Интерполиране на хоризонтали и определяне на обем със Сивил

на геодезическа тематика.
logic
Мнения: 78
Регистриран на: Пет Апр 17, 2009 12:34 pm

Интерполиране на хоризонтали и определяне на обем със Сивил

Мнение от logic »

Трябва да интерполирам хоризонтали на някакъв баир, който ще става на кариера. И да определя обема му.
Имам по баира около 200 подробни точки с Х, У и Н. Имам проект с около 50 точки по дъното на бъдещата кариера. Тези около 50 точки имат проектни Х, У и Н.

Подсказаха ми, че трябва да създам две групи точки - група с име примерно"терен"; и група с име "проект".
Точките от външния контур на баира (бъдещата кариера) трябва да участват и в двете групи.

До тук - добре.

Дадоха ми линк към едно ръководство за работа със Сивил2006. Линкът, а и цялата ми тема, за съжаление, бяха затрити. Затрити, предполагам от модертора на форума.

Все пак, преди да бъде затрит линка - аз успях да си запиша ръководството. И сега го разучавам.

Моля, колегата, който бе постнал линка, пак да го постне. Има ли начин ръководството да е в .DOC - формат, а не в .PDF формат.

Съобразно ръководството, започнах да създавам описателни ключове, които се били ползвали при създаването и при работата с групите точки. Относно ключовете ... нещо обаче ми избяга логиката:
Първо - защо е необходимо да се ползват ключове? Може ли да ми дадете пример, от който да видя ползата от ключовете.
Второ - във във всеки ключ може, с кодове, да се създадат някакви...не знам как да го нарека... "подключове" може би. Въпреки че в ръководството, този "подключ" пак е наречен "ключ".

Та... "каква е ползата от файдата"? За ни какво помагат тези ключове и "подключове"-те им?
Трябва ли за всяка група точки да има ключ... Всъщност... много е объркващо. А като се има в предвид, че объркването се появи още в началото на ръководството. Пък и нещо... май... предоводът на ръководството на български език, е тъпанарски направен.

g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Мнение от g_ishkitiev »

http://civil3drocks.blogspot.com/2006/0 ... olume.html

аз бях пуснал този линк

logic
Мнения: 78
Регистриран на: Пет Апр 17, 2009 12:34 pm

Мнение от logic »

аз бях пуснал този линк

Не! Ти, мился, не беше писал по моята тема.

Biliana
Мнения: 73
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:03 am
Местоположение: bg

Мнение от Biliana »

За този линк ли говорим?
http://geodesy-bg.net/TUTORIALS/02-AUTO ... bg_net.pdf
И това, което бях писала е, че при смятане на изкоп в групата от долната повърхнина трябва да се включат и точките ОТ ГОРНИЯ РЪБ НА ИЗКОПА!!!
Ключове за сега не ти трябват. Ако имам време и желание, довечера ще ти напиша простичко ръководство. НО ПО ПРИНЦИП GeoRT е прав-четене и упражнения!

logic
Мнения: 78
Регистриран на: Пет Апр 17, 2009 12:34 pm

Мнение от logic »

За този линк ли говорим?
За него линк, Биляна.
Благодарност! Че го постна пак!

....че при смятане на изкоп в групата от долната повърхнина трябва да се включат и точките ОТ ГОРНИЯ РЪБ НА ИЗКОПА!!!
Това го разбрах още миналия път, когато ми го обясни.

Ключове за сега не ти трябват.
99.9% бях сигурен, че не ми трябват. Логиката на задачата ми, не изисква по никакъв начин двете групи точки да имат каквито и да е ключове. Но логиката на Ръководството е калпава. Защото, още в началото на ръководството, е наблегнато на някакви ключове, които, вероятно полезни в много случаи, не са най-същественото нещо в строителните науки.

Ако имам време и желание, довечера ще ти напиша простичко ръководство.
О-о-о! Много ще се зарадвам, ако намериш време да ми обърнеш повечко внимание. Аз съм схватлив. И разбирам бързо съдържанието на четивото, когато то (четивото) е написано логически грамотно.
Много ще съм благодарен, ако с няколко изречения ми нахвърляш основните идеи (и технология) на създаването на повърхнина в Сивил.

НО ПО ПРИНЦИП GeoRT е прав-четене и упражнения!

Биляна, ще ми позволиш ли да не се съглася с теб? :(
Четененто е полезно, когато текстът, който четеш е логически и граматически издържан. В случая с ръководството (от линка) - преводът му е направен от геодезически неграмотен преводач. И технологията на работата със Сивил се губи в многото неточно преведени понятия. Без да съм никакъв разбирач на Сивил, виждам, че на много места преводачът е омешал понятията "ключ" и "код".
Не мога да се съглася и с това, че упражненията за прехвърляне от пусто в празно, или за откриване на топлата вода, или за откриване на колелото, са за хора с ангажименти.
Мисълта ми е, че при наличието на опит у някого за това как се правят повърхнини със Сивил, не следва да се кара неопитния да преоткрива за себе си технология, която вече е открита.

Оставям настарана обаче желанието на опитния да сподели опита си с неопитния. Осъзнавам, че опитният не е длъжен да казва нищо на неопитния.

Аз обаче, ще съм много благодарен, ако ти - опитната, споделиш с мен - аджамията, част от знанията ти. :)

Предварителни благодарности, Биляна!!! :)

Между впрочем, имаш ли ръководството в DOC-формат?

logic
Мнения: 78
Регистриран на: Пет Апр 17, 2009 12:34 pm

Мнение от logic »

Някой във форума подхвърли:

Това че теб те мързи да прочетеш 50 страници на родния си език е съвсем отделна тема.

Правиш прибързани изявления. Определено.

За сведение - четох Ръководството три пъти (а частта за повърхнините - пет).
И проблемът за трикратното четене не е у мен. Стоплям реотаните сравнително бързо. Проблемът за трикратното четене е в (предполагам) калпавия превод.

А сега - можеш да продължиш да се подиграваш, че, след петкратно четене, пак не е ясна разликата между "код" и "ключ" в контекста на раздела "Създаване на описателните ключове".

sunshine
Мнения: 14
Регистриран на: Сря Юли 08, 2009 2:54 pm

Мнение от sunshine »

Аз съм студент трети курс в УАСГ и миналата година отделихме много време за изучаване на LandDesktop и начините за изграждане на повърхнина. Сега по форумите чета само Civil, Civil... Въпросът ми е с коя от двете програми се работи предимно в геодезическите фирми :?:
Последно промяна от sunshine на Вто Окт 01, 2019 6:11 pm, променено общо 1 път.
"Всяка сила е постигната с търпение и време!" Оноре дьо Балзак

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

logic написа:Някой във форума подхвърли:

Това че теб те мързи да прочетеш 50 страници на родния си език е съвсем отделна тема.

Правиш прибързани изявления. Определено.
Това го казах аз и ти го казах защото точно по този път съм минал - F1 и четене на туториали.
Ако не ти харесва това ръководство, намери си друго или прото чети хелпа.
Аз казвам че може, защото съм го правил, ти казваш че не може, защото не ти се прави.
Както и да е, не искам да влизам в ролята на нравоучител или съдник.
Тези неща ги пиша, защото от моя гледна точка ти искаш наготово и то с невежлив тон.
Аз лично, когато се обръщам към някой с въпрос, го правя едва след като съм потърсил всички останали възможности да си помогна сам и... след това съм ги опитал още веднъж наново.
"Кажете как се прави от "А-Б"..." е странен въпрос, още повече когато не става дума за рипване на ем-пе-тройки, а за умение с което ще изкарваш пари, нали?
В този случай собствените усилия са задължителни.
Последно промяна от GeoRT на Сря Окт 13, 2010 6:09 pm, променено общо 2 пъти.

Biliana
Мнения: 73
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:03 am
Местоположение: bg

Мнение от Biliana »

:) По-грамотно ръководство от следващото няма да намериш:
http://docs.autodesk.com/CIVIL/2010/ENU ... =d0e311192
Нали не очакваш да се меря с екипа на АУТОДЕСК ? :)

stoianeca
Мнения: 150
Регистриран на: Пет Фев 27, 2009 12:14 am
Обратна връзка:

Мнение от stoianeca »

Пусни ги тези точки тук и ще ти кажа може ли изобщо да се изчисли обем или не, и конкретно да те напътим в създаването на повърхнината и в последствие и обема...

п.п. Така и не схванах защо предната тема беше изтрита, нещо интересно ли изпуснах?

п.п.2. На въпроса на "Съншайн" - не е толкова слънчево сред геодезическите фирми. В повечето случаи е молив, туш, триъгълник и пергел. В друг хубав момент и някой Български Софтуер...
Последно промяна от stoianeca на Сря Окт 13, 2010 11:00 pm, променено общо 2 пъти.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Предната тема я изтрих аз погрешка.
Беше в неподходящ раздел и при местенето и в подходящ хвана пътя.
Ънду и тук, както и в живота, няма. :)

logic
Мнения: 78
Регистриран на: Пет Апр 17, 2009 12:34 pm

Мнение от logic »

Това го казах аз...
Знам, че ти.

... и ти го казах защото точно по този път съм минал - F1 и четене на туториали.
Не. Не го каза, защото ти си минал с четене по някакъв път, а го каза, защото помисли, че аз не съм чел ръководството. И го каза, за да покажеш на другите колко много ме мързи да чета.

Аз казвам че може, защото съм го правил,....
Казваш че може какво? Какво казваш че може? А аз за кое съм казал, че не може?

...ти казваш че не може, защото не ти се прави.
Извинявай, но за какво съм казал че може да стане? И какви думи слагаш в устата ми?

Както и да е, не искам да влизам в ролята на нравоучител или съдник.
Напротив; бъди нравоучител и съдник. Но съди право. И не ме обвинявай в мързел. Защото бая обеми и хоризонтали съм направил чрез extrude и slice с най-обикновен Аутокад, вкл. с ползването на повърхнини "под" и "над" въпросния обем.

Тези неща ги пиша, защото от моя гледна точка ти искаш наготово и то с невежлив тон.
Искам технологията наготово! Да! Защото се надявам колегиално да ми нахвърлят няколко (предполагам неповече от 6-8 ) изречения с технологията на създаване на повърхнина със Сивил. Надявам се на колегиална помощ.
Обвиняваш ме за невежлив тон: А може ли да попитам кой пръв се заяде с мен. Добре прочети постингите си; и постингите ми.

Аз лично, когато се обръщам към някой с въпрос, го правя едва след като съм потърсил всички останали възможности да си помогна сам и... след това съм ги опитал още веднъж наново.
А аз не правя така. Не се срамувам да питам колеги за технология за създаване на повърхнина със Сивил, ако те вече я ползват. Мразя да преоткривам всеки ден топли води. И не заради мързел, а защото е пълна идиотщина преоткриването на топлата вода.

"Кажете как се прави от "А-Б"..." е странен въпрос, още повече когато ... става дума ... за умение с което ще изкарваш пари, нали?

Ще приема зависта ти, че ще изкарам некой лев, за благородно колегиална. Щото, ако не е благородно колегиална, ще означава, че имаш сериозни нравствени проблеми. То, верно че всички работим за пари, но злобна завист към някого, който е успял да си намери някакво обектче и да изработи някоя стотачка, никога не съм имал. И няма да имам. И съм помагал колегиално на много пишман-геодезисти, включително и с това, че под формата на тяхно обучения, съм им правил обекти за по няколко хилядарки.

logic
Мнения: 78
Регистриран на: Пет Апр 17, 2009 12:34 pm

Мнение от logic »

Пусни ги тези точки тук и ще ти кажа може ли изобщо да се изчисли обем или не, ...

Стоянец, няма да "пускам" никави точки тук. Искам сам да си направя хоризонтали и обем - със Сивил.
Аз знам, че обем може да се изчислява. И че хоризонтали могат да се правят. И вече го изчислих с екструдване и слицване с обикновен Аутокад. И хоризонталите си направих с Аутокад2006.

....и конкретно да те напътим в създаването на повърхнината и в последствие и обема...
Да-а-а! Моля за това. Моля за напътствия по създаването на повърхнина със Сивил. И бих бил преблагодарен!

logic
Мнения: 78
Регистриран на: Пет Апр 17, 2009 12:34 pm

Мнение от logic »

...Сега по форумите чета само Civil, Civil... Въпросът ми е с коя от двете програми се работи предимно в геодезическите фирми

sunshine, казват, че Сивил съдържа у себе си Ланд. В този смисъл - Сивил. Всъщност... аз не бива да съм толкова категоричен; не съм достатъчно компетентен по този въпрос.
Освен това, май че, от една-две години Ланд не се доработва вече. В смисъл... от Аутодеск са се отказали да го подобряват като самостоятелна програма. ... Може и да греша, обаче.

logic
Мнения: 78
Регистриран на: Пет Апр 17, 2009 12:34 pm

Мнение от logic »

По-грамотно ръководство от следващото няма да намериш...
Очаквам, Биляна, да се появи желание у теб да напишеш "простичко ръководство". Едва ли ще те затрудни самото написване.

Нали не очакваш да се меря с екипа на АУТОДЕСК ?
Очаквам. Очаквам! Знам, че няма как Аутодеск да са по-добри от теб. Особено на български.

Предварително благодаря, Биляна!

Публикувай отговор