Какви радиостанции използвате?

Решения на практически въпроси. Обмяна на опит и "know how".
GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Какви радиостанции използвате?

Мнение от GeoRT »

Какви радиостанции използвате?
Аз съм работил дълго време с тези AEG-та:

Изображение

Има ги в технополис/техномаркет и подобни магазини и струваха около шейсет лева - комплекта.
През мен са минали три или четири комплекта и определено не съм доволен.
Като изпълнение и външен вид ме дразнят. Щипките им се прецакват лесно, от което следва едно непрекъснато изпускане. Не съм тествал максималния им обхват (доста относително понятие) но като цяло държат връзка на дълги дистанции. В градовете обаче честотите се бъркат страшно много, забравяш за "чист" канал и просто минаваш на най-ненатоварения.
Доколкото си спомням имаха и някакъв неприятен "лаг" между натискането на комутатора и включването на микрофона.
-----------------------------------------------------
По принцип масово от колеги се ползват COBRA:

Изображение
Впечатленията ми от тях са много добри, лошото е че отиват около двеста лева комплекта.
Не е кой знае каква инвестиция, но честно казано предпочитам да не се ядосвам, всеки път когато изпусна радиостанцията си в кал или от високо, когато я забравя на тавана на колата или просто я затрия. Пък да седна да я мисля и да я пазя още по-малко ми се занимава.
-----------------------------------------------------
В момента работя с UNIDEN:

Изображение

Не мога да се сетя за някакви кусури - просто работят! :)
Струват около осемдесет лева и наистина вършат добра работа, препоръчвам ги. За тях се твърди че не са особено законни устройства, но мен това изобщо не ме натъжава. :)

-----------------------------------------------------

Иначе съм имал вземане даване и с "ПРО" устройства, но според мен са нецелесъобразни за нашата работа.
Изображение
Изображение

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Като обобщение, критериите които съм си изградил относно радиостанциите са следните:
1. Не държа особено на хендсфрий, така или иначе му нямам доверие - когато е прекалено чувствително вятъра го побърква, а когато е по-"грубо" непрекъснато се чудиш дали са те разбрали. Плюс това да ми се размотават и оплитат кабели не ми допада.
2. По възможност да имат т.нар. CTCSS система - нещо като кодиране, което не позволява в канала, който ползваш да се намесват други "смущения".
3. Трябва да имат надеждна система за за захващане и като цяло корпуса да е издръжлив.
4. Ако са със собствена (нестандартна) батерия, трябва да е доста "яка" и естествено да има опция да си купиш безпроблемно нова.

Geomatics
administrator
Мнения: 138
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:17 pm
Местоположение: гр. Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от Geomatics »

GeoRT, аз ползвам COBRA и съм много доволен. Не се сещам за някакви забележки към тях. Имам наблюдения върху UNIDEN, до толкова колкото един колега (Добри) има такива и мога да кажа че COBRA и UNIDEN не се чуват :? . Докато COBRA и AEG се чуват (поправете ме ако греша).
ALINCO са Pro, но колко пари струват :?: :wink:

Matari
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 11:27 am

Мнение от Matari »

È àç êàðàì ñ Uniden. 4 áðîÿ, êàòî ñúì äîñòà äîâîëåí îò ïúðâèòå 2, êîèòî êóïèõ, äîêàòî ñ âòîðèòå èìàõ ïðîáëåìè ñ îðèãèíàëíèòå áàòåðèè :( è ñåãà ñúì ñúñ àêóìóëàòîðíè ÀÀÀ... Êàòî íàäåæäíîñò íà ñèãíàëà ñà äîáðè - èçïðîáâàë ñúì ãè íà 3êì áåç ïðÿêà âèäèìîñò áëèçî äî ìíîãî èçòî÷íèöè íà ñìóùåíèÿ è ïàê óñïÿõìå äà ñå ðàçáåðåì. Òàêà, ÷å ñà äîñòà ÷èòàâè.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Geomatics, кобрите са без забележка и наистина с AEG-то се разбират без проблем. :)

П.П.
В казармата караулите ги давахме с едни Мотороли, които тежаха колкото автомата и каската заедно, сигурно защото бяха "секретни"! ;)

Geomatics
administrator
Мнения: 138
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:17 pm
Местоположение: гр. Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от Geomatics »

Факт :!: ЖП гара Бургас на 300m един от дуг със станции UNIDEN , предполагам благодарение на многото кабели от контактната мрежа не се разбрахме :(

Анастас
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Юни 13, 2008 6:10 pm
Местоположение: Сливен

Midland

Мнение от Анастас »

Здравейте

Нов съм в занаята и тепърва ще трупам опит :)
В началото 2005 си купих радиостанции от technopolis- topcom
Малки, непретенциозни, има нужда преди да започнеш да говориш да изчакаш малко (мисля, че по горе колега нарече този проблем лаг, ако съм разбрал правилно). Захранват се с 3 батерии ААА, смених заводските със 1000mAh и ги зареждам с отделно изключващо зарядно. Като цяло за близка работа стават. За повече от километър трудно- трябва да има директна видимост, но и тогава не се разбира лесно.
Ходя и съдийствам на ралита и там има екипи радиовръзки. На всеки, на който съм попаднал от радиовръзките, се опитвам да изкопча и да разбера коя е най-добрата радиостанция?
Но никога не получавам прост отговор- тъй като са професионално обременени повечето говорят, за такива, на които им се настройва честота. Тогава ги питам директно, каква марка? Но и тук не получавам еднозначен отговор. Все пак има препокриване:
Alan, Kenwood, Midland, Motorola.
Мое мнение, но в нашия случай това е излишно. Трябва да е просто, да избираш измежду каналите и евентуално подканал (моля да ме извините, ако терминологията не е правилна), да бъде здраво, да издържат батериите, да се намират лесно нови, хендсфрии (на мен лично ми помага много) и цена.
Склонен съм да платя по-висока цена ако насреща има чист звук и издръжливост.
Наскоро си взех комплект 2 бр. Midland GXT600. Останах доволен. След това едната радиостанция я запиляхме и си купих още 2 бр. 2рия комплект ми направи проблем, не се чуваше добре, върнах го и повече не си взех.
В момента съм в дилема дали да продължа с Midland или някой има да предложи нещо по-добро. Комлекта от 2 бр. е около 250-300 лв на различните места.

maragidik
Мнения: 23
Регистриран на: Пон Сеп 08, 2008 6:12 pm
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Мнение от maragidik »

Един приятел ми даде Uniden, намерих в интернет ръководство за настройки и горе-долу се справих. Само че не знам какво значи CTCSS кодове и за какво служат. И какви са обхватите GMR(1-7 и 15-22) и FRS(8-14). Вие на какъв обхват работите?

Анастас
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Юни 13, 2008 6:10 pm
Местоположение: Сливен

Мнение от Анастас »

maragidik написа:Един приятел ми даде Uniden, намерих в интернет ръководство за настройки и горе-долу се справих. Само че не знам какво значи CTCSS кодове и за какво служат. И какви са обхватите GMR(1-7 и 15-22) и FRS(8-14). Вие на какъв обхват работите?
Преди време работихме с Uniden на един приятел- останах много доволен. Лаг-а е пренебрежим, чува се чудесно, леки и т.н. Преди седмица си купих направо четири. Плюсове или защо се спрях на тях:
1. Разбира се какво говорят
2. Цена- (2х75) 150 лв- четири броя (това е цената на 1 бр. Midland)
3. Имат възможност за устройство свободни ръце с кабел
4. Работят с 4бр. ААА батерия (директно си купих допълнително зарядни батерии, препоръчвам GP)
5. Обхват е достатъчен
6. Описание на честота на които работи- това мигновенно ти позволява ако имаш др. радиостанции да се прекодират за да работят на общ канал.
За мен избора е добър. Трябва да се има предвид, че дори един и същи модел на производител различните партиди са настроени на различни честоти- убедих се за Uniden.
Търся устройство свободни ръце. Ако някой знае от къде, какво и колко ще струва да казва :)

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Относно "hands free"-то, аз лично не го препоръчвам.
Предполагам имаш предвид такова устройство, което се самозадейства при говор. Изключително неудобно:
1. Никога не си сигурен каква част от казаното е предадена и дали изобщо е предадено нещо.
2. При малко по-силен вятър побърква всички с които работиш.
3. В случай че не полагаш особени усилия, винаги слушалките са силно заплетени и не след дълго прекъсват.

Geomatics
administrator
Мнения: 138
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:17 pm
Местоположение: гр. Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от Geomatics »

За моите "кобри" имам едни устройства като хендсфри за телефон, но не е VOX, защото предаването не се активира при говор, а само като натиснеш едно копченце. Предимството за мен е, че слагам станцията на кръста, кабела под дрехата и слушалката в ухото и станцията вече не ми се пречка из ръцете или пък нетрябва да я вадя и пребирам постоянно.

m9ck
administrator
Мнения: 147
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:40 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от m9ck »

И аз е време да си купя някакви радиостанции. Geomatics, можеш ли да препоръчаш някой магазин в Пловдив? :)
bpfc 4 life

Geomatics
administrator
Мнения: 138
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:17 pm
Местоположение: гр. Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от Geomatics »

Аз лично мойте си ги взех от София, от един магазин в студентски град :) . За Пловдив ... незнам, но ще намерим все някъде :lol: . Ти решили какви искаш да бъдат?

maragidik
Мнения: 23
Регистриран на: Пон Сеп 08, 2008 6:12 pm
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Мнение от maragidik »

И откъде мога да си купя Uniden?

Geomatics
administrator
Мнения: 138
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:17 pm
Местоположение: гр. Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от Geomatics »

maragidik Днес видях, че UNIDEN се провада във веригата магазини Hendy. Поконкретно гр. Пловвдив магазина до Джумаята :). Може да провериш в магазинът им в Троян или Ловеч.

P.S. Вчера видях че ги има и в METRO.

Публикувай отговор