Здравейте,
редактор съм на научно списание по биотехнология, т.е. абсолютен неспециалист по каквито и да било координатни системи.
Моля, помогнете ми със следния "казус" - долуизброените UTM координати ли са или координати в друга система:
34TGM05 (точка в Рила)
34TGM36 (Западни Родопи)
35TLG00 (Централни Родопи)
35TLH13 (Стара планина)
От онлайн сайтове за конвертиране на координати (напр. http://www.engineeringtoolbox.com/utm-l ... _1370.html) останах с впечатлението, че се очакват няколко числа - за Northing, Easting и зона. Това ме накара да се усъмня.
Опитах се да намеря примерен вид на UTM координати в Google, но напразно - попаднах само на множество статии с чудовищни формули за трансформиране на координати от една система в друга.
Тъй като списанието излиза на английски и се чете и в чужбина, бих искала дадената информация да бъде коректна и на ниво.
Предварително благодаря!
UTM координати - въпрос от неспециалист
-
- administrator
- Мнения: 600
- Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
- Местоположение: София
- Обратна връзка:
Това не са координати. Идея нямам какво са.
Правилно си се насочил че валидните координати се състоят от Северна координата, Източна координата и Височина - това е валидно за която и да било планова координатна система.
Конкретно UTM е една доволно ясна координатна система.
Настрой си GE да ти показва местоположението в нея, виж какво съм ти маркирал с червено:
Правилно си се насочил че валидните координати се състоят от Северна координата, Източна координата и Височина - това е валидно за която и да било планова координатна система.
Конкретно UTM е една доволно ясна координатна система.
Настрой си GE да ти показва местоположението в нея, виж какво съм ти маркирал с червено:
Re: UTM координати - въпрос от неспециалист
Това са координати на НАТО от единна система за целеуказване (MGRS - Military Grid Reference System). И не са точки, а квадрати с размери 10/10 км. Ако показваш район на разпространение на био-разнообразие може и тези координати да се ползват, но трябва да допълниш, че са в MGRS.J.. написа:
34TGM05 (точка в Рила)
34TGM36 (Западни Родопи)
35TLG00 (Централни Родопи)
35TLH13 (Стара планина)
Ако търсиш точка с координати използвай GE както казва колегата кацни някъде из района на Рила и вземи координатите. Те могат да бъдат географска дължина и ширина (за БГ дължини от 21° до 30° и ширини от 41° до 43°) или в проекционни координати Север/Изток.
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.
Благодаря за бързия отговор!
Ето докъде докарах нещата с още ровене и разпитване.
Доколкото се ориентирах, дадените координати, или по-точно позиции, са в системата MGRS (Military Grid Reference System), които се формират на базата на UTM координатите.
Например, на позиция 34TGM05 ще съотвестват UTM координатите 34N 705000 4655000
В статията в Wikipedia обаче пише, че даден MGRS координат сам по себе си може да се конвертира до г.ш. и г.д., но за да се узнае точната точка на Земята, трябва също и информация за използвания датум (geodetic datum).
И това породи нов въпрос: да тормозя ли хората да ми изпратят и съответния датум или той е закодиран по някакъв начин в числата и буквите на позицията? В края на краищата позициите се откриват в Google Earth. Може би би било излишно престараване.
Ето и линковете, ако случайно представлява интерес за някого:
http://geographiclib.sourceforge.net/cg ... ion=Submit
http://en.wikipedia.org/wiki/Military_g ... nce_system
http://www.usna.edu/Users/oceano/pguth/ ... 358_1a.pdf
Ето докъде докарах нещата с още ровене и разпитване.
Доколкото се ориентирах, дадените координати, или по-точно позиции, са в системата MGRS (Military Grid Reference System), които се формират на базата на UTM координатите.
Например, на позиция 34TGM05 ще съотвестват UTM координатите 34N 705000 4655000
В статията в Wikipedia обаче пише, че даден MGRS координат сам по себе си може да се конвертира до г.ш. и г.д., но за да се узнае точната точка на Земята, трябва също и информация за използвания датум (geodetic datum).
И това породи нов въпрос: да тормозя ли хората да ми изпратят и съответния датум или той е закодиран по някакъв начин в числата и буквите на позицията? В края на краищата позициите се откриват в Google Earth. Може би би било излишно престараване.
Ето и линковете, ако случайно представлява интерес за някого:
http://geographiclib.sourceforge.net/cg ... ion=Submit
http://en.wikipedia.org/wiki/Military_g ... nce_system
http://www.usna.edu/Users/oceano/pguth/ ... 358_1a.pdf
Датума - се тълкува като референтен елипсоид, щом са натовски координати то той е WGS84, UTM също се отнася за същия "датум" или референтен елисоид WGS84J.. написа: И това породи нов въпрос: да тормозя ли хората да ми изпратят и съответния датум или той е закодиран по някакъв начин в числата и буквите на позицията? В края на краищата позициите се откриват в Google Earth. Може би би било излишно престараване.
ПП
От линка с програмката задаваш зона 34 и ти изчислява координати на центъра на грида:
Location (ex. «33.33 44.4», «33d19'47"N 44d23.9'E», «38SMB4488», «38N 444000 3688000»):
Output zone: UTM Zone 34
Output precision: 1m
Select action:
Results:
input = 34TGM05
lat lon = 42.02033 23.47603 (42°01'13.2"N 023°28'33.7"E)
UTM/UPS = 34N 705000 4655000
MGRS = 34TGM0500055000
Последно промяна от Незнайко1 на Пет Юни 20, 2014 12:43 pm, променено общо 1 път.
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.
-
- Мнения: 1
- Регистриран на: Пет Яну 31, 2014 2:14 pm
Re: UTM координати - въпрос от неспециалист
Здравейте,
Бихте ли ми отговорили каква е същността в разликата между тези два типа координати, отнасящи се за една и съща точка?
Благодаря предварително!
N42 48.735 E26 34.406 WGS84
42°48'44.10"С 26°34'24.36"И Географски
Бихте ли ми отговорили каква е същността в разликата между тези два типа координати, отнасящи се за една и съща точка?
Благодаря предварително!
N42 48.735 E26 34.406 WGS84
42°48'44.10"С 26°34'24.36"И Географски
-
- administrator
- Мнения: 147
- Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:40 pm
- Местоположение: Пловдив
- Обратна връзка:
Re: UTM координати - въпрос от неспециалист
На първия ред координатите са от типа Градуси,Минути и Десетични части от минутата. (DD.MM.MMMM).
На втория ред координатите са от типа Градуси,Минути, Секунди (DD.MM.SSSS).
44.10 / 60 = 0.735
На втория ред координатите са от типа Градуси,Минути, Секунди (DD.MM.SSSS).
44.10 / 60 = 0.735
bpfc 4 life