Колеги, извинявам се предварително ако тази тема е разисквана, ама не ми се чете и имам конкретни въпроси.
Както знаете в света на навигационните GPS устройства е море от софтуер и формати на карти, данни, тракове и какво ли още не, та:
1. Доколкото знам GPX формата е стандартизиран за обмен на GPS данни - разбирам waypoints, tracks и routes (може и нещо друго), файла е XML format и е разбираем.
2. GARMIN устройствата като най-разпространени, по бегли впечатления, боравят с такива файлове. Какво имам впредвид: можеш да копираш един такъв файл на правилното място в картата с памет (или в паметта) на устройството и информацията от този файл да се прочете като точки, към които може да те навигира у-вото, като следи и маршрути, ама аналитични, които са добавят в списъците на устройството, а не като карта, т.е. да се изчертаят върху картата и да можеш да ги управляваш - пускаш, спираш, избираш...?
3. Всеки уважаващ себе си софтуер за навигация би следвало да "вкарва" и "изкарва" GPX, това е все едно AutoCAD без DXF. Въпроса е как най-лесно с FREE application да се направи GPX файл от файл, който с най малко усилия е изведен от AutoCAD или к'вото и да било нещо за проектиране. Координатните системи не са важни, дотолкова доколкото един уважаващ себе си геодезист би следвало този въпрос да го е изяснил в 4-ти курс 2-ри семестър . Питането ми е как да мина по "тънката лайсна" и да не си играя на формати и прескачане през 10 програми и 5 преформатирания на междинните файлове. Как от един DXF, или един прост текстов файл, че DXF трявба да е структуриран по определен начин, да получа GPX или нещо от сорта и да го "шибна" в устройството? Не визирам самия трансфер - той е ясен.
Друга врътка е с KML-файловете. Например както от MKAD можеш да си изведеш имот в GEarth, да можеш да създадеш по сложен КМЛ файл да онагледиш някакви проекти, трасета или к'вото ти трябва да "зяпате" с инвеститора и да сочите по мониторите.
Конвертиране от/към GPX формат.
-
- Мнения: 73
- Регистриран на: Пет Авг 22, 2008 10:45 am
- Местоположение: София
-
- Мнения: 124
- Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
- Обратна връзка:
-
- administrator
- Мнения: 600
- Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
- Местоположение: София
- Обратна връзка:
В най-общи линии навигационните устройства ползват три вида обекти: точки (waypoints), следи (tracks), маршрути (routes).
Последните не ги разглеждаме, защото те се интерпретират от самото устройство в зависимост от картата върху която са наложени.
Добра идея е точките да бъдат разделени от траковете при импорт в устройството.
Начини за достигане до *.gpx с точки - колкото искаш. Аз лично конвертирам към WGS84 с Transform (Mapex), експортирам файл, който конвертирам с GPSTrackMaker до *.gpx. След това импорт в Mapsource, малко игра с условните знаци ако има нужда и ъплоуд към ГПСа.
При траковете ситуацията е малко по-различна. Необходимо е графиката да е координирана в UTM проекция. Експортирам чист и подреден *.dxf. Импортирам го в Global Mapper, където изрично се указва проекцията, към коя нейна зона се отнася графиката, мащаб и т.н. След това експорта към *.gpx е въпрос на три клика.
Това е.
Последните не ги разглеждаме, защото те се интерпретират от самото устройство в зависимост от картата върху която са наложени.
Добра идея е точките да бъдат разделени от траковете при импорт в устройството.
Начини за достигане до *.gpx с точки - колкото искаш. Аз лично конвертирам към WGS84 с Transform (Mapex), експортирам файл, който конвертирам с GPSTrackMaker до *.gpx. След това импорт в Mapsource, малко игра с условните знаци ако има нужда и ъплоуд към ГПСа.
При траковете ситуацията е малко по-различна. Необходимо е графиката да е координирана в UTM проекция. Експортирам чист и подреден *.dxf. Импортирам го в Global Mapper, където изрично се указва проекцията, към коя нейна зона се отнася графиката, мащаб и т.н. След това експорта към *.gpx е въпрос на три клика.
Това е.
-
- Мнения: 73
- Регистриран на: Пет Авг 22, 2008 10:45 am
- Местоположение: София