Отдавна ми направи впечатление че ТПЛАН не изчислява точки със зенитни ъгли под 50gon и над 150gon.
Знам че в това има известна логика, но няма логика в това да нямам избор.
Аз от него искам да смятам всичко каквото му подам, пък аз да си решавам, доколко надеждна ми е визурата.
Според мен е абсолютна недомислица, но така и не можах да го излъжа.
Някой има ли някакви идеи по въпроса?
TPLAN - не иска да смята стръмни визури!
-
- administrator
- Мнения: 600
- Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
- Местоположение: София
- Обратна връзка:
Да добавя и още една странност.
ТПЛАН не иска да изчисли координатите на нова опорна точка с наклонено разстояние по-малко от един метър. Като подробна точка я смята, като опорна (ЛТ, ПТ, ОТ, ТТ) - не!
Ако някой се чуди каква пък е тази измислена опорна точка обяснявам:
стикер на стена, насочване с лазерен визир (без фокусиране през тръбата), ниски изисквания за точност.
Малко нахално вече ми се струва...
ТПЛАН не иска да изчисли координатите на нова опорна точка с наклонено разстояние по-малко от един метър. Като подробна точка я смята, като опорна (ЛТ, ПТ, ОТ, ТТ) - не!
Ако някой се чуди каква пък е тази измислена опорна точка обяснявам:
стикер на стена, насочване с лазерен визир (без фокусиране през тръбата), ниски изисквания за точност.
Малко нахално вече ми се струва...
-
- Мнения: 73
- Регистриран на: Пет Авг 22, 2008 10:45 am
- Местоположение: София
За нахално - не!
Има и други такива ограничения. За посочените няма спасение - трябва да се примирим.
Лично аз мисля, че трябва малко да се увеличи диапазона. За зенитния ъгъл притеснението е, че може да се получи деление на нула. Случвало ми се е и на мен няколко пъти да ми се получават такива стойности, и да не може да се изчисли като подробна. Не е болка за умиране.
За разстоянията, по спомен мога да кажа, че се проверява дали не е измерено с <0.50м (или < 0.60), а не ==0.00, защото проверката с == за double тип не е удачна. Мисля, че 1м е валидна стойност, по скоро по-малко от 0.50 е невалидно, но това пак по спомен.
Трябва да предупредим доц. Костадинов и в следващата версия (живот и здраве) да ги коригира.
Има и други такива ограничения. За посочените няма спасение - трябва да се примирим.
Лично аз мисля, че трябва малко да се увеличи диапазона. За зенитния ъгъл притеснението е, че може да се получи деление на нула. Случвало ми се е и на мен няколко пъти да ми се получават такива стойности, и да не може да се изчисли като подробна. Не е болка за умиране.
За разстоянията, по спомен мога да кажа, че се проверява дали не е измерено с <0.50м (или < 0.60), а не ==0.00, защото проверката с == за double тип не е удачна. Мисля, че 1м е валидна стойност, по скоро по-малко от 0.50 е невалидно, но това пак по спомен.
Трябва да предупредим доц. Костадинов и в следващата версия (живот и здраве) да ги коригира.
Здравеите колеги! (или по-точно бъдещи колеги)
Студент съм в УАСГ, и работя в геодезическа фирма, та на въпроса на GeoRT относно зенитните ъгли искам да кажа, че наскоро ми се наложи да правя такива измервания (безрефлекторно) и се сблъсках със същия проблем.Удоволствие беше за мен да разговарям директно по тази тема със самия създател на Тплан-а, които й е дестващ преподавател в УАСГ.Та на този въпроса той ми отговори, че програмно е заложено software да не изчислява такива точки с цел понижаването на точноста им (височинно).Обеща ми (с усмивка на лицето) , че в следващите версий ще има опция потребителя да решава използването на услугата (подобно на засечките в момента в Тплан-а, <10gon да не се изчисляват освем "на отговорността на потребителя")
Надявам се да сам бил полезен!
Студент съм в УАСГ, и работя в геодезическа фирма, та на въпроса на GeoRT относно зенитните ъгли искам да кажа, че наскоро ми се наложи да правя такива измервания (безрефлекторно) и се сблъсках със същия проблем.Удоволствие беше за мен да разговарям директно по тази тема със самия създател на Тплан-а, които й е дестващ преподавател в УАСГ.Та на този въпроса той ми отговори, че програмно е заложено software да не изчислява такива точки с цел понижаването на точноста им (височинно).Обеща ми (с усмивка на лицето) , че в следващите версий ще има опция потребителя да решава използването на услугата (подобно на засечките в момента в Тплан-а, <10gon да не се изчисляват освем "на отговорността на потребителя")
Надявам се да сам бил полезен!
Re: TPLAN - не иска да смята стръмни визури!
Здравейте,
Тплана спря да работи. Изчезна ми wopm.exe файла. Може ли някой да ми изпрати файла или програмата Тплан под ДОС (Windows 98).
Благодаря предварително.
Тплана спря да работи. Изчезна ми wopm.exe файла. Може ли някой да ми изпрати файла или програмата Тплан под ДОС (Windows 98).
Благодаря предварително.