Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Всичко свързано с инструментите на различните производители.
Vencislav
Мнения: 30
Регистриран на: Пет Сеп 29, 2017 7:17 pm
Местоположение: Варна

Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от Vencislav »

Колеги. Планувам да закупя двучестотен GPS за RTK измервания само. Ориентирал съм се към китайски . Двуумя се м/у south , hi target или kolida и трите модела са с дънна платка на ТРИМБЪЛ.
Характеристиките са :
Канал 220
Единично проследяване BDS B1, B2, B3
GPS L1C/A, L1C, L2C, L2E, L5
GLONASS L1C/A, L1P, L2C/A, L2P, L3
SBAS L1C/A, L5 (само за сателити поддържащи L5)
Galileo GIOVE-A, GIOVE-B, E1, E5A, E5B
QZSS, WAAS, MSAS, EGNOS, GAGAN, SBAS
GNSS характеристики Изходяща честота на позициониране: 1Hz ~ 50Hz
Време за инициализация: <10s
Надеждност на инициализация: >99.99%
Точност на позициониране
Статични GNSS измервания Хоризонтална: ±2.5 mm +0.5 ppm
Вертикална: ±5 mm + 0.5 ppm
Real-Time Kinematic (RTK) измервания

Хоризонтална: ±8 mm + 0.5 ppm

Вертикална: ± 15 mm + 0.5 ppm
(Базова линия <30km) RTK време за инициализация: 2~8s
Електрически
Батерия

Акумулаторни, сменяеми Lithium-ion батерии,

7 часа (статичен режим)
6 часа (rover режим
Комуникации съхранение на данни
I/O порт

5PIN LEMO външен захранващ порт + RS232

7PIN LEMO RS232 + USB

1 мрежов/радио антенен порт
Слот за SIM карта
Безжичен модем Вграден вътрешен радио модем 0.5W/2W
Работеща честота 410-470 MHz
NFC комуникация
Съхранение на данни / Предаване 4GB вътрешна памет, повече от 3 години сурови данни (около 1.4MB/ден)
Формат на данни

Диференциален формат за данни: CMR+, CMRx, RTCM 2.1, RTCM 2.3, RTCM 3.0, RTCM 3.1, RTCM 3.2

GPS формат за данни: NMEA 0183, PJK планови координати, двоичен код
Мрежова подръжка: различни, FKP, MAC, поддържа проткола NTRIP

Моля изкажете мнение .

Към приемника съм се ориентирал.
Но се нуждая от съвети какъв контролер да избера .Има доста вариянти . Windows mobile 6.5 , Android, пълна клавиатура или само тъч скриин, с писалка или LCD просерори от 650 mhz до 1.3 mhz
Очаквам съвети и мнения.

HaCko
Мнения: 94
Регистриран на: Сря Ное 02, 2011 7:04 pm

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от HaCko »

Аз мога да изкажа мнение за контролера:
1.Относно операционната система - Windows Mobile е доста остаряла и без поддръжка. Несъвместима е с Windows 10.
Android системата е ясна - все пак повечето телефони са с нея. Според мен вземи си нещо, което да е максимално съвместимо за в бъдеще.
2.За самия контролер - Моят съвет е да си вземеш нещо компактно. Пълната клавиатура е удобна с това, че бързо се пише, но пък е по-голяма и тежка, като при по-дълго мерене си се усеща.
Каквото и да избереш драсни един коментар тук с мнение и впечатления.
:)
П.П. Ам аз ли нещо не съм разбрал или си се ориентирал към едночестотен GPS?

Vencislav
Мнения: 30
Регистриран на: Пет Сеп 29, 2017 7:17 pm
Местоположение: Варна

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от Vencislav »

L1 , L2 до колкото знам означава че е 2 честоти . Ако не греша ihand 20 на hi target много ме впечатли дори е сменю на български
http://geovara.com/shop/ihand20/

HaCko
Мнения: 94
Регистриран на: Сря Ное 02, 2011 7:04 pm

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от HaCko »

Оу да, нещо не съм допрочел....
Иначе този контролер изглежда доста компактен. Уви няма как да ти дам мнение за него.

Vencislav
Мнения: 30
Регистриран на: Пет Сеп 29, 2017 7:17 pm
Местоположение: Варна

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от Vencislav »

Колеги купух си Hi Target за сега съм доволен .Но ми прави впечатление нещо странно .Моля дайте мнение по въпроса.

Направих контролни измервания на РГО във Варна 10 тина точки на различни места в града (изток запад север юг и център)периметъра на измерените точки е към 15 км. И установих, че има големи разминаванията в положение.Тъй като GPSе настроен да мери в 2005г. Като наложа координатите от меренето и точки от каиса (трансформирани с BGS транс)Някой точки се разминават малко с 5 см други 14 см а някой дори 24 см
Готоря само за РТК режим. Възможно ли е причина да е доставчика за корекции. В случая сега полвам Навитея
Не ме притесняват тези до 10 см разика ами тези от 24 см.
Нормално ли е това и как да си го обясня.

PGP
Мнения: 42
Регистриран на: Съб Фев 05, 2011 2:07 pm

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от PGP »

Vencislav написа:...има големи разминаванията в положение.Тъй като GPSе настроен да мери в 2005г. Като наложа координатите от меренето и точки от каиса (трансформирани с BGS транс)Някой точки се разминават малко с 5 см други 14 см а някой дори 24 см
Готоря само за РТК режим. Възможно ли е причина да е доставчика за корекции. В случая сега полвам Навитея
Не ме притесняват тези до 10 см разика ами тези от 24 см.
Нормално ли е това и как да си го обясня.
1. Не хомогенност на ОГМ!
2. Кой гарантира, че настройката на КС 2005г. е вярната?
3. Геометричен фактор, конфигурация на сателити и отразени сигнали от съседни сгради. GNSS не се препоръчва да се прилага в гъсто застоени и високи околни обекти, или да се чака повече време за по-добра конфигурация на сателитите, ако има засенчен небосвод.

Vencislav
Мнения: 30
Регистриран на: Пет Сеп 29, 2017 7:17 pm
Местоположение: Варна

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от Vencislav »

Едва ли в настойките на 2005г е проблема. Ако има проблем в настройките .GPS а ще мери на всякъде грешно.Вероятно настройките са стандартни.
Видимостта също не е фактор.Точките са отлични места с чисто небе без високи сгради и ала бала. То скоро корекциите който получава GPS си мися че е причина. Интересно ми е колеги дали друг е забелязал такива отклонения??? Все още не съм мерил много но ще направя още проверки.До 10 см е в рамките на нормално но 15 и повече вече наближавам границите на допустимото по наредбата !!!

Rosen
Мнения: 12
Регистриран на: Чет Ное 08, 2012 7:42 pm

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от Rosen »

Ако се съмнявате в доставчика на корекции, може да вземете демо акаунт от другите два доставчика и да изпробвате с тях.
Доколкото знам, Naviteq не са сертифицирани от АГКК.
Към момента удостоверения за съответствие притежават Смарт.бул нет и Геонет.
Добре е да проверите точки от ГММП на гр.Варна, които са измерени с ГНСС системи. Те също са публикувани в портала на КАИС.

Rosen
Мнения: 12
Регистриран на: Чет Ное 08, 2012 7:42 pm

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от Rosen »

На 20.10.2017 г., петък, от 11.00 часа в зала С5 на Шуменския университет ще се проведе геодезическа конференция.
Участие ще вземат и представители на ИОЕС, БГК, Геоплюс и Геовара. Ако желаете, може да присъствате и да зададете
въпросите, които Ви интересуват.

Vencislav
Мнения: 30
Регистриран на: Пет Сеп 29, 2017 7:17 pm
Местоположение: Варна

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от Vencislav »

Rosen написа:Ако се съмнявате в доставчика на корекции, може да вземете демо акаунт от другите два доставчика и да изпробвате с тях.
Доколкото знам, Naviteq не са сертифицирани от АГКК.
Към момента удостоверения за съответствие притежават Смарт.бул нет и Геонет.
Добре е да проверите точки от ГММП на гр.Варна, които са измерени с ГНСС системи. Те също са публикувани в портала на КАИС.
Да точки от ГММП е най добре да ве проверят. Благодаря за съвета !!! И акаут с друг доставчик също е добра идея .

Vencislav
Мнения: 30
Регистриран на: Пет Сеп 29, 2017 7:17 pm
Местоположение: Варна

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от Vencislav »

Сагата се завързва !!!!Днес с един колега се засякохме на един обект той с СНС а аз с Hi target. И той с нов GPS .Решихме за контрола да трасираме точка от РГО в 2005г.И познайте изненада HI targeta се отклоняваше под 6 см в положение а другия СНС към 20 см. Аз получавам корекции от навитея а той от гео нет. Луда работа стана .като ми остане време ще поискам един акаут за проба от другите фирми които предлагат корекции. Да сравня от един GPS с различни корекции каква ще е разликата

Vencislav
Мнения: 30
Регистриран на: Пет Сеп 29, 2017 7:17 pm
Местоположение: Варна

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от Vencislav »

Направих известен брой мерения и проби. Взех друг акаут за проба не установих разлики.Води ме логиката до референтните станции кийто са за корекции,нали понякога са физчески друг път виртуални абе до сега на 20 тина места мерих .Предимно около 10 см се разминава по РГО
Но на 3 места беше към 30 см. Установих че ако искам 100 точност намирам една дадена прихващам я и спрямо нея ако меря всичко е екстра.Относно ефективността на този модел. Специялно много приятно ме изненада от към бързо свързване, работа на кофти места , контролер, софтуер. На какви забутани места и под дървета работи направо ме разби. Много се чудех дали да инвестирам повече пари в Tilt функция и радио . Определено са излишни. Много се чудех дали е добра инвестиция. 100% си заслужава.Това е за сега колеги.

new1
Мнения: 37
Регистриран на: Пет Фев 25, 2011 12:07 pm
Местоположение: На много места :)

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от new1 »

Колега Vencislav,
От това, което си написал ми стана ясно само, че си с контролер I20
Какъв ти е приемникът? v90? v100?

Chervenkov
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 6:26 pm

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от Chervenkov »

А този инструмент като мери под дървета и в забутани места, мери ли вярно? Или там изписва fixed и си мислим че всичко е ОК?
После заснета точка под дървета проверявана ли е с тотална станция? Гледали ли сте записаните данни от заснетата точка?

Относно РГО-то на Варна - тези грешки са нормални. Предполагам са правени на райони или по друг неясен начин. Грешки има от 10 до 30-40 см. в координатите между директно мерене в 2005 и сравнение с предоставени координати. Даже в м-ст Ален мак" има отклонения в самия район от порядъка до 50-60см. и трябва много да се внимава! Да не казвам и че има РГО и цяла кадастрална карта с отклонение от 1.5 метра!

Vencislav
Мнения: 30
Регистриран на: Пет Сеп 29, 2017 7:17 pm
Местоположение: Варна

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от Vencislav »

GNSS приемникът V100 с контролер iHand20 . До сега не съм мерил твърде много но имах ефин обект за трасиране (канализация) в градски условия с много дървета ( широколисни) и къщи 2 етажни ( много). Еми трасирал съм поне 200 т в различни дни .Никакви грижи !!!!! Много доволен и изненадан останах. Не очаквах така добри резултати. И всеки път трасировката си съвпада( ако си превързал към РГО).Представителя на Hi Target e силно убеден, че подвеждане не е възможно (Fix а в това време да мери ) .Мисл,я че може да му се вярва !!!.Имах и една трасировка в един забутан имот всичко си трасирах .

Публикувай отговор