LEICA: Разтоварване на измервания от т. станция -> ТПЛАН

Всичко свързано с инструментите на различните производители.
GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

LEICA: Разтоварване на измервания от т. станция -> ТПЛАН

Мнение от GeoRT »

Предполагам знаете за т. нар "маски" (format files), благодарение на които можете да указвате какво точно и в какъв вид да се свали от тоталната ви станция.
Направил съм два такива файла, които разтоварват измерванията в *.dpi, а дадените точки в *.kor.

- Изтегли DPI.frt
- Изтегли KOR.frt

Преди всичко искам да уточня, че трябва да се спазва определена методика при полската работа, която създава известно неудобство, но съвсем не е лишена от логика.
Уговорката, която правим е че след като ориентирате инструмента, трябва да направите повторно записи към ориентиращите точки, било то в MEASURE или в STAKE OUT. Записите на ъглите преди изчислението на ориентацията, (естествено) са при произволно положение на "хоризонталния кръг". След като инструмента определи ориентировъчното неизвестно, той "завърта" кръга и от този момент нататък, всички ъгли вече са посочни.
Така че, ориентирате и наново хващате ориентиращите точки.

По същество: отваряте Data Exchange Manager на LeicaGeoOfficeTools, браузвате паметта на инструмента си и там в системната директория Format Files, дръпвате на две от празните позиции тези файлове, които съм качил тук.
След това при разтоварване на данни в падащия списък с изходни формати трябва да са се появили новите DPI и KOR.
Когато дръпнете "fixpoints" от някой джоб и изберете маската KOR, ще ви се разтовари нещо подобно:

Изображение
Смятам че тук всичко е ясно.

Когато свалите "measurements" с маската DPI, ще получите файл, в който единствено трябва да добавите звездичките в края на всяка станция.

Изображение

Свалят се всички записи, без значение в коя от програмите на инструмента са правени!

Има обаче една лека особеност. Когато правим обратна засечка - FREE STATION, се налага малко козметика в дпи-то. Както се разбрахме преди малко правим ориентацията и после записваме повторно. Например, на картинката по-долу, ЛТ1 ще я засичаме от ПТ101 и ПТ505. В програмата FREE STATION съм взел по две положения към всяка от ориентиращите точки. Сметнал съм засечката и съм ги взел повторно. В дпи-то над записа на станцията се появяват паразитно "неориентираните" записи преди изчислението на засечката. Те трябва да се изтрият, добавяте звездичките и се хвърляте към ТПЛАН-а.

Изображение

Ако има някакви въпроси питайте.

П.П.
Всичко написано по-горе се отнася за тотални станции от серията TPS (TCR)!

maragidik
Мнения: 23
Регистриран на: Пон Сеп 08, 2008 6:12 pm
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Мнение от maragidik »

GeoRT, здравей! Използвам наготово твоята маска и свалям с нея измерванията от станцията, но не влизат направо в ТПЛАН-а. Налага се да влизам в ДОС-овския ТПЛАН, там правя едно празно ДПИ, после под windows копирам разтовареното дпи в празното (досовското). Защо се налага тая магария, така и не ми е ясно... Но само така става.
После пробвах да вкарам в ТПЛАН измервания не с номерата, а с означенията на точките (тт, пт, лт), но става голяма каша. И за това нямам обяснение.
Иначе май понапреднах малко, сега се прехвърлям към мкад-а :)

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Не би трябвало да има такъв проблем.
Покажи едно твое ДПИ, свалено с маската, което не иска да влезе директно в ТПлан и да умуваме...
И по какъв точно начин не го приема ТПлан-а? Грешно го чете или изобщо не го чете? Би трябвало да ти излезе някаква грешка.

R
Мнения: 84
Регистриран на: Съб Сеп 15, 2007 8:47 pm

Мнение от R »

Някой правил ли си FRT файл за серията FlexLine? Стават ли тези от TSP-то? Или тези за 1200?

fireman
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Мар 31, 2015 10:17 pm

Re: LEICA: Разтоварване на измервания от т. станция -> ТПЛАН

Мнение от fireman »

Здравейте колеги, нуждая се от маска за DNA (*.dpi), защото сега губя доста време, докато докарам файл-а във вид като за ТПЛАН. Благодаря ви предварително.

PGP
Мнения: 42
Регистриран на: Съб Фев 05, 2011 2:07 pm

Re: LEICA: Разтоварване на измервания от т. станция -> ТПЛАН

Мнение от PGP »

За DNA10 с по-стари firmware твърдо е набито GSI-8, също и мерните единици са само метри и температура C. За обновен бордови софтуер трябва да се питат оторизираните представители, версия V2.00 има формати http://www.leica-geosystems.com/en/down ... roduct=DNA

Публикувай отговор