Коефициент на рефракция.

Решения на практически въпроси. Обмяна на опит и "know how".
nataliika
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Май 29, 2008 9:54 am

Коефициент на рефракция.

Мнение от nataliika »

Някой знае ли как Тплан внася корекции за рефракция и кривина на земята ?

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Мнение от Незнайко1 »

Мисля че формулата е една в учебника по Геодезия I Томова... мисля че имаше печатна грешка, и Опорни Геодезически Мрежи на Пеевски я имаше изведена без грешка. Единствено коефициента на рефракция незнам колко е понеже варира в определени граници от -0,03 до 0.154 за България се приема ~0.106. Корекции за рефракция и кривина на земята се нанасят при изчисляване на превишения при тригонометрична нивелация, като разстоянията се коригират за проекция и надморска височина
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

matence
Мнения: 28
Регистриран на: Вто Май 25, 2010 8:43 pm

Мнение от matence »

Здравейте!
Искам само да поправя колегата Незнайко1, че средният коефицента за рефракция за БГ е 0.130.Да спомена все пак и формулата F=(1-0.130/2R)*S[km.] , където R е средният земен радиус, а S измереното разстояние!
Успех на всички.

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Мнение от Незнайко1 »

Скъпи ми млади кандидат колега,
Не е колегиално да заблуждавате колегите във форума с грешни и неверни твърдения, моля да си отворите учебника по Геодезия част 1 стр. 278, и на стр.279 са изписани формули. Моля препишете ги правилно. А вярната формула както споменах по-горе се намира в учебник по Опорни Геодезически Мрежи на проф.В.Пеевски.
Относно колко е коефициента на рефракция, това е спорен въпрос според проф. П. Томова:
"Този коефициент се променя според надморска височина, природен сезон, микроклимат на района, часово време на измерване (сутрин, обед, вечер или нощ), обкръжаващи водни обекти, растителна покривка, замърсеност на въздуха и други фактори ...“
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Ето цитатите от учебника на Томова:

Изображение

Изображение

Сега някой ако изкопае и формулите на Пеевски, темата ще е за ключ. :)

nataliika
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Май 29, 2008 9:54 am

Мнение от nataliika »

ЧЕСТИТА КОЛЕДА!

Благодаря на всички за отговорите!

Въпросът ми всъщност беше дали знаете как програмата Тплан нанася корекциите и дали изобщо ги нанася.

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Мнение от Незнайко1 »

Виж лични съобщения Наталия
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

matence
Мнения: 28
Регистриран на: Вто Май 25, 2010 8:43 pm

Мнение от matence »

Извинявам се на колегата Незнайко1...грешката е моя S е на квадрат (измереното разстояние)!

Публикувай отговор