наскоро един приятел ме накара да му направя SHP файлове с границите на нивите, така че да си ги занесе в земеделските служби и да му очертаят имотите.
Обаче нещо има проблем с файловете, правих ги по 3 различни начина и не става и не става.
Вкарвам координатите от GPS в google earth, от там си правя полигон и го експортвам в КМЛ, който конвертирам в SHP.
Първо го конвертирах с едина програма - не му ги приеха, после го конвертирах през едно онлайн приложение - пак не му ги приеха. После сменях ръчно header-ите на някой от файловете уж да са сходни с такива файлове които са ги приемали и пак не стана..
Казват, че имало някакви специални GPS на trimble, които вадят шейп файлове и с такъв трябвало да се мери.. което за мен е абсолютна глупост. Да си купиш GPS за 2000-3000лв, за да очертаеш няколко нивички.
Последното което не съм пробвал е да направя файловете през ArcGIS, но в край на сметка момчето си ги очерта ръчно и така се оправи.
Някой правил ли е подобни неща, че мен още ме човърка от вътре защо не се е получило.
очертаване на земеделски земи
-
- Мнения: 124
- Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
- Обратна връзка:
Проблема е в зад компютърното устройство на приемащите!
И аз се борих да генерирам подобни данни, с ArcGIS, добави си полета за площ и периметър, тип на геометрията "Polygon". И сега остава проблема с координатната система, част от GPS автоматично преминават в 34 зона, а онези предимно в 35 зона очакват, или в географски координати, т.е. към shp файла трябва да имаш и prj файл с дефинирана координатна система. Предполагам, че програмата на "хрантутници" е малко по интелигентна от тях и при дефинирана координатна система (*.prj) пасва имота на вярното място.
И аз се борих да генерирам подобни данни, с ArcGIS, добави си полета за площ и периметър, тип на геометрията "Polygon". И сега остава проблема с координатната система, част от GPS автоматично преминават в 34 зона, а онези предимно в 35 зона очакват, или в географски координати, т.е. към shp файла трябва да имаш и prj файл с дефинирана координатна система. Предполагам, че програмата на "хрантутници" е малко по интелигентна от тях и при дефинирана координатна система (*.prj) пасва имота на вярното място.
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.
-
- Мнения: 124
- Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
- Обратна връзка:
в PRJ-то се съдържа информацията за координатната система. Последното което пробвах е да редактирам ръчно този файл с идентичен, който знам че го е приемала тяхната система. Смених всичко както е на "вярните" файлове, но пак не го прие.. мисля си че наистина може да е нещо в таблицата с площите.
Или пък затворения полигон, който експортва google earth не е дефиниран така както са дефинирани затворените полигони, които експортват тези "аграрни GPS".
Лошото е че вече няма къде да тествам..
Ще го разгледам и този Global mapper, пише че подържа доста формати..
В край на сметка съм почти сигурен, че google earth не дефинира по подходящ начин затворения полигон. Или просто данните които са необходими за правилното задаване на този полигон не се съдържат в KML-a
Или пък затворения полигон, който експортва google earth не е дефиниран така както са дефинирани затворените полигони, които експортват тези "аграрни GPS".
Лошото е че вече няма къде да тествам..
Ще го разгледам и този Global mapper, пише че подържа доста формати..
В край на сметка съм почти сигурен, че google earth не дефинира по подходящ начин затворения полигон. Или просто данните които са необходими за правилното задаване на този полигон не се съдържат в KML-a
Това само един полигон малко тъпичко, всяко полигонче да се конвертира в отделно файлче
в този линк http://www.dfz.bg/assets/2156/direktni_plashtaniq.pdf са дали малко инфо, но пак лаишки.
в този линк http://www.dfz.bg/assets/2156/direktni_plashtaniq.pdf са дали малко инфо, но пак лаишки.
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.
Майските ъпдейти на МКАД вече ми експортват в читав ESRI Shape, и но с GPS аз си правя няколко трака, т.е. имам няколко полигона. И сега си играя за всеки полигон за да имам SHP, SHX, DBF и PRJ файлове селектирам си само един полигон и Data -> Export Data това в ArcGIS, но май за догодина ще проверим ИСАК дали ще протестира, днес го пиша дъждовен
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.