Проблем с трансформация UTM- 1970

Решения на практически въпроси. Обмяна на опит и "know how".
rover
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Май 12, 2009 10:19 am

Проблем с трансформация UTM- 1970

Мнение от rover »

Имам координати на опорни точки в КС 1970, които са проверени и верни. Трансформирах ги с програма в UTM и се получи скъсяване на растоянието между някои от тях с около 15 см. Точките са на разстояние 200-300 м. една от друга. Това означава ли, че координати в UTM получени по този начин не могат да се използват за измервания с тотална станция или грешката е някъде другаде?

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Re: Проблем с трансформация UTM- 1970

Мнение от Незнайко1 »

Грешката е в образователната система! Много хора почнаха да работят неща, за които си няма и представа. В този случай се нарича „Математическа Геодезия”. Всяка проекция има конвергенция и мащабен коефициент. За КС1970 мащабният коефициент е 1,000, а Гаусова проекция с мащабен коефициент 0,9996 се нарича UTM и на 1 километър ще има 40 сантиметра скъсение.

ПП
Получените координати от ТПЛАН или КООРД са в проекционна равнина т.е. нанесени са корекции върху дължините заради проекция и надморска височина. Ако от тях извеждаш трасировъчни данни то трябва върху разстоянията да нанесеш корекции към действителна физическа повърхност иначе ще получиш мащабно умален модел.
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Re: Проблем с трансформация UTM- 1970

Мнение от g_ishkitiev »

хубав отговор :-)..

rover
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Май 12, 2009 10:19 am

Re: Проблем с трансформация UTM- 1970

Мнение от rover »

Благодаря, и аз подозирах нещо такова. Да, отвреме на време ми се налага да работя неща, за които нямам представа, но нали цял живот се учим. Не може да си останем с знанията от университета до пенсия. Та практически въпрос - как да нанеса корекциите. Просто скъсяване с 0.9996 или е по-сложно. Сега, предполагам че ще ме пратите да чета учебника по математическа геодезия, но ако някой отговори без допълнителни коментари, ще съм благодарна.

emo5kov
Мнения: 36
Регистриран на: Чет Ное 08, 2007 11:42 am

Re: Проблем с трансформация UTM- 1970

Мнение от emo5kov »

1. С какво трансформираш координатите?
2. Като си в КС 1970г в коя зона си?
3. Като трансформираш в UTM, в коя зона си?
4. Като ще трасираш с тотална станция и имаш точките в 70-та, защо са ти в UTM?

rover
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Май 12, 2009 10:19 am

Re: Проблем с трансформация UTM- 1970

Мнение от rover »

Координатите трансформирам с една програма Transform. Зоната е 5-та, КС 1970, трансформирам в UTM 35N.
По последния въпрос - дадоха ми координати на квадратна мрежа начертани в ГИС по UTM и за да ми е по-лесно реших, че ще трансформирам координатите на изходните точки в UTM и ще трасирам така, но не се получи. Съответно трансформирах координатите на точките на мрежата в 1970, те се разтегнаха - т.е. вече не са квадрати, а правоъгълници.

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Re: Проблем с трансформация UTM- 1970

Мнение от Незнайко1 »

Като чета май по-добре се справяш от някой гиодизисти-артилеристи. UTM проекцията не е най-удачната за инженерни задачи, зелените човечета я насадиха за БГ. Преди няколко години се дигна мъгела за тази проекция и проблемите, които ще я съпътстват, може информативно да потърсиш за обща култура. http://geodesy-bg.net/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=481

Ползвай КС1970 или дръпни БГСТранса и там има една кадастрална коорд сис 2005 пак ламбертова проекция. Проектирай си нещата върху тях и изведи координатите. После като ги сложиш в тоталката прочети в ръководството и дали нанася корекции за надморска височина, и кривина на Земята, и за рефракция. Включваш корекциите и ще си с грешка по малка от не знам колко си, все пак ще бъде прилични точно.
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

rover
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Май 12, 2009 10:19 am

Re: Проблем с трансформация UTM- 1970

Мнение от rover »

Благодаря, това че тоталната станция може да нанася корекции не го знаех. Ще проверя моята как е. В крайна сметка убедих хората да използваме КС1970 за трасирането, а после ще им трасформирам и геореферирам каквото искат. На тях всъщност не им трябва кой знае каква точност, така че засега решихме проблема.

AnyL
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Апр 10, 2017 9:09 am

Re: Проблем с трансформация UTM- 1970

Мнение от AnyL »

Темата е стара, но проблемът ми е относим донякъде към нея и затова задавам въпроса си тук.
Налага се да прехвълям обекти от пет-хилядните карти, координирани в КС 1970 към кадастралните карти - КС 2005. Ползвам BGSTrans за трансформиране на координатите, но няма пълно съвпадение на пренесените точки. Отнесени към една точка, която си идва на място, останалите са с отместване. От прочетеното във форума разбирам, че при трасиране е необходимо да се правят корекции. В случая няма трасиране - трябва едни полигони (очертаващи нещо си от терена) да се нанесат върху кадастрална карта (картите са получени официално от АГКК, цифрови). Не е необходима абсолютна точност, но все пак обектите трябва да са си на място. Разликата в дължините не ме притеснява толкова (малка е за случая), но ме притеснява ротационното отместване, което се получава.
Някой може ли да даде съвет как да се компенсира това несъвпадение?

PGP
Мнения: 42
Регистриран на: Съб Фев 05, 2011 2:07 pm

Re: Проблем с трансформация UTM- 1970

Мнение от PGP »

AnyL написа:
Някой може ли да даде съвет как да се компенсира това несъвпадение?
Трансформация, Хелмертова или афинна ще замажат работата :)

HaCko
Мнения: 94
Регистриран на: Сря Ное 02, 2011 7:04 pm

Re: Проблем с трансформация UTM- 1970

Мнение от HaCko »

AnyL написа:Темата е стара, но проблемът ми е относим донякъде към нея и затова задавам въпроса си тук.
Налага се да прехвълям обекти от пет-хилядните карти, координирани в КС 1970 към кадастралните карти - КС 2005. Ползвам BGSTrans за трансформиране на координатите, но няма пълно съвпадение на пренесените точки. Отнесени към една точка, която си идва на място, останалите са с отместване. От прочетеното във форума разбирам, че при трасиране е необходимо да се правят корекции. В случая няма трасиране - трябва едни полигони (очертаващи нещо си от терена) да се нанесат върху кадастрална карта (картите са получени официално от АГКК, цифрови). Не е необходима абсолютна точност, но все пак обектите трябва да са си на място. Разликата в дължините не ме притеснява толкова (малка е за случая), но ме притеснява ротационното отместване, което се получава.
Някой може ли да даде съвет как да се компенсира това несъвпадение?
Потърсете помощ от геодезист, не се занимавайте с нещо, което не разбирате.

Публикувай отговор