как да дигитализирам?

Решения на практически въпроси. Обмяна на опит и "know how".
maragidik
Мнения: 23
Регистриран на: Пон Сеп 08, 2008 6:12 pm
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

как да дигитализирам?

Мнение от maragidik »

За направа на помощен план от общината ми искат нанесена и регулацията, но като поискам извадка от кадастралния и регулационен план, ми вадят срещу 15-тина лева ксерокопие (при това черно-бяло) с качество на копие от едновремешните хелиографи :(.
С какво мога да го дигитализирам, за да го вкарам в МКАД-а?
Ако не ми се смеете, ще споделя, че се опитвах да го чертая (с копието като подложка) в КОРЕЛ-а, но после не мога да го прекарам от Аутокад към МКАД.
Като прибавим това, че не съм учила и геодезия, представяте ли си какъв купон е...

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Мнение от Незнайко1 »

Сканирай го, после Autodesk RasterDesign геореферирай, чети PDF files = AUTODESK-raster_design_www_geodesy-bg_net.pdf
from "Ръководства"
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

kmh
Мнения: 62
Регистриран на: Чет Яну 22, 2009 12:46 pm

Мнение от kmh »

Според мен да се дигитализира регулация си е направо престъпление! Ония дебели сини и червени линии... мани-мани.
Няма ли трасировъчни карнети, осова мрежа, котировки на улици и т.н. Регулацията е проект върху кадастралния план и трябва да се нанася като проект върху цифровия модел! Къде отиват ширини на улици, лица на парцели, запазени граници в дворишната регулации и т.н.?
BTW, Mkad също работи със сканирани изображения, но кел файда в случая...

ggineff
Мнения: 24
Регистриран на: Пон Юли 07, 2008 8:11 pm

Мнение от ggineff »

А от общината не могат ли да ти дадат в цифров вид - jpeg, tif jpg и др. и след това да си я оцифриш?

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Чакай сега, не че нещо, ама...
Правиш помощен план пък не си геодезист??? :shock:
Извинете, ама...
МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО

ЗАПОВЕД № РД-02-14-461 от 26 август 2003 г.

2.2. Помощният план се изработва от лица, придобили правоспособност по реда на Закона за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР), и съдържа...

Надявам се не говориш за CorelTrace...
Леко разтревожен съм и като цяло, силно демотивиран да помогна.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Чудно ми е кой ти авторизира проектите?!!

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Конфузна ситуация се получи и не ми е никак приятно да влизам в ролята на озлобен и критикуващ, но... нека всеки си знае мястото.
Проблемът тук е че някой колега се подписва под проектите ти.
Очевидно той също няма ресурса да се справи с конкретните казуси, иначе би се обърнала към него, а не към форум, но... това са подробности.
Преглеждайки всичките ти мнения, оставам с впечатлението че усилено практикуваш геодезия. Лошо няма, само че... това не се учи в габровското МЕИ.
Не е редно и не съм съгласен инженер по електроника да прави помощни планове!

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Мнение от Незнайко1 »

В частната практика все пак може да се приеме че неспециалист може да работи такива планове, но този който му ги оторизира каква отговорност има?
По лошо е когато в държавна институция има такива, типичен пример с хранилката на МРРБ, секция по сигурност използва отворена система, руски карти за информационна система за обслужване! ГИС секцията от министерство на бедствията се преместило там, и какво прави освен да усвоява средства, като тези карти ги има в АК. Дублира информация като се слага гриф „Секретно“, а в другите агенции са публични!

ПП

Съгласен съм че дигитализирането не може да осигури точността, затова трябва трасировъчните карнети за отстъпите, осовата мрежа – изравнена. В противен случай ако векторизира с 20 см. точност то на 20 МЕТРА регулационна линия е с 4 КВ.МЕТРА грешка, и иди обясни на някой, че трябва да доплаща или да му се отчуждава. И след някой година се стигне до съд, експертизата едва ли ще проверява точността на цифровият модел, само ще констатира отчуждаването или придаването и човека ще си плаща!
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

Biliana
Мнения: 73
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:03 am
Местоположение: bg

Мнение от Biliana »

Изобщо не мога да се съглася, че е прието, да не говорим за редно, неспециалист да върши каквато и да било ГЕОДЕЗИЧЕСКА работа. Най-малкото, защото като натворят батаците после ние им сърбаме попарата.

Biliana
Мнения: 73
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:03 am
Местоположение: bg

Мнение от Biliana »

И за да съм сигурна, че ще бъда разбрана правилно, под НЕСПЕЦИАЛИСТ разбирам всеки, който НЕ Е ЗАВЪРШИЛ ВИАС СПЕЦИАЛНОСТ ГЕОДЕЗИЯ!

emo5kov
Мнения: 36
Регистриран на: Чет Ное 08, 2007 11:42 am

Мнение от emo5kov »

колежката Biliana
НЕ Е ЗАВЪРШИЛ ВИАС СПЕЦИАЛНОСТ ГЕОДЕЗИЯ!
АЛОООО я малко по-скромно, има и други институти, от които са излезнали доста доказани специалисти!!!!

Biliana
Мнения: 73
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:03 am
Местоположение: bg

Мнение от Biliana »

бих искала да знам кои са тези институти? Да не говорим че винаги ме е смущавал факта, че в КИИП печата за проектантската правоспособност за геодезия и за маркшайдърство е един! Познавам не един и двама с диплома от МГУ, неправещи разлика между парцел и имот.

emo5kov
Мнения: 36
Регистриран на: Чет Ное 08, 2007 11:42 am

Мнение от emo5kov »

Явно познаваш само един двама!
Време е да погледнеш по-далеч от върха на носа си!
Това с понятието парцел, не ви ли учиха, че вече го наричат УПИ ?

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

И ВИАС е родил не един и двама титанични "специалисти".
Но истината е че разлика определено има.
По мое време разликата дори във входното ниво на УАСГ и МГУ беше огромна!
Битката между "махалите" ВИАС и МГУ се решава на пазара на труда.
Но aко случайно на някой му се сравняват учебните програми и хорариумите, моля - черно на бяло:

ВИАС -> http://www.uacg.bg/ECTS-2010-2011/Geo/Geo1Plan.pdf

МГУ -> http://www.mgu.bg/edu_plan/UPlan_MIG_bak_red_2008.pdf


Това че някой е завършил едно от двете не е мерило за възможностите му.
Но тук приказката е за друго.
Колежката maragidik вероятно няма да е включи за да се защити.



П.П.
Съвсем пък офтопик да цитирам баба ми, която твърдеше: "Образованието в никакъв случай не е гарант за култура!"
Съгласен съм.

emo5kov
Мнения: 36
Регистриран на: Чет Ное 08, 2007 11:42 am

Мнение от emo5kov »

Битката между "махалите" ВИАС и МГУ се решава на пазара на труда.
Битка няма! През скромния си стаж съм бил свидетел само на едностранни нападки!
Все пак се извинявам ако съм засегнал някого.

П.П.
За пазара на труда наистина си прав. Той е един за всички.

Публикувай отговор