Идентификатори

Решения на практически въпроси. Обмяна на опит и "know how".
eria
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Сеп 26, 2008 2:22 pm
Местоположение: София

Идентификатори

Мнение от eria »

Здравейте,
бих искал да ви попитам за мнението ви по следния въпрос.
В едно село има по два и по три имота с едни и същи идентификатори. Техническата служба в съответната община го установява и решава да оправя нещата. И започваме да се чудим по каква точно процедура да стане. Едни казват че трябва просто да се вземат номера след последния, намиращ се в разписният списък и да се дадат на новите имоти, други искат скица проект за изменение на кадастралния план. А също след изменение на кадастъра трябва ли да се прави отделно и изменение на отреждането на парцелите за тези имоти?

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Предполагам че населеното място няма действащ цифров модел.
Това има значение дотолкова, доколкото да се установи дали с конкретния въпрос трябва да се занимае техническата служба в общината или съответната кадастрална служба на АКГК.
Трябва да се стартира процедура по отстрняване на непълноти и грешки в кадастъра. Собствениците на дублираните имоти подават молба в общината. Назначава се комисия, която установява проблема и съставя акт, който се подписва както от комисията, така и от собствениците на засегнатите имоти. На базата на този акт, кмета на общината пуска заповед за коригиране на плана.
Трябва да се изготвят скици проект за промяна на кадастъра, взимат се следващи номера на имоти и се раздават по заегнатите имоти. По този начин привеждаме кадастралната информация в ред, относно регулацията... отреждането трябва се промени.
Така ги виждам аз нещата.
Последно промяна от GeoRT на Нед Окт 12, 2008 11:00 pm, променено общо 1 път.

eria
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Сеп 26, 2008 2:22 pm
Местоположение: София

Мнение от eria »

Благодаря GeoRT :)
Няма цифров модел.
Най-логично е да стане, както казваш ти и нещата отиват на там.
Само че за регулацията... Мотивирано предложение и гледане на експертен съвет за отреждане на парцелите за имотите с новите идентификатори или може би някакво експертно становище на същия този съвет за идентичност и служебна промяна. Малко за регулацията ми е неясно...

eria
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Сеп 26, 2008 2:22 pm
Местоположение: София

Мнение от eria »

Всъщност май регулацията не е нужно да се пипа. Променя се кадастъра и вече парцелите се пишат с новите идентификатори. :)

Geomatics
administrator
Мнения: 138
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:17 pm
Местоположение: гр. Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от Geomatics »

И според мен е необходимо отреждането да се промени с ПУП, след като имотите получат новите идентификатори.

П.С. Какво означава дублирани идентификатори? Единтификаторите са дублирани, ако в един кадастрален район има имоти с еднакви номера.
Да не би номерата на имотите да са еднакви, но те да са от различни кадастрални райони :?:

eria
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Сеп 26, 2008 2:22 pm
Местоположение: София

Мнение от eria »

Абсолютно! Имотите са в един и същ кадастрален район. Но защо да се прави ПУП? Нали на регулационния план за всеки от номерата на парцелите не е написан конкретен кадастрален имот? За парцелите е написан само номера с римска цифра. Отделно си присъства и кадастралния имот с неговия идентификатор. Това кой парцел за кой имот е се констатира на конкретния регулационен и кадастрален план.

eria
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Сеп 26, 2008 2:22 pm
Местоположение: София

Мнение от eria »

Не, аз съм в грешка, и номера на имота го има.

Geomatics
administrator
Мнения: 138
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:17 pm
Местоположение: гр. Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от Geomatics »

Попринцип УПИ-та трябва са номерирани с римски цифри на които като индекс е записан номера на имота или имотите от които е образуван урегулирания поземлен имот.
И като се промени кадастралния номер на имота е логично да се промени този номер и в отреждането на УПИ-то. А за такава промяна трябва да се изработи ПУП.

eria
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Сеп 26, 2008 2:22 pm
Местоположение: София

Мнение от eria »

Да, прав си, глупост написах, моля за извинение :oops: . Собствениците са много доволни :). Промяна на кадастъра, промяна на регулацията, всичко за тяхна сметка, без да имат грам вина :)

eria
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Сеп 26, 2008 2:22 pm
Местоположение: София

Мнение от eria »

Интересно ми е как решават кои от собствениците трябва да се набутват с това. Сигурно тези които решават да продават или просто искат скица на имота си. :)

eria
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Сеп 26, 2008 2:22 pm
Местоположение: София

Мнение от eria »

Когато се промени идентификаторът на имота собствениците трябва ли да сменят и документите си за собственост и по какъв начин става това?

Geomatics
administrator
Мнения: 138
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:17 pm
Местоположение: гр. Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от Geomatics »

Кофти е ДА :!: Не съм запознат и незнам дали има опция промяната да се извърши служебно от съответната служба. Предполагам сроковете за възражения са минали (преди 20 години най-малко)?
Нека някой запознат да каже може ли или неможе да стане служебно.

Но най-вероятно този които има интерес това да се оправи ще трябва да плати :)

Предполагам при нотариус.

П.С. Когато искаш да добавиш нещо към коментара си исползвай бутона EDIT над него :D.

eria
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Сеп 26, 2008 2:22 pm
Местоположение: София

Мнение от eria »

Явно са решили, че не може служебно, щом ги пращат при мен...
И друго ми се случи. Брат и сестра са съсобственици на два имота намиращи се в различни села. Искат да направят прехвърляне така че единия да стане единствен собственика на единия имот, другия -на другия имот. По нотариален акт единия имот се води около декар, по скица се води 1250 кв.м, по данъчна оценка 1 декар. На другия имот му е подобен случая. На трите места все различно. Нотариуса е казал, нищо че пише около декар, едно време така са ги писали, това означава точно декар. Няма да направя прехвърлянето, ако и на трите места не е една и съща площ. Там оградите са от сто години, няма никакви спорове, ама хората бързат и идват и викат, махай 250 квадрата. А аз на кой да ги дам? На съседите?Лудница!
Аз им казвам, хванете си адвокат. Той ще ви каже, обстоятелствени проверки ли ще правите, свидетели ли ще водите, що да губите. Ама адвоката викат ще ни съдере кожите (все едно аз ще го правя без пари). Махай квадратите! :lol:
Само да видим дали и съседите ще ги искат. :lol:

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

ЗА НОВ НОТАРИАЛЕН АКТ:
След като се направи промяна в кадастъра и след като официално влезе в сила новото състояние на имота, собственика тряба да си извади скица от техническата служба. С нея и стария нотариален акт, както и всякакви други документи касаещи собствеността му отива при нотариус и си вади нов нотариален акт, който на свой ред трябва да се впише в имотния регистър.

КОРЕКЦИИ ЗА СМЕТКА НА ОБЩИНАТА:
:) В някой друг свят!
Аз лично не мисля че това е възможно да се случи. Най-малкото "техниците" по общините нямат професионален ресурс да се справят със задачата. Имам предвид малките и средни общини.
Човек винаги може да заведе дело срещу общината за причинените неприятности и разходи, но... всеки знае какво се случва в съда.

ОТКЛОНЕНИЯ В ПЛОЩТА НА ИМОТ:
На този въпрос е редно да се посвети отделна тема. Опасявам се обаче че ще се превърне в нещо като хумористична рубрика, в която ще се надпреварваме кой да публикува възможно най-голямото отклонение. ;)

eria
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Сеп 26, 2008 2:22 pm
Местоположение: София

Мнение от eria »

Да, и аз мисля, че някакъв такъв трябва да е реда. Не знам обаче, удостоверения за идентичност на имотите някакви ще са им необходими ли или нотариуса сам ще я установи...
Настъпи спор тази община отговаря ли за онази община от преди 30 години. Изказа се мнение че онази община е била в други обществено икономически условия, ръководела се е по друг начин, по други закони. Знаете, това е вписано и в ЗУТ като мотив за изменяне на подробните устройствени планове. Още повече, че тогава са били селищни системи и не са били в границите на общините, които са сега, да не говорим за хората, които са ги управлявали. Собствениците казват, няма значение какви са били обществено-икономическите условия, държавата е същата. :) Пълна лудница :lol:
А аз мисля че темата за разликите в площите е доста актуална и се сблъскваме с нея почти постоянно в практиката. И мисля че всеки е правил някакви еквилибристики от рода на "и вълка сит, и агнето цяло" :lol:

Публикувай отговор