Навигационни GPS устройства.

Всичко свързано с инструментите на различните производители.
GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Навигационни GPS устройства.

Мнение от GeoRT »

Нека тук да поговорим за различните модели и марки навигационни ГПС-и.
Аз лично ползвам Garmin 60 Csx - много съм доволен от машинката. Този модел е почти "легендарен". :)
Засега на него съм качил BGTopo(Road)Maps, но в най-скоро време ще си купя и офроуд картата на Събин.
Ако човек има силите и нервите да се бори с излишно създадените от Garmin затруднения относно разработването на собствени карти, редактирането или обединяването им, със сигурност ще спечели. Аз имам известни успехи в тази посока, така че ако някой също се занимава със собствени разработки, може да обсъдим някои детайли.


Изображение

g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Мнение от g_ishkitiev »

Аз сега си купих една играчка - Mio A501 , има SirfIII чип + windows mobile 5 + телефон :).

Има функция QuickGPS - сваля данни за ефемеридите на спътниците за следващите 3 дена от интернет (поне така си мисля :)) и се вързва по-бързо. Имаме и един гармин - GPS72. Но Mio-то категорично се вързва ПОНЕ 2 пъти по-бързо. Много често като съм на открито докато ми зареди софтуера за навигацията (15-20сек) и вече ГПС-а е тръгнал.
Все още не съм намерил достатъчно сносен безплатен софтуер, които да показва приблизителната точност на ГПС-а. Но си мисля че можеби телефона е по-точен от гармина..

Отделно сега съм се заиграл с Visual Studio 2005 и се мъча да си напиша сам някой програмка за него.

Та ако има някой от форума които знае как се пише точно трансформацията за координати, ще бъде от много голяма полза.. Може направо да си трансформираш координатите директно на полето и да си търсиш точките.. според мен ще е мн. удобно за разни "неоткрити" трангулачни точки :)..

Изображение

Jonny
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 4:45 pm
Местоположение: O.K.

Мнение от Jonny »

Аз имам MIO А701 - никога несъм имал по-смотан телефон. В момента стои в чекмеджето и не е пускан повече от два месеца. Поредния китайски боклук. А ти ако си мислиш, че точността от 1м която ти излиза на екрана е реална - много се лъжеш. Garmin 60 CSx е доста сполучлив апарат и съм супер доволен от него.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

"MIO"-то с какви карти работи?

Jonny
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 4:45 pm
Местоположение: O.K.

Мнение от Jonny »

На моето имам MIOMAP - но за нея имам гарта само за София. Ползвам и EASYGO - София, Пловдив, Бургас, Стара Загора, Русе, Варна. Много лесно се работи с MioMap, но нямам време да си потарся карти. Ако някои има карти за MioMap v3.2 може да даде - само несе блъскаите :))

g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Мнение от g_ishkitiev »

Мен ми е първият windows mobile телефон и съм доволен :), има доста неща за човъркане. Има една програмка с която може да си изкарваш и NMEA файл от GPS-а... което незнам има ли някаква ползва..

ynopum
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Юни 10, 2008 8:43 am

Мнение от ynopum »

g_ishkitiev написа:Отделно сега съм се заиграл с Visual Studio 2005 и се мъча да си напиша сам някой програмка за него.

Та ако има някой от форума които знае как се пише точно трансформацията за координати, ще бъде от много голяма полза.. Може направо да си трансформираш координатите директно на полето и да си търсиш точките.. според мен ще е мн. удобно за разни "неоткрити" трангулачни точки :)..
Виж, аз бях мераклия преди година:
http://forum.pocketbulgaria.com/viewtopic.php?t=12162
Мисля, че правих още нещо по програмката, но така и не го качих никъде - нямаше интерес, а и сега не съм в БГ, и не ми пука много.

Иначе можеш да сложиш ВСИЧКО на Windows Mobile: Garmin, Navitel, OziExplorer, Pathaway, CompeGPS - т.е. всички програми за векторни и растерни карти.
Има хубав емулатор на DOS и без проблем получаваш - TPLAN работещ в джоба ти.
Да спомена само и PowerCAD - джобна аналогия на Autocad, на която работят Lisp-програмки.
Чудесно работят GIS програмки с GPS - най-популярна е ESRI-ArcPad - можеш да мериш и крокираш на място.
Има и специализирани програми за трасиране, ама не съм се мъчил с тях въобще - Trimble и Topcon имат такива ръчни компютри базирани на WinCE.
Единствените недостатъци на PocketPC-тата не са ударо- и водо-устойчиви, и общо взето карат на батерия не повече от 8 часа (има за повечето стари модели разширени батерии, които са обикновено с двоен капацитет).

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Дааам...
Нещото, което не ми дава мира е че не мога да ползвам растерната топография "on the fly". Опитвал съм варианти с лаптопа, но не бих казал че е удобно.
Въпреки това, всеки път, когато без да искам, сритам надолу по баира "шейсетката" си мисля че съм направил правилен избор, но някой ден със сигурност ще имам и двете алтернативи!

Geomatics
administrator
Мнения: 138
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:17 pm
Местоположение: гр. Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от Geomatics »

Изпробвах Garmin 60 Csx ("шейсетката" :lol: ) повреме на полет, супер яко е! През цялото време знаеш къде си! Виждаш скорост, надморска височина, с каква скорост се издигаш или спускаш т.н.
Изображение

g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Мнение от g_ishkitiev »

GeoRT написа:Дааам...
Нещото, което не ми дава мира е че не мога да ползвам растерната топография "on the fly".
Има една програмка OziExplorer за windows mobile с нея може да си качваш растерни изображения, които предварително си ориентирал по някакви координати и то ти показва къде си :).
Изображение

g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Мнение от g_ishkitiev »

@ynopum , разгледах ти програмката. Много е хубава, точно нещо такова се опитвах и аз да направя, но незнам как се трансформират координатите.
А ти пробвал ли си горе долу с каква точност се трансформират координатите, понеже мен ми дава големи разлики спрямо други програми за трансформация ?

ПС. сега видях че програмата е точна само за западна българия, а аз пробвах координати от източна, сигурно от там ми идва грешката :))..
Както и да е, програмата е много хубава.. Със сигурност ако я дооправиш спокойно може да се пусне срещу заплащане и ще има хора, който ще си я купят.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

g_ishkitiev написа:Има една програмка OziExplorer за windows mobile...
Да, с "Ози" се познаваме добре. За съжаление ПДА са твърде нежни за мен, макар че все повече се замислям.

g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Мнение от g_ishkitiev »

е ако можеш да дадеш повечко пари има и по-здрави ПДА, примерно това:
http://www.trimble.com/recon_mgis_handheld.shtml

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Все още не съм си купил стойка за джипиес-а. Междувременно открих хитро място за закачане:

Изображение

Много е удобно.

Публикувай отговор