!
bpfc 4 life

toledo
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Ное 02, 2007 11:11 pm
Обратна връзка:

Re:

Мнение от toledo »

Какво ще кажете за Sokkia SET330RK3, мисля че ме задоволява като показатели, но от друга страна ми се иска да имам по-голяма точност в резерв.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Най-добре, направи официални запитвания към 3-4ма производителя. Нека ти изготвят оферти за инструменти със стандартното оборудване, в ценовия диапазон, за който говориш.
После, ако продължиш да имаш някакви колебания, дай събраното инфо тук и ще умуваме и ние.

П.П.
Ако искаш по-точен инструмент от Лайка т.е. точност по-малка от 1mgon, вече отиваш в по-горния им клас TPS1200, където цените са съвсем, съвсем различни.

R
Мнения: 84
Регистриран на: Съб Сеп 15, 2007 8:47 pm

Мнение от R »

Ùîêîâåòå è ïðèçìèòå íå å çàäúëæèòåëíî äà ñà îðèãèíàëíè. Ìîæå äà ñå ñïåñòÿò äîñòà ïàðè îò òÿõ. Îáúðíè âíèìàíèå íà áàòåðèÿòà. Çà äà èçëåçå ïî-òúíêà îôåðòàòà ìè íàáóòàõà åäíè "ïîëîâèíêè", àìà àç ñúì ñè âèíîâåí, êàòî íå âíèìàâàì.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

"Половинки" батериите са наистина ужасна набутвация - големи ядове съм имал с тях. Каквото и да правиш, след няколко месеца работа вече не стават за нищо.

eng.Ivanov
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Яну 16, 2008 10:19 pm
Местоположение: Варна

Мнение от eng.Ivanov »

Разбира се, че Leica са най-качествените инструменти.
В случай, че все още не си си купил нещо - продавам Leica TCR1105, произведена 2002г., с един дисплей, 8 МБ PCMCIA карта и доста програми /в случай , че се интересуваш - ще ги опиша/.
Без призма мери до 170 м /по паспорт/.
Преди продажбата ще бъде калибрирана и сертифицирана.
Цена : 15 500 лв. без ДДС
/включва кабел за данни, 2 батерии 4.2Ah , зарядно устройство, сенник и дъждобран/

Анастас
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Юни 13, 2008 6:10 pm
Местоположение: Сливен

Мнение от Анастас »

Здравейте

Днес за първи път се включвам във форум и като цяло търся отговори на различни въпроси. По тази тема мисля, че за хора като мене, които търсят ще трябва да намерят отговори. А пък тъй като много често не може еднозначно да се отговори, може би е правилно да се подскаже, кои параметрите да се гледат внимателно. При какви измервания кое с най-голяма тежест ще ти помогне от набора на тоталната станция.
Опита ми е малък, но се надявам да расте, ще се опитам да дам някои съвети за избора на тотална станция:
Първо ще избегна марките, макар че съм почитател на конкретна за да не влияя по този начин, мисля че е некоректно. Прозводителя сам трябва да спечели потребителя :)
1. Основно при избора на инструмент е точността, респективно цената. Две взаимно свързани величини. В зависимост от работата за която ще се използва, това ще определи долната граница на точност. Мой съвет: вземете инструмент, едно ниво по-високо от работата, за което ви трябва към момента. Това ще ви позволи възможност за развитие.
2. При интензивна работа и ако често се налага да се редактира от инструмента- добре е пълна цифрова с комбинирана буквена клавиатура. Спестява ценно време на обекта. По-малко нерви. Удоволствие.
3. Вторият дисплей също е за предпочитане и смятам, че изключително си залужава.
4. Лазерен отвес- добър плюс
5. Безпризмено измерване- колкото повече, толкова повече
6. Страна производител. Забележете, тук е важно къде е сглобен Вашия инструмент, а не къде е регистрирана търговската марка- фина механика, много важно за качеството
7. Интуитивен интерфейс- неудобно организирано меню може изключително да затормози и намали производителността и обратно!
8. Батерия- Никакви половинки- бързо си заминават. Това, че батерията е NiMH не е лошо качество, напротив. Температурния диапазон на работа й е по-голям, особено в минусовите градуси. На една LiIon батерия ниската температура и влияе пагобно на зарядността. Минимум две батерии, като целта е едната да може минимум да изкара цял работен ден, а другата да чака за резерва. Едната я изхабявате докрай и чак след това я зареждате. С тази схема на работа имам батерии, на които им дават годност 6 месеца, а аз вече над две години ги използвам, без да им е променен значително капацитета.
9. Аксесоари: лек и здрав щок, ясно защо, призма която да издържи повече от няколко падания. Често се случва- препоръчвам с метален корпус. Тринога- зависи от продължителността на измерванията- но дървото си е дърво! Чудесно е когато е облицовано с пластмаса за защита.
От мен това.

Ще се радвам на допълнения и мнения :)
ПОздрави!

Nhandu
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Окт 21, 2008 9:08 am
Местоположение: София

Re:

Мнение от Nhandu »

GeoRT написа:Да, това според мен е подходящ избор.
Тук: http://www.metrisys.bg/index.php/item/315 можеш да видиш кратко резюме на инструмента.
Моите впечатления от подобен клас Leica са:
+ Надеждни инструменти са.
+ Добър съпорт. Метрисис са официалните представители! Гео Иванов продължава да продава Лайка, но чух за някои сериозни издънки в сервиза им.
Съпорта на Метрисис: Т.Станция TCR805, компарирана заводски и проверена преди продажбата. След милиарди измервания, я вкарам в сервиза с оплакването за осезаемо затруднен ход на хоризонталния винт. Следва почистване на червяка - механични замърсители. Взимам си инструмента и констатирам индексна грешка от порядъка на сантигради. Връщам я, тарират я отново (с лек спор) и си я взимам изрядно работеща, топла, топла от стенда..
Съгласен съм с 95% от казаното от GeoRT с излючение на това за сервиза на Гео-Иванов. Ще ви кажа какво стана пък вие преценете. Имам дигитален нивелир SPRINTER купен от Гърците! В гаранционния срок ми се повреди и те искаха да го пращат в завода за ремот което щеше да отнеме месец - два. Обадих се на ГЕО-Иванов и те ми го направиха за 3 дни. Е кажетеми кога ще отида пак да си купя нещо от тези дилетанти МЕТРИСИС! Проблемите на GeoRt с тях потвърждават моите думи. За мен по надежден сервис от този на ГЕО-Иванов няма за сега в България.
Това което не ме убива, ме прави по-силен!

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

По принцип, Лайка разрешават само определени повреди да се отстраняват в регионалните сервизи. Това е мярка, с която гарантират че всичко ще е наред, даже по всяка вероятност гаранцията на инструмента пада ако някой пипа както си знае. :)
Естествено, неприемливо е да си чакаш уреда два месеца, затова е редно от Метрисис да ти предоставят "оборотен", с който да работиш по време на ремонта. Знам че имат такава практика с ГПСите, който задължително се отварят само в Швейцария.
Относно сервиза на Гео-Иванов, един колега си изпати много жестоко в техния сервиз с Лайка 1800, която покрай неизправността си излизайки от сервиза им, освен всичко затрила и няколко дни усилена полска работа.
Не взимам ничия страна, просто снасям допълнителна информация.

П.П.
Извън този случай, въпросния колега е доволен от обслужването на Гео-Иванов.

Nhandu
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Окт 21, 2008 9:08 am
Местоположение: София

Мнение от Nhandu »

GeoRT написа:По принцип, Лайка разрешават само определени повреди да се отстраняват в регионалните сервизи. Това е мярка, с която гарантират че всичко ще е наред, даже по всяка вероятност гаранцията на инструмента пада ако някой пипа както си знае. :)
Естествено, неприемливо е да си чакаш уреда два месеца, затова е редно от Метрисис да ти предоставят "оборотен", с който да работиш по време на ремонта. Знам че имат такава практика с ГПСите, който задължително се отварят само в Швейцария.
Извън този случай, въпросния колега е доволен от обслужването на Гео-Иванов.
Това което твърдиш е "промиването на мозаци" кето правят към клиентите си в Мертисис! И на мен ми я развиваха тази "теория"! Няма такива правила .. това което ремонтират зависи от това за какво е обучен техния персонал. Явно не ги бива .. но защо продават техника която, не могат да поддържат е по интересния въпрос? Да продават стоманени ролетки тогава .. поне за тях няма нужда от квалифицирана поддръжка! :wink:
Това което не ме убива, ме прави по-силен!

Публикувай отговор