В категорията "Програми" съм качил софтуера COORD, който обработва геодезически измервания.
Ползва ТПЛАН-овските входни файлове ДПИ и КОР, и анализите му са също с ТПЛАН-ската организация.
Нямах време да я тествам, но тези дни като се поосвободя ще го направя.
Споделете и вашите впечатления като я изпоробвате.
http://www.geodesy-bg.net/SOFT/Coord.exe
П.П.
Искрени благодарности на автора и!
COORD - програма за обработка на геодезически измервания.
За съжаление ето какво пише в коментара на файла
Програма за обработка на геодезически измервания и изравнение на мрежи. Тестова версия!
Това е тестова версия, съществуват грешки и пропуски в изчисленията на средните квадратни грешки на измерванията, на изравнените стойности и на поправките на планова мрежа!
Програма за обработка на геодезически измервания и изравнение на мрежи. Тестова версия!
Това е тестова версия, съществуват грешки и пропуски в изчисленията на средните квадратни грешки на измерванията, на изравнените стойности и на поправките на планова мрежа!
резултати от изравнение през ТПЛАН:
**********************************************************************
* *
* [PFF. 86]= 48876.6 [PVV]= 48879.0 [V]= -35.7 V-MAX= -44.2 *
* *
* ME= 18.68 *
**********************************************************************
резултати от изравнение през COORD:
Оценка на точността
Контролна сума [pvv] = 43695.46
Максимална по абсолютна стойност поправка |v| = -43.71
Средна квадратна грешка за единица тежест Me = 17.67
=> има несъвпадение
**********************************************************************
* *
* [PFF. 86]= 48876.6 [PVV]= 48879.0 [V]= -35.7 V-MAX= -44.2 *
* *
* ME= 18.68 *
**********************************************************************
резултати от изравнение през COORD:
Оценка на точността
Контролна сума [pvv] = 43695.46
Максимална по абсолютна стойност поправка |v| = -43.71
Средна квадратна грешка за единица тежест Me = 17.67
=> има несъвпадение
Ако това е разликата в грешките, тогава какъв е допуска на разлика в грешките? за да твърдите че има грешка. Пробвай с ТПЛАН да изравниш една мрежа като в различните варианти преподреждаш измерванията по различен начин и станциите също тогава грешките ще бъдат в определени граници, като условието [pvv]=min ще варира в определен интервал, теоритично тряба да е едно и също. Впрочем разликата може да се дължи на различия в тежестният модел. Според мен трябва да се сравняват поправките и техните ср.кв.гр. Много памет харчи тази програмка това забелязах, и включените и затворени ходове са различни от тези на ТПЛАН, по добре са конструирани отколкото в ТПЛАНа, работи по-бавно 1500 точки за около 10 мин. Има бъгчета ама несъществени за сега.
Последно промяна от Незнайко1 на Пон Юли 21, 2008 2:41 pm, променено общо 3 пъти.
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.
COORD
Изпробвах програмата с реални измервания с ТПЛАН и COORD и се получава максимум до 5 мм разлика между двете изравнения. Мисля че работи добре. Ако се гледа реално в повечето случай 5 мм не е голяма разлика, но ние просто приемаме ТПЛАН за еталон. При такива малки разлики не може да се каже коя от двете смята правилно.
COORD
авторът ми даде последната и версия но не знам как да я кача
ако някой се интересува [email protected]
ако някой се интересува [email protected]