AUTODESK: LAND DESKTOP or CIVIL 3D

Програмно обезпечаване на Геодезията.
eria
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Сеп 26, 2008 2:22 pm
Местоположение: София

Мнение от eria »

Вярно си е! :))))
Айде лека нощ!

Картограф
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Ное 17, 2008 10:30 am

Мнение от Картограф »

smindi написа:Поне аз доколкото знам, проблема е в кординатната система. Просто не се сещам как ще накараме Civil да смята в 1970г.
Аз имах предвид друго - променям координатната система, изравнявам с ТПЛАН и после чак импортвам данните в Civil-a. Това импортване с файлове от ТПЛАН - dpi и kpt не става. Явно трябва да се конвертират във fbk. Как? :?:

Весела
Мнения: 15
Регистриран на: Сря Ное 19, 2008 7:07 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Весела »

Аммм ...виждам, че е изместен центъра на тежестта на иначе първоначалната тема, все пак в отговор на Картограф:
1.Не, ТПЛАН няма да изведе fbk-файл
2.Не..Civil няма да импортне dpi-файл, защото формата, който ползва е fbk за вход на данни от измервания
3.Убеди се, че разбираш съдържанието на файловете споменати по-горе от момчетата изобщо в темата ...да те всички са текстови, но с различна архитектура

Моят така да се каже съвет е да правиш на този етап изчисленията и т.нар. изравнения или още "adjustments" с известния на всички ни ТПЛАН с която версия разполагаш и от тук обърни внимание на думите на колегата:
m9ck написа:Разпознава си KPT , чак ушите му пукат на Civil-a. KPT-то не е нищо по-различно от PNEZ(space delimited) формат, при импорт-а на точки. Дори не е нужно да го преименуваш.
иначе, за работа и относно възможностите на Civil или Land, тъй като разбирам че не си работил преди това с този софт... аз лично те съветвам да обърнеш внимание на приложените в друг раздел ръководства ...предоставени най-любезно от същите тези момчета. Там ще намериш отговори на доста въпроси ...не казвам на всички но ЧЕТЕНЕ МУ Е МАЙКАТА и разбира се известно количество опит.
Желая ти успех ...!

Картограф
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Ное 17, 2008 10:30 am

Мнение от Картограф »

Благодаря за отговора. :)
Весела написа:Аммм ...виждам, че е изместен центъра на тежестта на иначе първоначалната тема, все пак в отговор на Картограф:
1.Не, ТПЛАН няма да изведе fbk-файл
2.Не..Civil няма да импортне dpi-файл, защото формата, който ползва е fbk за вход на данни от измервания
3.Убеди се, че разбираш съдържанието на файловете споменати по-горе от момчетата изобщо в темата ...да те всички са текстови, но с различна архитектура
Да, това ми стана ясно.
Моят така да се каже съвет е да правиш на този етап изчисленията и т.нар. изравнения или още "adjustments" с известния на всички ни ТПЛАН с която версия разполагаш и от тук обърни внимание на думите на колегата:
Аз не правя изравнения с ТПЛАН, това го правят геодезистите. Моята задача е пространственото моделиране, в случая на терени, получените геодезически измервания от тях и 3D визуализацията им.
m9ck написа:Разпознава си KPT , чак ушите му пукат на Civil-a. KPT-то не е нищо по-различно от PNEZ(space delimited) формат, при импорт-а на точки. Дори не е нужно да го преименуваш.
Да, пробвах да импортна само точки, но пак не ги разпознава.
иначе, за работа и относно възможностите на Civil или Land, тъй като разбирам че не си работил преди това с този софт... аз лично те съветвам да обърнеш внимание на приложените в друг раздел ръководства ...предоставени най-любезно от същите тези момчета. Там ще намериш отговори на доста въпроси ...не казвам на всички но ЧЕТЕНЕ МУ Е МАЙКАТА и разбира се известно количество опит.
Желая ти успех ...!
Да, свалил съм ги всичките, но така или иначе информация за конвертиране на kpt във fbk не намерих.
Благодаря за пожеланията.

eria
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Сеп 26, 2008 2:22 pm
Местоположение: София

Мнение от eria »

Винаги съм се чудил на системата, при която геодезистите мерят, а някой друг моделира и визуализира.

Картограф
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Ное 17, 2008 10:30 am

Мнение от Картограф »

eria написа:Винаги съм се чудил на системата, при която геодезистите мерят, а някой друг моделира и визуализира.
:)

Геодезията макар и свързана с ГИС-а все пак не е Географска информационна система, така както и гисаджиите не са инженери. Разделението на дейностите и задълженията са ключ към успеха.

eria
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Сеп 26, 2008 2:22 pm
Местоположение: София

Мнение от eria »

Да, не са инженери, може би е подходящо да са финансисти.
Не са изненадващи тогава всичките ти проблеми с Civil.

Весела
Мнения: 15
Регистриран на: Сря Ное 19, 2008 7:07 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Весела »

:lol: абсолютно ще се съглася с eria и това е проблема в случая наистина ...изглежда дори бих казала налудничево, но е факт!

Не мисля да давам друг коментар ...но ще кажа все пак, че не ти трябва изобщо предполагам така впрягания "fbk"-файл, вземи kpt-то и го импортни в Civil-а...ето това 100 % е написано в инструкциите, как да вмъкнеш точки от файл със структура P N E Z има и други варианти в случай че са ползвали кодове и т.н. Разгледай какво предлага менюто за импорт на точки...това е !

Картограф
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Ное 17, 2008 10:30 am

Мнение от Картограф »

eria написа:Да, не са инженери, може би е подходящо да са финансисти.
:D
Може.
Не са изненадващи тогава всичките ти проблеми с Civil.
Ами, да и аз това казвам. Та, в края на краищата изобщо има ли конвертиране от kpt във fbk, или направо ги импортвате като точки - PNEZ(space delimited)?

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Картограф, харесва ми обобщението на трудовия механизъм, което правиш. :) В този дух, горещо те съветвам да се концентрираш върху картографията.
Искрено ме възмущаваш с мързела ти!
Ти за толкова време не разбра ли каква е структурата на един ФБК файл че да си отговориш сам???
И с какъв софтуер си моделирал пространствено до този момент, че ми е е интересно?
А, най-интересно от всичко ми е къде си я завършил тази картография?

Картограф
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Ное 17, 2008 10:30 am

Мнение от Картограф »

Весела написа::lol: абсолютно ще се съглася с eria и това е проблема в случая наистина ...изглежда дори бих казала налудничево, но е факт!

Не мисля да давам друг коментар ...но ще кажа все пак, че не ти трябва изобщо предполагам така впрягания "fbk"-файл, вземи kpt-то и го импортни в Civil-а...ето това 100 % е написано в инструкциите, как да вмъкнеш точки от файл със структура P N E Z има и други варианти в случай че са ползвали кодове и т.н. Разгледай какво предлага менюто за импорт на точки...това е !
Ясно. Разбрах. :)
Картограф, харесва ми обобщението на трудовия механизъм, което правиш. :) В този дух, горещо те съветвам да се концентрираш върху картографията.
Да, това и правя. Няма да Ви взема хляба, спокойно. Всъщност, аз и да искам не мога. :lol:

Искрено ме възмущаваш с мързела ти!
Виж сега, уважавам факта, че в този форум съм ти като на гости и все пак гледам да спазвам твоите правила, първия път подминах този "упрек", но ми се струва, че вече прекаляваш и излизаш от рамките на добрия тон, а мен това сериозно ме дразни.
Ти за толкова време не разбра ли каква е структурата на един ФБК файл че да си отговориш сам???
Да, това го разбрах вчера.
И с какъв софтуер си моделирал пространствено до този момент, че ми е е интересно?
ArcGis 9.2
А, най-интересно от всичко ми е къде си я завършил тази картография?
СУ "Св. Климент Охридски".

m9ck
administrator
Мнения: 147
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:40 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от m9ck »

Картографе, ти сам диференцира гисаджиите от геодезистите. Тогава не е ли работа на геодезиста да обработи преките си измервания, а ти като гисаджия да получиш само готово множество от точки. В този ред на мисли на теб не ти трябва ФБК, стига ти вече много кратно споменатия PNEZ.
bpfc 4 life

Картограф
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Ное 17, 2008 10:30 am

Мнение от Картограф »

m9ck написа:Картографе, ти сам диференцира гисаджиите от геодезистите. Тогава не е ли работа на геодезиста да обработи преките си измервания, а ти като гисаджия да получиш само готово множество от точки. В този ред на мисли на теб не ти трябва ФБК, стига ти вече много кратно споменатия PNEZ.
Точно така, точно това е и разделението на дейностите. Поне при нас.
Аз си мислех, че освен fbk не може да приеме друго, за импортация на точки изобщо не съм се и замислял. Сега ми е ясно вече.

Поздрави.

Geomatics
administrator
Мнения: 138
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:17 pm
Местоположение: гр. Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от Geomatics »

Един въпрос и от мен!

Защо след като работиш на ArcGis, искаш да минеш на Civil? :?:

И ти определящ се като гисаджия не трябва ли да се интересуваш по скоро от менюто МАР, с което се създават топологии, анализи, заявки и др?

eria
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Сеп 26, 2008 2:22 pm
Местоположение: София

Мнение от eria »

Винаги съм бил голям привърженик на това, този, който е бил на терена и е извършвал измерванията да си ги обработва сам и да изготви цялата графична обработка на снимката. Това какво ще се прави въз основа на нея, проектиране ли ще е, каквото ще да е, е вече друг въпрос.
Вариант, в който някой достига до текстови файлове с координати, а друг се пробва да ги импортне някъде и да гадае по чуждо кроки за мен е пълна боза.

Публикувай отговор