Парцеларен план за въздушно кабелно трасе 110kV

Решения на практически въпроси. Обмяна на опит и "know how".
Geomatics
administrator
Мнения: 138
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:17 pm
Местоположение: гр. Пловдив
Обратна връзка:

Парцеларен план за въздушно кабелно трасе 110kV

Мнение от Geomatics »

Колеги, някой от Вас да е разработвал такъв ПУП?
Аз съм правил само подземни трасета и сега малко ме смущават стъпките на стълбовете.
По-контретно ме интересува как се третират тези стъпки. Каква ще е процедурата?

Трасето минава през земеделски земи общинска собственост. Всяко жере се разполага в стъпка от 100кв.м. Тези 100 кв.м показват ли се на парцеларния план? Или се прави отделен ПУП-ПРЗ за всяка стъпка?

Ако някоий има опит и желание нека го сподели!

ван
Мнения: 36
Регистриран на: Нед Сеп 21, 2008 4:07 pm

Мнение от ван »

Пиши ми на skype: bahmap, ако не е късно

5ko
Мнения: 84
Регистриран на: Съб Фев 13, 2010 11:35 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от 5ko »

Как се развиха нещата Geomatics? ПЗ или ПП за стъпките? По начало тълкуването е че има ли площен обект извън урбанизирана територия - ПЗ, има ли линеен - ПП. Но пък дали стъпките са площни обекти? :) По мое мнение ако попадат в сервитута на електропровода не е необходим ПЗ. Но дали така го тълкува Комисията по земята? :)

kgmgeo
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Дек 28, 2007 3:11 pm

Мнение от kgmgeo »

Здравейте колеги. Имах щастието да посетя семинара по кадастър и устройство на територията, за който спомена 5ко (благодарности за инфото) - http://www.trudipravo.bg/index.php?opti ... n&Itemid=7
(разбира се платиха ми го :) иначе не бих могъл). Та един от лекторите беше бившият зам министър на МРРБ Савин Ковачев и той повдигна точно този въпрос. Според него за електропровода в извън селищна територия (който очевадно е линеен обект) се изработва парцеларен план и стъпките попадат в сервитута, това е. Разбира се стана на въпрос, че много общинари се хващат за буквата и погрешно тълкуват закона, че за стъпките трябва да се изработват ПУП-ове (ЗП), което е очевадна глупост, но ... В крайна сметка общинарите "колят и бесят" та незнам какво да те посъветвам. Ще ми е интересно да споделиш как се е развила случката. Поздрави и успех.
п.с. Както каза 5ко щеше да е добре ако КИИП организира такива семинари. Семинара беше изключителен и много актуален и злободневен! Дано доживеем такива от КИИП!

5ko
Мнения: 84
Регистриран на: Съб Фев 13, 2010 11:35 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от 5ko »

Браво колега и аз да не разбера че сте били там. :)
Освен една геодезистка, която познавах от по-рано останалите си мислех, че са все главни архитекти и юристи от близо и далеч. И аз съм много доволен от семинара, нищо че сам си го финансирах :). Радвам се че съм бил полезен и на вас :)

5ko
Мнения: 84
Регистриран на: Съб Фев 13, 2010 11:35 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от 5ko »

Само че пропуснахме да питаме съдия Георги Ангелов за това решение на ВАС:
План за застрояване на имот или група имоти извън границите на урбанизираните територии може бъде изработен само при наличен действащ общ устройствен план, определящ предназначението на съответната територия, с което застрояването трябва да е съвместимо. В чл. 59, ал. 1 ЗУТ общият устройствен план се сочи не за потвърждаване на това изискване, а като условие за одобряването на самия застроителен план.
Чл. 59, ал. 1 и чл. 103, ал. 4 ЗУТ
Решение № 13074 от 4.11.2009 г. на ВАС, II отд.
План за застрояване на имот или група имоти извън границите на урбанизираните територии може бъде изработен само при наличен действащ общ устройствен план, определящ предназначението на съответната територия, с което застрояването трябва да е съвместимо. Тъй като изискването за съобразяване на всички подробни устройствени планове с предвижданията на общите е регламентирано с генералната норма на чл. 103, ал. 4 ЗУТ, повторението му спрямо застроителния план в частната хипотеза на чл. 59, ал. 1 от закона не би имало самостоятелна регулативна стойност. В
чл. 59, ал. 1 ЗУТ, следователно, общият устройствен план се сочи не за потвърждаване на това изискване, а като условие за одобряването на самия застроителен план. Това следва и от чл. 103, ал. 5 ЗУТ, допускащ изработването на подробен устройствен план без действащ общ такъв, само за цяло населено място и землището му, в който случай подробният план функционира и като общ по чл. 105, т. 3 ЗУТ. Допускането на изработването на застроителни планове за отделни имоти или групи имоти без общ план би означавало застрояване без единна устройствена концепция за неурбанизираната територия, чиято структура би се оказала определяна от кмета на общината, вместо от общинския съвет като компетентния орган и при игнориране на процедурата по чл. 127 ЗУТ.
След като, заради липсата на действащ общ устройствен план за неурбанизираната територия не е могъл да бъде одобрен подробен такъв за групата имоти, законосъобразно кметът на общината не е разрешил изработването му, а касационното оплакване в тази насока е неоснователно. Следва решението да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.
________________________________________

Не успях тогава вечерта да го намеря навреме. :)

kgmgeo
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Дек 28, 2007 3:11 pm

Мнение от kgmgeo »

:( eeeeee! И аз освен един колега от Божурище си мислех че няма други геодезисти :) . Жалко, че не се запознахме! Семинара беше мн. готин! Мерси за инфото.

5ko
Мнения: 84
Регистриран на: Съб Фев 13, 2010 11:35 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от 5ko »

kgmgeo, не така разбрах обаче аз думите на Савин Ковачев :). Според мен той каза, че ако стъпките попадат в обхвата на сервитута на провода не се прави ПЗ. В противен случай обаче се прави.
Но пък Geomatics сигурно вече има решение на ОС, че обекта е от първостепенно общинско значение и всички проблеми вече са се изпарили ;)

kgmgeo
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Дек 28, 2007 3:11 pm

Мнение от kgmgeo »

Е да така е. Дано да си е решил и проблема.

dodimitrov
Мнения: 73
Регистриран на: Пет Авг 22, 2008 10:45 am
Местоположение: София

Мнение от dodimitrov »

Така и не споделихте какво се е случило в крайна сметка.
По-точно със стъпките. Какви материали се прилагат за тях. И как, според думите на Савин Ковачев, ако стъпката не попада в сервитута.... Е! Къде да е? на 50м. от кабела?

5ko
Мнения: 84
Регистриран на: Съб Фев 13, 2010 11:35 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от 5ko »

Знае ли човек. Проектантско решение.
Иначе и на мен би ми било интересно споделянето от Geomatics.

Публикувай отговор