замерване с джипиес

Всичко свързано с инструментите на различните производители.
g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Мнение от g_ishkitiev »

Е защо да е пълна глупост..? По принцип лиценз се дава, ако отговаряш на някакви условия.
Лиценза за проектант геодезист как се получава ? Като имаш изкарано образование по геодезия и до там. Даже може и ЗУТ да не си чел, никой не го интересува.
Аз съм проверявал за лицензите в англия и америка, там се прави тест за да лицензират.
Не че се оплаквам, това положение не ми пречи и така да си остане. Просто имам чувството, че не са изпипани нещата.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Не мисля, че част "Геодезия" към ИП е чак такова професионално предизвикателство.
За всеки инженер знанията от УАСГ и стажът, който изискват от КИИП са напълно достатъчни за да го работиш.
Ако на някой не му стигат или му е трудно... това е личен проблем.
Хайде и да не превъзнасяме отговорностите на геодезистите до висините на тайни агенти.
Каква е тая невероятна динамика в материята, която изисква предложените от теб изпити на 4-5 години?
Аз ако живея и работя в чужбина и пропусна някой изпит после два ли трябва да държа?
Какъв обем от задачи и казуси ще обхванеш в един изпит?
Практическите невъзможности по реализирането на един такъв изпит изобщо не ги коментирам.
И защо трябва да има специално някой, който да плющи шамари централизирано?
Има си пазарни механизми по които мърлячите отпадат в някаква степен, тези пък, които се стремят да работят на високо ниво по същите механизми вървят напред.
Има заложени административни механизми по които "тарикатите" могат да бъдат санкционирани от камарите.
Има и съд.

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Мнение от Rum Tum Tugger »

Да, аз съм много съгласен с GeoRT.
Не мисля, че е правилно дори само да се взираме как било в Англия, Германия или пък САЩ и да се пробваме да го прилагаме сляпо тук, най-малкото защото по нищо ситуацията в България и дори манталитета тук има нещо общо с тези страни.
Колкото до изпитите... Знаем как се взимат изпити в България. После, каква е гаранцията, че ако си на ниво професор със знанията си по геодезия ще работиш качествено?

stoianeca
Мнения: 150
Регистриран на: Пет Фев 27, 2009 12:14 am
Обратна връзка:

Мнение от stoianeca »

Има си пазарни механизми по които мърлячите отпадат в някаква степен, тези пък, които се стремят да работят на високо ниво по същите механизми вървят напред.
Има заложени административни механизми по които "тарикатите" могат да бъдат санкционирани от камарите.
Има и съд.
:D Хе! Сериозно ли го мислиш това, че може да се случи или се случва тук, или го казваш ей така по принцип как трябва да бъде? Демек както в Англия, Германия или САЩ, които изброи Rum Tum Tugger като пример. "пазарни механизми", административни механизми", "санкции от камарите", "съд"...... бре! В кой точно приказен филм си гледал това :lol:
Иначе с останалото съм съгласен.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Същият филм, в който играеш и ти.
Ако се замислиш, дали синът ти ще се прибере с подута устна и без колело или ще се натъжиш от нескопосаната работа на някой колега филмът е един и същ. Ако не ти се гледа - има и други канали.
Ако си решил да участваш... играеш според мащаба и желанието си.
Въпросът беше, че тук се предложи задължителен курс по изящна топография и положителни бизнес намерения с медальон за награда... ама гъбен и то върху ризата, както казваше един учител по цигулка от софийската математическа гимназия.

П.П.
С голямо съжаление разбирам че този човек е починал. :( Забележителна личност!
http://estoyanov.net/?page_id=1070
Последно промяна от GeoRT на Пет Мар 16, 2012 8:48 am, променено общо 2 пъти.

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Мнение от Rum Tum Tugger »

Колкото и да е чудно, пазарни механизми работят дори и в България.

batvalio
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Фев 03, 2012 2:42 pm

Правоспособност по Геодезия

Мнение от batvalio »

Здравейте, колеги. Тъй-като виждам, че сте отворили въпроса за получаването на правоспособност по Геодезия, искам да попитам как по-подробно стоят нещата. Тоест колко години трябва стаж за правоспособност към КИИП и АГКК.
Другото е ако работиш в строителна фирма има ли някакъв начин да вземеш поне правоспособност към КИИП, понеже четох че трябвало да работиш във фирма, в която има правоспособно лице.
vr

Публикувай отговор