Изследване на хоризонтални и вертикални деформации

Програмно обезпечаване на Геодезията.
matence
Мнения: 28
Регистриран на: Вто Май 25, 2010 8:43 pm

Изследване на хоризонтални и вертикални деформации

Мнение от matence »

Здравейте първо на всички!
Преди 1-2 дена ми се наложи да правя измервания в една свлачищна зона за хор. и вер. деформации.Метода на измерване ми е ясен, но проблема ми идва когато трябва да обработя данните-нямам подходящият software, защото до сега не се бях сблъсквал с такова "животно". :D
Молбата ми към всички е, ако някои има програма за обработка на данните и примерен входен файл да помогне!!!
Благодаря предварително.

geozemia
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Дек 20, 2008 7:34 pm

Мнение от geozemia »

Все пак зависи какво се изисква по Задание. При написване в browser-a "софтуер за деформации" излизат достатъчно резултати - което Ви хареса :D

matence
Мнения: 28
Регистриран на: Вто Май 25, 2010 8:43 pm

Мнение от matence »

Ами по задание се изисква да се направят измервания, и съответно да се сравнят с нулевия цикъл.Хоризонталните деформации са измерени с тотална станция sokkia SET2030R3 , а вертикалните с нивелир sokkia SDL30 и инварна лата.Там е работата, че данните трябва да се изравнят по малко по прецизен начин, а аз нямам необходимия software.Точно поради тази причина пуснах темата, за да получа съвет коя програма да използвам, или ако някои може да предостави такава!
Благодаря и поздрави!

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Мнение от Незнайко1 »

Правиш прецизни измервания, изравняваш с TPLAN или COORD или GEODEZIA, получаваш най-вероятни коти и координати в съответния цикъл. Сравняваш с предходни цикли и получаваш графика на движение или вектора за хоризонтални и вертикални деформации. Сравняваш с 0-в цикъл ако имаш задание с кой и данни за него, получаваш разликите и сравняваш с техническите допуски на съоръжението.

ПП
Няма по-прецизно изравнение, има едно условие за всички [pvv]=min, в локална координатна система.
Последно промяна от Незнайко1 на Нед Юни 26, 2011 9:02 pm, променено общо 1 път.
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

matence
Мнения: 28
Регистриран на: Вто Май 25, 2010 8:43 pm

Мнение от matence »

Все пак бях чувал за някакъв "прецизен тплан" (досовски) и за други програми които отново били под дос, специално за деформации.Знам че е малко смешно да говоря за дос в XXI век, но като "ножа упре в кокала" няма на къде... :D
Благодаря за отговорите!

geozemia
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Дек 20, 2008 7:34 pm

Мнение от geozemia »

Точността и коректността на резултатите зависи от това как са извършени измерванията, технологията и не на последно място от използваните инструменти, а не от софтуера (там вече въпроса е друга тема за дискусия).
Все пак трябва да са зададени и броя на циклите при които трябва да се извършват измервания.
Надявам се това е от полза :D

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Мнение от Незнайко1 »

Няма по-прецизен ТПЛАН има ТПЛАН със завишени критерии за допуск, примерно вместо vдоп. да е 3*M е прието за 2*M и изкачат повече звездички, тези версии са правени за неграмотните от АКГКДКСД... и като видят звездичките, а мрежата ти е грешна!
Та като получиш ср.кв.гр. на мрежата може с по-високи критерии да си провериш поправките и да прецениш дали това удовлетворява допустимата точност за съоръжението.
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

matence
Мнения: 28
Регистриран на: Вто Май 25, 2010 8:43 pm

Мнение от matence »

Ами това за ТПЛАН-а може и да е вярно за прецизен и по-прецизен, не знам, не съм запознат (с работата на "по-прецизния") , и затова попитах!Но това с 3m и 2m не съм съгласен: при 1m имаме доверителна интервал 0.67, при 2m-0.95, и при 3m-0.997, тоест няма как при 2m измерванията да са по-прецизни от 3m.
Поздрави!

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Мнение от Незнайко1 »

Не бъркай ТМОГИ с доверителни интервали и допуски за точност, има нещо общо между тях, но трябва да се прочете по-внимателно
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

geozemia
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Дек 20, 2008 7:34 pm

Мнение от geozemia »

В крайна сметка се извършват измервания по Задание, което точно и ясно формулира какво трябва да се прави, а този който изпълнява - преценя какво като хардуер и софтуер да ползва (освен ако изрично не е упоменато...). Програмите са много, въпроса е какъв алгоритъм е заложен.

Публикувай отговор