даване на нива с обикновен(аналогов) нивелир

Решения на практически въпроси. Обмяна на опит и "know how".
NVN
Мнения: 14
Регистриран на: Съб Сеп 10, 2011 11:12 am

даване на нива с обикновен(аналогов) нивелир

Мнение от NVN »

Колеги надявам се някой да отдели малко време и да ми драсне 2-3 реда как се дават най-лесно. Благодаря Ви предварително.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

:shock: Ще ме прощаваш, ама... какво представлява "аналоговия" нивелир?
:lol: :lol: :lol:

NVN
Мнения: 14
Регистриран на: Съб Сеп 10, 2011 11:12 am

Мнение от NVN »

аналогов = НЕцифров=НЕелектронен ,обикновен оптичен нивелир :)

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Първо, вземи да прочетеш тия учебници?
Второ, въздържай се да употребяваш по-специални думички без да си проверил значението им.
Това са моите насоки по темата.
Успех.

ynopum
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Юни 10, 2008 8:43 am

Мнение от ynopum »

Това цифров/аналогов дойде в БГ от фотографията и хората, дето се занимават с електроника. Само там се делят нещата така - аналогов сигнал, цифров сигнал. После просто си стана "диско-фешън" да се приказва така.

Иначе NVN, трябват ти две лати АНАЛОГОВИ :wink: . Едната я слагаш върху място на което знаеш нивото, а другата върху мястото на което търсиш нивото. Слагат се две лати, за да не участва никъде котата и местоположението на нивелира - просто така го изключваш от схемата. Хоризонтираш нивелира и с него се насочваш първо към едната лата, отчиташ. После към втората - и отчиташ. Разликата в двата отчета ти дава разликата в нивата.
Прибавяш тази разлика към известната кота върху която е първата лата и получаваш котата на мястото на втората лата.

Понеже не знам за какво точно ти трябва (изкоп, кофраж, изливане на бетон) не знам как да продължа, но се сещаш, че е елементарно да прецениш колко е разликата между измерената втора кота и това ниво, което ти трябва. По-интересно е как ще отбележиш на място проектната кота. Можеш да забиваш кол, темето на който да е на нужната кота. Ако трябва да откопаеш дупка, и да го забиеш в дупката. Ако е за кофраж - можеш да драснеш с нещо върху някоя дъска. Можеш да питаш и някоя мадама, ако имаш под ръка - винаги дават идеи за които не би се сетил. (това не значи да я послушаш обаче!)[/b]

NVN
Мнения: 14
Регистриран на: Съб Сеп 10, 2011 11:12 am

Мнение от NVN »

Колега ,ако мога да те нарека така без да се засегнеш защото от време на време отркивам как незнам елементарни работи:) та аз го правя като взема отчет от полатата която е върху репер и си изчислявам кота хоризонт ,след тово от кота хоризонт вадя котата която трябва да постигна като ниво и получавам разлика, която трябва да видя по латата и съответно с команди " на горе - на долу" я поставям на забито желязо на което връзвам канапче на нивото. :)

ynopum
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Юни 10, 2008 8:43 am

Мнение от ynopum »

Теоретически си прав - не е нещо по-различно, но проблемът е в "нагласянето на латата". Това вдигане/сваляне на латата не е никак прецизна физическа операция, и има да викаш "ео, ау, доле, горе" - сещаш се.

Аз съм установил, че е по-лесно да се вземе рулетката и да се отмери на място колкото сантиметра си казал. Освен това "майсторите" като че ли вършат това по-точно. Е, стига да говорим за отмервания до ~1.50m, щото повече с рулетката си е мъка.

NVN
Мнения: 14
Регистриран на: Съб Сеп 10, 2011 11:12 am

Мнение от NVN »

знаеш ли ,хората само му хванали цаката :) един държи латата и един държи нивел (обикновен строителен нивел) и на него се поставя латата като се гледа и либелата на нивела и либелата на латата и се спуска по забитете колчета,стоманени шишове и пр ,на практика се построява един прав ъгъл и по този начин точно връзват канапчето :) дано да съм го описал така че да ме разбереш :)

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Мнение от Незнайко1 »

Офтопик
рулетка - ?
ролетка - ?

Да по този начин равнението на канапчето води след това до изравнителна замазка, но за жалост като се забие гвоздея на кофража и после майстора с дървения метър си драска и нивелира (строителен) си опъва канапчетата по диагонали и си ги хоризонтира.
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

Публикувай отговор