Има ли във форума колеги - джиокешъри?

Ако Ви се пише по каквато и да е тема, или искате да си говорите с някой, тук е мястото за спам.
Публикувай отговор
GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Има ли във форума колеги - джиокешъри?

Мнение от GeoRT »

Преди време се запалих по джиокешинга.
Идеята е, че хората по цял свят създават куестове, в които по определени правила, се търсят предварително скрити "съкровища".
С помощта на навигационен ГПС, малко съобразителност и желание за разходки, човек може да се позабавлява истински. :)
Напоследък за съжаление нямам много време и отдавна не съм "кеш"-вал.
Интересно ми е дали някой друг от съфорумците е в играта?

Geomatics
administrator
Мнения: 138
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:17 pm
Местоположение: гр. Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от Geomatics »

Аз научавам за тази игра от теб.
Разкажи малко повече за нея!

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Идеята е следната.
Има един портал www.geocaching.com.
На него има публикувани скритите съкровища (кешове) по цял свят.
Самите "съкровища" представляват малки кутийки, в които има най-различни джаджи, който хората оставят на своя воля. Задължително има и листче хартия и нещо за писане, където откривателите се записват. Правилото е че можеш да вземеш каквото ти хареса от кутийката, но задължително трябва да оставиш нещо друго на негово място.
Има няколко вида съкровища, някои се намират просто като вземеш WGS координатите им от страницата www.geocaching.com и отидеш директно на място и го откриеш.
Други пък са по-сложни - минава се през няколко фази докато стигнеш до кеша.
Има и разни други особености - символи с мисии, който трябва да пропътуват през кешовете до други символи и т.н.

През зимата атакувах един много интересен нощен кеш.
Условието е че трябваше да се търси през нощта.
Взех с мен един приятел и бутилка коняк. :)
Координатите, които взех от сайта ни заведоха точно в центъра на едно кръгло, сухо изкуствено езеро в горната част на Борисовата градина - над алея Яворов.
На този етап подсказката беше че трябва да намерим светлоотразителни маркери по дърветата, които да ни заведат до място където ще научим последните цифри от координатите на следващата точка.
Завъртяхме се два пъти около езерото, осветявайки с челници дърветата. Неочаквано забелязахме на височина около три метра да проблясва нещо. Когато се приближихме пред нас в мрака съвсем ясно се очерта направление през гората маркирано с малки светлоотразителни кабърчета, които осветени под определен ъгъл направо грееха. Следвайки тази "маркировка", стигнахме до второто място, където намерихме последните цифри от координатите на второто място и друго условие, после друга пътека с маркери и така докато стигнахме до място, където в хралупа на дърво открихме кутийката.
Това е накратко.

:)

Публикувай отговор