Изчисляване на обеми с CIVIL 3D

Програмно обезпечаване на Геодезията.
ch4444
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Мар 22, 2014 3:33 pm

Re: Изчисляване на обеми с CIVIL 3D

Мнение от ch4444 »

Здравейте

Налага ми се да построя повърхнина. И след десетина дни още една.
И да изчисля обема, заключен между двете

Четох малко в нета.
Инсталирах Сивил2006. Подкарах го.


Какво успях да направя до тук:

1. Въведох точките от терена в група. Направих ги да изглеждат в някакъв добър за мен стил.
2. С Polyline (ползвах OSNAP) изчертах лините, които впоследствие ще ползвам за boundary и breakline

3. Създадох повърхнина (по-скоро обявих че създавам повърхнина) с име. Тип - TIN.

4. Тук (като че ли логиката го изисква) следваше да обявя сечението на хоризонталите. Но не намерих откъде да обявя. От Style опитах... не успях. Натиснах OK.

5. В ПРОСПЕКТОРА се появи името на повърхнината

6. После в Definitions > boundaries посочих коя е (изчертана вече в т. 2) границата на повърнината. А в breaklines посочих няколкото скелетни линии - всяка линия с различно име.

7. С десен бутон на името на повърхнината и Rebuild очаквах че ще се появат хоризонтали... или поне триъгълници... или нещо да ми покаже, че повърхнината е създадена (не само като име) в СИВИЛА.

Но нищо не се получи.
Явно някъде греша в моята технология и техника на създаване на повърхнина.

Къде, моля?
Бихте ли ми помогнали, моля

Много ще съм благодарен ако ми помогнете.

HaCko
Мнения: 94
Регистриран на: Сря Ное 02, 2011 7:04 pm

Re: Изчисляване на обеми с CIVIL 3D

Мнение от HaCko »

В ToolSpace менюто имаш три секции - Prospector, Settings, Survey
В Prospector:
Като създадеш повърхнината отиваш на definition и от там на Point Groups задаваш групата на точките, които ще я характеризират - в случая твоята група с точки.
Съответно на Breaklines - добавяш брейк линиите.
В Settings:
Surface>Surface Styles с десен върху стила на повърхнината и ти излиза менюто където може да зададеш желаните настройки ( вкл и за сечение на релефа). Там на Display трябва да включиш хоризонталите (Major and Minor Contours).
Успех.

ch4444
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Мар 22, 2014 3:33 pm

Re: Изчисляване на обеми с CIVIL 3D

Мнение от ch4444 »

Хиляди благодарности, HaCko!

Стана!

Предполагам че ще възникнат още въпроси.

Благодаря за помощта до тук.

ch4444
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Мар 22, 2014 3:33 pm

Re: Изчисляване на обеми с CIVIL 3D

Мнение от ch4444 »

Пак здравейте!

Построих двете повърнини.

Получих обема между двете. Някакъв обем. Дано е верен.

Това, което ме смущава е, че Сивил-а не възприема коректно изчертаната от мен BOUNDARY. И Сивил-а си измисля някаква негова си граница на повърнината, включвайки мъничка (но допълнителна) площ към повърнината. 90% от границата (границата според Сивил-а) на едната повърхнина съвпада с моята Boundary. Но част /около 10 %/ от моето мнение за граница на повърхнината не се "възприема" от Сивил. И той си "твори" негова си граница, извън истинската. Това за едната повърхнина.

За другата повърхнина проблемът е същия, но с обратен знак. Сивил-а не "приема" истинската обявена от мен boundary, а си измисля негова си граница, която /на места пак около 10%/ с малко, е по-навътре от истинската граница.

Не смятам че проблема е в Сивил.
Склонен съм да мисля, че аз греша. Но къде?
Бихте ли ми помогнали, моля

И още една молба: Как да укажа на Сивил, че искам да ми надпише хоризонталите и главните хоризонтали? Или поне главните.
Благодаря!

HaCko
Мнения: 94
Регистриран на: Сря Ное 02, 2011 7:04 pm

Re: Изчисляване на обеми с CIVIL 3D

Мнение от HaCko »

Ами за надписването на хоризонталите мисля, че не можеше да стане автоматично. Трябва да си ги надпишеш ръчно ( има два метода) от add Label contours.
Относно проблема с boundary-то не съм се сблъсквал с проблема. Може да пуснеш тема и тук http://www.allforcad.net/forum.php.

ch4444
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Мар 22, 2014 3:33 pm

Re: Изчисляване на обеми с CIVIL 3D

Мнение от ch4444 »

В ToolSpace менюто имаш три секции - Prospector, Settings, Survey

Аз имам две секции - Prospector, Settings. Survey нямам. Как да добавя/визуализирам Survey.

Освен това някъде четох, че в ToolSpace има раздел Toolbox. Toolbox-а ми е нужен, за да направя доклад за изчисления /между две повърхнини/ обем.

Как да се появи раздела Toolbox на Toolspace?
Бихте ли ми помогнали. Със Сивил 2006 съм.
Благодаря.

HaCko
Мнения: 94
Регистриран на: Сря Ное 02, 2011 7:04 pm

Re: Изчисляване на обеми с CIVIL 3D

Мнение от HaCko »

ch4444 написа:
Със Сивил 2006 съм.

Мисля, че от там е проблема. Пробвай със "Сивил" 2010 или по-нов.

Публикувай отговор