Дворищно трасировъчни карнети

Решения на практически въпроси. Обмяна на опит и "know how".
dangeon
Мнения: 81
Регистриран на: Вто Авг 25, 2009 10:25 pm

Дворищно трасировъчни карнети

Мнение от dangeon »

Бих искал да споделите мнението си, старите дворищни карнети към ЗРП до колко меродавни са за границите на имотите?
Благодаря!

Icer
Мнения: 53
Регистриран на: Сря Ное 26, 2008 6:21 pm

Мнение от Icer »

По меродавни са от регулационният план за конкретното населено място. По тях би следвало да се трасират парцелите, а не по векторизирана информация от регулационния план.


Поздрави!
ПП: Някой да не ме разбере, че е необходимо да се трасира ортогонално :)

dangeon
Мнения: 81
Регистриран на: Вто Авг 25, 2009 10:25 pm

Мнение от dangeon »

Значи ако има разлики между действащият план и трасировъчният карнет за съответният квартал с предимство е трасировъчният карнет?

bobets
Мнения: 159
Регистриран на: Пон Ное 26, 2007 7:30 pm
Местоположение: гр.Пловдив

Мнение от bobets »

Аз мисля, че е задължително да е трасира от регулационния план, особенно ако е от копието след трасировка на уличната и дворищната регулация. Дворищно-трасировъчните карнети са помощни към регулационния план и се случва да има разминаване м/у двете и за меродавно се взима регулационния план.

dangeon
Мнения: 81
Регистриран на: Вто Авг 25, 2009 10:25 pm

Мнение от dangeon »

Ами и моето мнение клони натам и все пак...
Някак си тогава може да се варира в много големи интервали. Двама човека да седнат различни граници по действащият план ще определят.
Поне 3 плана вече срещам, на които и координатните кръстове не са вярни. А на други пък въобще и липсват.

bobets
Мнения: 159
Регистриран на: Пон Ное 26, 2007 7:30 pm
Местоположение: гр.Пловдив

Мнение от bobets »

Затова си има точност на отчитане от плана 0.2 от мащаба на плана в М 1:1000 е 20см точността на трасиране.

dangeon
Мнения: 81
Регистриран на: Вто Авг 25, 2009 10:25 pm

Мнение от dangeon »

Аз знам че има точност, но дали се постига :)

kgmgeo
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Дек 28, 2007 3:11 pm

Мнение от kgmgeo »

Въпросът е много уместен. От една страна дворищно-трасировъчният план си е документ и като такъв би трябвало да не се коментира. От друга страна той е изработен с линийката от регулационния план (не е от измервания, то и няма как да е от измервания, тъй като това е регулационен план, който тепърва се приема и прилага). При това положение, ако плана се сканира и се понамести малко по кръстовете с Растер дизаян-а, определено ще се постигне по-висока точност от дворищно трасировъчния план. Аз лично предпочитам втория метод. Демек око да види, ръка да пипне. В крайна сметка, обаче, ако разликата между двата метода е по-малка от допустимата по чл.18-19 от Нар. 3 ЗКИР напрактика е все тая, но пък дворищно трасировъчния има по-голяма тежест при спорове за ограда. Въобще може да се подхожда малко творчески, в рамките на допустимата точност де. А оценка на "хартията" човек може да си направи като сравни грешките при кръстовете с допустимите стойности по Нар.19. Освен това не е зле да се види тая регулация приложена ли е не е ли, има ли сметки за уреждане няма ли, защото в противен случай регулацията спира да играе, ама това е по-друга тема. От друга страна, като се замисля че хората се съдят за 10-20см., а точността в най-добрия случай (при нова карта правена с измервания) е 30см, а в най-лошия (телена ограда или плет на хартиен план) е 90см. какво да приказваме. И както съм чувал, че вещи лица били понякога лекари например.... Случаят вече става много творчески и си плаче за добър адвокат :)

dangeon
Мнения: 81
Регистриран на: Вто Авг 25, 2009 10:25 pm

Мнение от dangeon »

Благодаря първо за мненията ви!
Е това бих искал да ми обясни по възможност някой. Като какъв документ се явява дворищния карнет и по кой нормативен акт, че да не може да се коментира. За какъв адвокат да плаче случаят? Клиентите те викат и искат да им трасираш оградата, а ти им казваш, ами не знам наемете си адвокат.

kgmgeo
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Дек 28, 2007 3:11 pm

Мнение от kgmgeo »

:) Това с адвоката, го казах за случки със спорове за огради. В твоят случай явно няма спор за ограда, което е супер и няма нужда от адвокати. А дворищно трасировъчният план се изработва и одобрява със застроителния и регулационния план и съответно има заповед за одобряване. Т.е. става си един вид документ, както и плана за застрояване и регулация. В този смисъл (пак говоря за случай със спор за ограда) един такъв документ може и да свърши добра работа, стига да не е твърде грешен, но обикновено са прилични. Спор за ограда може да възникне и в бъдеще, човек никога не знае какви комшии ще има и т.н., така че е по-добре да си върже гащите. :lol:

dangeon
Мнения: 81
Регистриран на: Вто Авг 25, 2009 10:25 pm

Мнение от dangeon »

Извинявай, това че дворищните карнети се изработват и одобравят заедно със ЗРП кой ти го каза?

kgmgeo
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Дек 28, 2007 3:11 pm

Мнение от kgmgeo »

http://www.cadastre.bg/instrukcii/Instr ... irowki.htm
Така е било навремето

dangeon
Мнения: 81
Регистриран на: Вто Авг 25, 2009 10:25 pm

Мнение от dangeon »

Ама защо навремето, тази инструкция не е отменена, мисля, би трябвало да е още в сила.

kgmgeo
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Дек 28, 2007 3:11 pm

Мнение от kgmgeo »

Абсолютно си прав. Честно казано не съм правил ЗРП за цяло населено място, но мисля че вече не се правят дворищно трасировъчни планове, или по-скоро зависи от заданието. Ако има някой който прави ЗРП-та "на едро" може да сподели. Но и аз мисля, че тази наредба не е отменена, обаче в крайна сметка от както има Наредба №3 към ЗКИР, тази наредба до голяма степен се обезмисля. А още повече, че тя е съобразена с тогавашните инструменти и методи, а Нар.3 е съобразена с новите инструменти. Според мен тази наредба има повече исторически смисъл по отношение на методите и инструментите. И все пак е полезна. Винаги може да се намери нещо полезно в нея. Освен това доста се говори за отпадане на дворищната регулация, тъй като след първа регулация тя дублира имотите от кадастралната карта и се получава двойна работа и грешки. В ЗКИР също е предвидено измененията на ККР да стават съобразно ЗУТ. В крайна сметка днес никой не трасира ортогонално и тези дворищно трас. пл не се ползват пряко по предназначение. Така че с дворищно трасировъчния план може само да се застрахова човек и да го ползва като документ, тъй като си е въврвял с плана официално (освен ако не е грешен де).

dangeon
Мнения: 81
Регистриран на: Вто Авг 25, 2009 10:25 pm

Мнение от dangeon »

Виж, мисля че грешиш. Изработването на ЗРП е едно, трасиране на осовата му мрежа и изработването на трасировъчни карнети и нивелети и друго нещо. Аз съм участвал в няколко такива трасировки на осова мрежа. Около 2000 г определено се правеха все още трасировъчни карнети, разбира се не по технологията описана в тази инструкция. По-късно не мога да кажа. Мисля че пак се изработваха но дали пък не бяха само за уличната регулация. Не съм категоричен, други колеги се занимаваха. А в кадастралната карта след приложение на първа регулация регулационните линии и за дворищната и за уличната регулация се уеднаквяват с кадастралните граници. Но да доживеем кадастрална карта за цялата територия и да е наистина качествено изработена. Макар че, и да не е качествено изработена с времето ще се изчисти. :)

Публикувай отговор