Агентите пуснаха нова инструкция:
ИНСТРУКЦИЯ № РД-02-20-12 от 03 август 2012 г.
за преобразуване на съществуващите геодезически и картографски
материали и данни в „Българска геодезическа система 2005“
http://www.cadastre.bg/sites/default/fi ... 2_dv63.pdf
Да прочетем и да обсъдим
ИНСТРУКЦИЯ № РД-02-20-12 от 03 август 2012 г.
-
- administrator
- Мнения: 147
- Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:40 pm
- Местоположение: Пловдив
- Обратна връзка:
ИНСТРУКЦИЯ № РД-02-20-12 от 03 август 2012 г.
bpfc 4 life
Единствената разлика която виждам е в чл.4 дето са изтупали една глупост, може така, може инак. Що за езуитско тълкуване на наредба ще има от контролните комисии щом позволяваш да се въртят нещата като фурнаджийска лопата, иначе всичко си е казано още преди:
http://geodesy-bg.net/forum/viewtopic.php?t=481
Чудя се защо и Ал.Лазаров е клекнал пред тези с тази наредба. Според мен това отваря вратичката с още по разнородни координати и да си продължим да се залъгваме с глупостта „Военна тайна”.
http://geodesy-bg.net/forum/viewtopic.php?t=481
Чудя се защо и Ал.Лазаров е клекнал пред тези с тази наредба. Според мен това отваря вратичката с още по разнородни координати и да си продължим да се залъгваме с глупостта „Военна тайна”.
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.
-
- Мнения: 2
- Регистриран на: Чет Авг 23, 2012 10:33 am
Формулите ги има в Основи на GPS на колектив...
Интересно е мнението на лелките:
"Инструкцията описва съществуващите в страната геодезически координатни системи, както и всички практически стъпки, даващи възможност за трансформиране на координатите на използваните досега геодезически и картографски материали и данни в координатна система БГС 2005.
инж. Виолета Коритарова"
Ако това са разбиранията на отговорните лица за точност и вярност на една координатна система и задаването на приблизителни и коефициенти, ще има дълги години да си чучунижим из форумите, и да се ядосваме от криви мрежи, и да се обвиняваме кой криво мери, а то основата ние крива.
ПП
Според мен тази псевдо инструкция само ще влоши положението с точността на коорд. система. Търговците дето предлагат инструменти и „други” покрай тях предлагат трансформационни параметри изведени от тях или близки важещи за определен район, а много често с тези параметри се трансформира из цяла зона, което води до големи деформации.
Интересно е мнението на лелките:
"Инструкцията описва съществуващите в страната геодезически координатни системи, както и всички практически стъпки, даващи възможност за трансформиране на координатите на използваните досега геодезически и картографски материали и данни в координатна система БГС 2005.
инж. Виолета Коритарова"
Ако това са разбиранията на отговорните лица за точност и вярност на една координатна система и задаването на приблизителни и коефициенти, ще има дълги години да си чучунижим из форумите, и да се ядосваме от криви мрежи, и да се обвиняваме кой криво мери, а то основата ние крива.
ПП
Според мен тази псевдо инструкция само ще влоши положението с точността на коорд. система. Търговците дето предлагат инструменти и „други” покрай тях предлагат трансформационни параметри изведени от тях или близки важещи за определен район, а много често с тези параметри се трансформира из цяла зона, което води до големи деформации.
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.
Аз пък не искам "инструкции" и "практически стъпки" ами прграма, която да ми трансформира координатите между 1950-1970-2005-WGS, също така ZEM, CAD, защо не и DWG, KML от една система в друга... пък и да е безплатна, създадена като стандарт за работа с координатните системи в България..... пуууу берекет =))
-
- Мнения: 73
- Регистриран на: Пет Авг 22, 2008 10:45 am
- Местоположение: София
Даже не само програма/и, а и DLL, и функции разписани на C++ или на някакъв общодостъпен език, и най-важно - за AutoCAD.
В крайна сметка, ако наистина се цели бързо и ефективно въвеждане на БГС2005 инструментите за преминаване не могат да се изчерпят само с една програма, която чете списък и връща списък.
Отлично, даже много добре, макар и малко със закъснение и с грешки във формулите.
Сега може би ще е нужна и промяна в инструкцията за ГНСС, защото вече има дефиниции за преминаване?
В крайна сметка, ако наистина се цели бързо и ефективно въвеждане на БГС2005 инструментите за преминаване не могат да се изчерпят само с една програма, която чете списък и връща списък.
Отлично, даже много добре, макар и малко със закъснение и с грешки във формулите.
Сега може би ще е нужна и промяна в инструкцията за ГНСС, защото вече има дефиниции за преминаване?
Програмата е черна кутия, в която нямаш контрол!
Пример 1:
Програма за трансформации на Марех кракната (версия 1.01 - не съм сигурен) и търкаляща се из офроуд форумите смята по ордината с грешка около 20 см при някой от WGS координатите.
Пример 2:
Една от версиите на програма БГтрансф за лелките от АКГК за трансформация от и към 1930 се получават едни и същи стойности. Тази програма е наследник на MTRSTrans, имаше и други коментари във форума. Необосновано нанасяне на корекции за наделипсоидни височи...
Пример 3:
Досовската версия на трансфорацията за WGS84 самата трансформация смята на грешна теоретична основа! Как са определени трансформационните коефициенти между елипсоид Красовскии и WGS84, през началото на 90-те години на миналия века без кардинални измервания, направо си е магия!
Никой не може да ти гарантира, че в тези програми няма някъде логическа или изчислителна грешка, или пък някой If.
Всеки от нас е взел една две точки в зоната дето работи и е проверил работи ли работи и айде юруш на „краставиците”! Ами отиди в Силистренско, Петричко и направи измервания и трансформации между 1970 и WGS84 и сравни тези координати с тези на GPS операторите дето предлагат поддръжка в реално време – какви ли ще са разликите?
Грешните формули не са проблем, има учебници, но коефициентите дето са подменени с приблизителни стават единствено студентите да си правят програмки по математическа геодезия.
Това тука е инструкция дето казва 2+2 = 4.5 и това е законно, а изчисленията се извършват от една програма и ако има грешка кой може да я констатира? Авторите на инструкцията са некомпетентни за формулите - грешни публикувани в инструкция, а остава да контролират изчисленията на програма!
ПП
Интересно ми е от юридическа страна дали така не се създава монопол върху част от геодезическата дейност?
Пример 1:
Програма за трансформации на Марех кракната (версия 1.01 - не съм сигурен) и търкаляща се из офроуд форумите смята по ордината с грешка около 20 см при някой от WGS координатите.
Пример 2:
Една от версиите на програма БГтрансф за лелките от АКГК за трансформация от и към 1930 се получават едни и същи стойности. Тази програма е наследник на MTRSTrans, имаше и други коментари във форума. Необосновано нанасяне на корекции за наделипсоидни височи...
Пример 3:
Досовската версия на трансфорацията за WGS84 самата трансформация смята на грешна теоретична основа! Как са определени трансформационните коефициенти между елипсоид Красовскии и WGS84, през началото на 90-те години на миналия века без кардинални измервания, направо си е магия!
Никой не може да ти гарантира, че в тези програми няма някъде логическа или изчислителна грешка, или пък някой If.
Всеки от нас е взел една две точки в зоната дето работи и е проверил работи ли работи и айде юруш на „краставиците”! Ами отиди в Силистренско, Петричко и направи измервания и трансформации между 1970 и WGS84 и сравни тези координати с тези на GPS операторите дето предлагат поддръжка в реално време – какви ли ще са разликите?
Грешните формули не са проблем, има учебници, но коефициентите дето са подменени с приблизителни стават единствено студентите да си правят програмки по математическа геодезия.
Това тука е инструкция дето казва 2+2 = 4.5 и това е законно, а изчисленията се извършват от една програма и ако има грешка кой може да я констатира? Авторите на инструкцията са некомпетентни за формулите - грешни публикувани в инструкция, а остава да контролират изчисленията на програма!
ПП
Интересно ми е от юридическа страна дали така не се създава монопол върху част от геодезическата дейност?
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.
Хубаво де, щом за нашата малка територийка не можем един метър ориентиран на север от повърхността да го нанесем като един метър ориентиран на север в цифрова среда, какво ще можем тогава? Усещам как единици ще са отново хората ползващи частен софтуер и изпълняващи поръчки по конвертиране на землища, кадастри, осъвместяващи различни проекти щото.... задължително, няма как. Нещо като с първите теодолити с далекомерни приставки, първите GPS системи... Също така се сещам и за първите властелини на МКАД, съответно с данните за имоти под бъдещи магистрали, ЖП трасета... Смутни времена настават, времена разделни...=))))
Точно това прави тази инструкция - ще има една програма BGTrans или както я кръстят и за всичко останало ще има една службичка дето срещу „символично” заплащане ще извършва услугата да трансформира координати. И някой фирма покрай тях също ще извършва такива услуги.stoianeca написа:... Усещам как единици ще са отново хората ползващи частен софтуер и изпълняващи поръчки по конвертиране на землища, кадастри, осъвместяващи различни проекти щото.... задължително, няма как. ...
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.
За сега си връщам думите назад =) Ей програма, смята, конвертира файлове, пробвах набързо някои неща, става всичко коректно на пръв поглед...
www.cadastre.bg/system/files/private/bgstrans.rar
http://www.cadastre.bg/news/programa-za ... gstrans-40
www.cadastre.bg/system/files/private/bgstrans.rar
http://www.cadastre.bg/news/programa-za ... gstrans-40
Линка е временен само, ей тука съм я качил:stoianeca написа:За сега си връщам думите назад =) Ей програма, смята, конвертира файлове, пробвах набързо някои неща, става всичко коректно на пръв поглед...
www.cadastre.bg/system/files/private/bgstrans.rar
http://www.cadastre.bg/news/programa-za ... gstrans-40
http://dox.bg/files/dw?a=fc8e7fc485
Хубаво, имаме си програмка, но какво става с координатите, които до момента са били заснимане с GPS после трансформирани с MTRSTrans или Transform към 1970. Сега като се трансформират с новата програма към референтен елипсоид WGS84 епоха 2005, не съвпадат с тези, които са заснимани с GPS, макар че и той е сервирал координатите към референтен елипсоид WGS84 епоха 2005.
Ако трансформираме ДГМ сега към КС2005 с новата програмка, разликите в трансформационните параметри между старите програмки и новата няма ли да внесат големички грешки?
Ако трансформираме ДГМ сега към КС2005 с новата програмка, разликите в трансформационните параметри между старите програмки и новата няма ли да внесат големички грешки?
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.
Примерен тест:
Проекционните координати на точка в система „1950 г.” са:
В триградусова зона с осев меридиан 27° -
x = 4737340.361
y = 9367501.898
РЕЗУЛТАТИ:
В система „1930 г.” същата точка има следните координати:
x = 4736629.503
y = 8613154.606
Промени осев меридиан 27°, на 24°
Ето това е законно с неграмотни инструкции!
Проекционните координати на точка в система „1950 г.” са:
В триградусова зона с осев меридиан 27° -
x = 4737340.361
y = 9367501.898
РЕЗУЛТАТИ:
В система „1930 г.” същата точка има следните координати:
x = 4736629.503
y = 8613154.606
Промени осев меридиан 27°, на 24°
Ето това е законно с неграмотни инструкции!
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.