Отказ да се издаде постановление по чл. 52 от ЗКИР

Решения на практически въпроси. Обмяна на опит и "know how".
b5202s
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Юли 11, 2013 1:54 pm

Отказ да се издаде постановление по чл. 52 от ЗКИР

Мнение от b5202s »

Здравейте,

Не съм специалист в предмета, а съм борещ се със системата вече 8 години. За това моля да ме извините за неточностите от моя страна.

Имам удостоверение за нанесена сграда от Софийски Кадастър във връзка член 175 от ЗУТ. и член 52 от ЗКИР.

С новата кадастрална карта на Банкя сградата съще е нанесена както е построена. Заснета е служебно.

От Павлово (Агенцията по кадастър) отказаха да ми издадъд удостоверение! Защото заснетата сграда не съответства на разрешението за строеж и част архитектурна (това мое е нарушение е несъщесвено изменение по смисъла на ЗУТ (част конструктивна и т.н. са спазени)). Според мен Агенцията по кадастър нямат отношение по контрола на строителсвото. Те ми отказаха такова удостоверение много повратливо, че имало грешка в техния кадастър. Аз се оптивам да им обясня, че няма грешка но те си вменяват роля която не им е вменена по закон. Техния отказ реално ме спира от опит за въвеждане в експлоатация. И ме пращатат да правя промяна на кадастъра. Това е абсурдно. Тяхното заснемане на сградата е вярно какво да променям да рисувам/снимам сградата както е по проект ли? Това възможно ли е? Аз от този нов кадастър губя 5% от поеземления имот и не възразявам защото ми е омръзнало от бюрокрация. Комшията печели да е жив и здрав.

Приемам всякакви идеи. Готов съм за платена консултация със специалист/и и съдействие за решаването на този проблем.

Не разбирам техния отказ след като вече имам такова удостоверение от Софийския кадастър. Ако някой трябва да ме сангционира това е ДАГ при издаване/отказ на разрешението за експлоатация, когато неустанови/установи моето нарушение.

Става въпрос за спомагателна сграда(дървено бунгало) 20.20 кв. метра по разрешително за строеж + закрита веранда общо 36 кв. м. РЗП, върху обща основа фундамент и общ покрив и обща конструкция. Верандата е оградена факт дали е незаконно незнам сигурно макар, че според мен е несъществено изменение! Хората масово си преграждат балконите нали? Така че това което е заснето е това което е построено.

peterkyosev
Мнения: 30
Регистриран на: Пон Мар 08, 2010 3:21 pm
Местоположение: Добрич

Re: Отказ да се издаде постановление по чл. 52 от ЗКИР

Мнение от peterkyosev »

Поискайте писмен отказ, който евентуално да съборите в административен съд. Съгласно Наредба 3 за създаването и поддържането на КК, приложение 1 , глава VII пояснения, т.3.Изобразяване на сгради
3.1. Сграда се изобразява със застроената й площ така, както е построена в действителност, независимо от собствеността, законността и местоположението й спрямо имотните граници. Ако очертанието на сградата пресича граница на поземлен имот, сградата не се разделя на отделни части.
Напълно прав сте, че кадастралната система е регистрационна и не проверява законността на сградите.

GeoRT
administrator
Мнения: 597
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Отказ да се издаде постановление по чл. 52 от ЗКИР

Мнение от GeoRT »

Аз също съм на мнение че АГКК не може да взима каквото и да било отношение относно законноста на сграда.
Преди всичко настоявай за среща с шефката на софийската служба по кадастър, долу на гишетата изобщо не се разправяй.
Не е да не сме се нагледали на съсичаща "компетентност" от чиновниците в АГКК...
Петте процента разлика в площите изобщо не ги мисли - нормално е.

vldnikolov
Мнения: 12
Регистриран на: Пон Дек 07, 2009 5:09 pm
Местоположение: София

Re: Отказ да се издаде постановление по чл. 52 от ЗКИР

Мнение от vldnikolov »

А след като имаш удостоверение, защо ти е второ?

b5202s
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Юли 11, 2013 1:54 pm

Re: Отказ да се издаде постановление по чл. 52 от ЗКИР

Мнение от b5202s »

Привет,

Благодаря много за вашите мнения.

Защо искам ново ли?

Ами защото нали има нова кадастрална карта за Банкя, Аз имам такова от Софийски-кадастър. Тези От АГКК твърдят че ми трябва и такова от тях, но пък не ми го издадоха. От правна гледна точка е ясно че няма понятие нов/старт кадастър. Но пък е ясно че чиновниците си правят каквото искат.

Публикувай отговор