Бих искал да споделите мнението си, старите дворищни карнети към ЗРП до колко меродавни са за границите на имотите?
Благодаря!
Дворищно трасировъчни карнети
Въпросът е много уместен. От една страна дворищно-трасировъчният план си е документ и като такъв би трябвало да не се коментира. От друга страна той е изработен с линийката от регулационния план (не е от измервания, то и няма как да е от измервания, тъй като това е регулационен план, който тепърва се приема и прилага). При това положение, ако плана се сканира и се понамести малко по кръстовете с Растер дизаян-а, определено ще се постигне по-висока точност от дворищно трасировъчния план. Аз лично предпочитам втория метод. Демек око да види, ръка да пипне. В крайна сметка, обаче, ако разликата между двата метода е по-малка от допустимата по чл.18-19 от Нар. 3 ЗКИР напрактика е все тая, но пък дворищно трасировъчния има по-голяма тежест при спорове за ограда. Въобще може да се подхожда малко творчески, в рамките на допустимата точност де. А оценка на "хартията" човек може да си направи като сравни грешките при кръстовете с допустимите стойности по Нар.19. Освен това не е зле да се види тая регулация приложена ли е не е ли, има ли сметки за уреждане няма ли, защото в противен случай регулацията спира да играе, ама това е по-друга тема. От друга страна, като се замисля че хората се съдят за 10-20см., а точността в най-добрия случай (при нова карта правена с измервания) е 30см, а в най-лошия (телена ограда или плет на хартиен план) е 90см. какво да приказваме. И както съм чувал, че вещи лица били понякога лекари например.... Случаят вече става много творчески и си плаче за добър адвокат 

Благодаря първо за мненията ви!
Е това бих искал да ми обясни по възможност някой. Като какъв документ се явява дворищния карнет и по кой нормативен акт, че да не може да се коментира. За какъв адвокат да плаче случаят? Клиентите те викат и искат да им трасираш оградата, а ти им казваш, ами не знам наемете си адвокат.
Е това бих искал да ми обясни по възможност някой. Като какъв документ се явява дворищния карнет и по кой нормативен акт, че да не може да се коментира. За какъв адвокат да плаче случаят? Клиентите те викат и искат да им трасираш оградата, а ти им казваш, ами не знам наемете си адвокат.


http://www.cadastre.bg/instrukcii/Instr ... irowki.htm
Така е било навремето
Така е било навремето
Абсолютно си прав. Честно казано не съм правил ЗРП за цяло населено място, но мисля че вече не се правят дворищно трасировъчни планове, или по-скоро зависи от заданието. Ако има някой който прави ЗРП-та "на едро" може да сподели. Но и аз мисля, че тази наредба не е отменена, обаче в крайна сметка от както има Наредба №3 към ЗКИР, тази наредба до голяма степен се обезмисля. А още повече, че тя е съобразена с тогавашните инструменти и методи, а Нар.3 е съобразена с новите инструменти. Според мен тази наредба има повече исторически смисъл по отношение на методите и инструментите. И все пак е полезна. Винаги може да се намери нещо полезно в нея. Освен това доста се говори за отпадане на дворищната регулация, тъй като след първа регулация тя дублира имотите от кадастралната карта и се получава двойна работа и грешки. В ЗКИР също е предвидено измененията на ККР да стават съобразно ЗУТ. В крайна сметка днес никой не трасира ортогонално и тези дворищно трас. пл не се ползват пряко по предназначение. Така че с дворищно трасировъчния план може само да се застрахова човек и да го ползва като документ, тъй като си е въврвял с плана официално (освен ако не е грешен де).
Виж, мисля че грешиш. Изработването на ЗРП е едно, трасиране на осовата му мрежа и изработването на трасировъчни карнети и нивелети и друго нещо. Аз съм участвал в няколко такива трасировки на осова мрежа. Около 2000 г определено се правеха все още трасировъчни карнети, разбира се не по технологията описана в тази инструкция. По-късно не мога да кажа. Мисля че пак се изработваха но дали пък не бяха само за уличната регулация. Не съм категоричен, други колеги се занимаваха. А в кадастралната карта след приложение на първа регулация регулационните линии и за дворищната и за уличната регулация се уеднаквяват с кадастралните граници. Но да доживеем кадастрална карта за цялата територия и да е наистина качествено изработена. Макар че, и да не е качествено изработена с времето ще се изчисти. 
