TPLAN - не иска да смята стръмни визури!

Програмно обезпечаване на Геодезията.
GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

TPLAN - не иска да смята стръмни визури!

Мнение от GeoRT »

Отдавна ми направи впечатление че ТПЛАН не изчислява точки със зенитни ъгли под 50gon и над 150gon.
Знам че в това има известна логика, но няма логика в това да нямам избор.
Аз от него искам да смятам всичко каквото му подам, пък аз да си решавам, доколко надеждна ми е визурата.
Според мен е абсолютна недомислица, но така и не можах да го излъжа. :evil:
Някой има ли някакви идеи по въпроса?

5ko
Мнения: 84
Регистриран на: Съб Фев 13, 2010 11:35 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от 5ko »

Аз пускам един excel за да си изчисля разстоянията на проблемните визури при ъгъл 100gon и пускам TPLAN пак. Може би съвсем не е най-елегантното решение. :) Но тогава не ме интересуваха коти.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Аз пък вкарвам точките по координати в Сивил. Координатите са нереални, защото не съм си направил труда да ориентирам инструмента. Правя един align (задължително в 2D) и така нагласям планово нещата. После тримерно move и точките си идват.
Има варианти, ама защо трябва да е така?! :roll:

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Да добавя и още една странност.
ТПЛАН не иска да изчисли координатите на нова опорна точка с наклонено разстояние по-малко от един метър. Като подробна точка я смята, като опорна (ЛТ, ПТ, ОТ, ТТ) - не! :roll:
Ако някой се чуди каква пък е тази измислена опорна точка обяснявам:
стикер на стена, насочване с лазерен визир (без фокусиране през тръбата), ниски изисквания за точност.
Малко нахално вече ми се струва... :twisted:

dodimitrov
Мнения: 73
Регистриран на: Пет Авг 22, 2008 10:45 am
Местоположение: София

Мнение от dodimitrov »

За нахално - не!
Има и други такива ограничения. За посочените няма спасение - трябва да се примирим.
Лично аз мисля, че трябва малко да се увеличи диапазона. За зенитния ъгъл притеснението е, че може да се получи деление на нула. Случвало ми се е и на мен няколко пъти да ми се получават такива стойности, и да не може да се изчисли като подробна. Не е болка за умиране.
За разстоянията, по спомен мога да кажа, че се проверява дали не е измерено с <0.50м (или < 0.60), а не ==0.00, защото проверката с == за double тип не е удачна. Мисля, че 1м е валидна стойност, по скоро по-малко от 0.50 е невалидно, но това пак по спомен.

Трябва да предупредим доц. Костадинов и в следващата версия (живот и здраве) да ги коригира. :roll:

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Това с делението на нула изобщо не го разбрах... :shock:
Това с разстоянието също. Как за подробна може, а за опорна - не?

Както и да е, за мен това са бъгове на софтуера и очевидно всеки трябва да се спасява както намери за добре.

matence
Мнения: 28
Регистриран на: Вто Май 25, 2010 8:43 pm

Мнение от matence »

Здравеите колеги! (или по-точно бъдещи колеги)
Студент съм в УАСГ, и работя в геодезическа фирма, та на въпроса на GeoRT относно зенитните ъгли искам да кажа, че наскоро ми се наложи да правя такива измервания (безрефлекторно) и се сблъсках със същия проблем.Удоволствие беше за мен да разговарям директно по тази тема със самия създател на Тплан-а, които й е дестващ преподавател в УАСГ.Та на този въпроса той ми отговори, че програмно е заложено software да не изчислява такива точки с цел понижаването на точноста им (височинно).Обеща ми (с усмивка на лицето) , че в следващите версий ще има опция потребителя да решава използването на услугата (подобно на засечките в момента в Тплан-а, <10gon да не се изчисляват освем "на отговорността на потребителя")
Надявам се да сам бил полезен!

georgigo
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Фев 01, 2022 1:49 pm

Re: TPLAN - не иска да смята стръмни визури!

Мнение от georgigo »

Здравейте,
Тплана спря да работи. Изчезна ми wopm.exe файла. Може ли някой да ми изпрати файла или програмата Тплан под ДОС (Windows 98).
Благодаря предварително.

Публикувай отговор