exel help

Решения на практически въпроси. Обмяна на опит и "know how".
epsilon
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Сеп 10, 2009 11:08 am

exel help

Мнение от epsilon »

Здр колеги,някои може ли да ми даде формула в ексел за пресмятане на обеми с помоща на кординати.
Благодаря предварително.

zdr kolegi,nqkoi moje li da mi dade formula v exel za presmqtane na obemi s pomo6ta na kordinati.
Blagodarq predvaritelno.

GeoRT: Първо и последно предупреждение за кирилицата. След това директно трия!

Biliana
Мнения: 73
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:03 am
Местоположение: bg

Мнение от Biliana »

Формулата можеш да я намериш в първа Геодезия!!! Само че така ще получиш само ширината на изкопа, евентуално, но не много сигурно, зависи къде са ти разположени подробните точки.

Красимир Колев
Мнения: 141
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 8:58 am
Местоположение: София

Мнение от Красимир Колев »

ОБЕМИ с координати ?!?!?!? Разкажи малко по-подробно :roll:

Biliana
Мнения: 73
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:03 am
Местоположение: bg

Мнение от Biliana »

Обем с координати :) Интересно, нали!? И на мен не би ми хрумнало да си източа инструмента и да метна измерванията в EXCEL. Мисля, че това важи за повечето колеги :)

Icer
Мнения: 53
Регистриран на: Сря Ное 26, 2008 6:21 pm

Мнение от Icer »

Биляна, ти в координатен режим ли мериш перманентно? Ако имаш ъглово дължинни измевания естествено е ,че ще използваш софтуер за изчисляване на координатите на подробните точки.

А как според вас софтуера изчислява обема на дадена пространствена фигура? Да не се интегрира случайно нещо? :)

За да изчислиш обема на даден изкоп/насип са ти необходими две повърхнини - базова повърхнина и сравнителна такава, или теренни точки за създаването им. Необхосимо е да си запознат с Triangular integrated network и метода създаването й. Необходимо е да създадеш предварителна грид мрежа, от която да изходиш към триъгълната такава. След като имаш на лице гореизложеното са ти необходими няколко прости формулки, т.е. прилагаме на практика метода "от общото към частното", където частното е една триъгълна призмичка от цялата повърхнина. Забравих да спомена , че се изчисляват два обема - от една отправна плоскост/ равнина до базовата повърхнина и от същата плоскост /равнина до сравнителната повърхнина, след което от базовата се вади сравнителната, т.е. имаш елементарно математическо действие. Да се върнем към определянето на обема на една от призмите на повърхнината и общия обем до отправната точка:
Hmi = (Hi1+Hi2+Hi3)/3 - средна височина
Vi = Fi * Hmi - обем на призмата
V = [SUM(i=1 to n)] Vi

i - един конкретен триъгълник
n - брой на всички триъгълници от повърхнината
Hi1,Hi2,Hi3 - Височина на всеки връх от триъгълника
Hmi - средна височина на един триъгълник
V - обем на обекта
Vi - обем на един триъгълник
Fi - площ на триъгълника

От координатите на точките можеш да определиш разсоянията между тях, т.е. едното неизвестно ти е на лице, а другото го имаш в самите тях - надморската височина, или там каквато си използвал. С координатите на точките от долната част на изкопа създаваш сравнителна повърхнина,а с координатите на горния край на изкопа създаваш базова повърхнина, правиш това, което съм написал по-горе и получаваш обема.

Както сам разбираш това е прекалено трудоемък метод и без да използваш софтуер ще ти е малко трудно и ще ти отнеме прекалено много време да го направиш и в случая целта не оправдава средствата. Моят съвет е да намериш подходящ за теб софтуер, с който да се изчисляват обеми и да си решиш проблема.

А ако все пак си с мазохистчен характер и си решил да деистваш по този начин намери в гуугъл "creation of TIN surface", т.е. как се създават Triangular Integrated Network (TIN) повърхнини и след това го приложи в Excel по някакъв начин - възможно е , но не ми се отделя време да го измисля как ще стане. :)

Поздрави и се надявам да съм бил полезен с нещо!!!

Красимир Колев
Мнения: 141
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 8:58 am
Местоположение: София

Мнение от Красимир Колев »

Добре обяснено :). Добре е обяснено и в учебника по Геоинформатика на В. Вълчинов, глава Метод на крайните елементи.

Icer
Мнения: 53
Регистриран на: Сря Ное 26, 2008 6:21 pm

Мнение от Icer »

Ако го имаш в електронен вариант ще можеш ли да ми дадеш линк, за да разгледам какво точно е казано в учебника?

Благодаря предварително.

Красимир Колев
Мнения: 141
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 8:58 am
Местоположение: София

Мнение от Красимир Колев »

Само на хартия го имам, сори :) Дори и не знам дали го има на файл някъде по нета.

Icer
Мнения: 53
Регистриран на: Сря Ное 26, 2008 6:21 pm

Мнение от Icer »

Може ли да ми дадеш информация от коя книжарница да си го закупя, понеже в т.нар. провинция, когато търся някаква конкретна литература така й не успявам да я намеря.

Поздрави!

Красимир Колев
Мнения: 141
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 8:58 am
Местоположение: София

Мнение от Красимир Колев »

Издание на УАСГ, тираж 300 броя. Ако изобщо има някакви останали бройки, освен по книжарниците на университета, не ми се вярва да я има на друго място. Все пак може да се разровиш тук таме из нета. Може и да я има на файл :)

Icer
Мнения: 53
Регистриран на: Сря Ное 26, 2008 6:21 pm

Мнение от Icer »

Порових тук - там, но нищо не излезе, а това , че го има в такъв малък тираж... не знам какво да мисля. Жалко, беше ми интересно как е обяснено там изисляването на земните работи в контекста на настоящата тема.


Поздрави!

Красимир Колев
Мнения: 141
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 8:58 am
Местоположение: София

Мнение от Красимир Колев »

Това, което е обяснено там включва най-вече построяване на повърхнини и някои най-елементарни задачи върху повърхнини (най-вече изчисляване на кота по дадеди планови координати). Последното всъщност е в основата на автоматизираното изчисляване на обеми и профили. След определяне на котите на необходимите точки, фактическото смятане на обемите отива при вертикалното планиране (картограми, профили), сиреч - умножение и събиране :)

Icer
Мнения: 53
Регистриран на: Сря Ное 26, 2008 6:21 pm

Мнение от Icer »

С две думи няма кой знае какво да науча по конкретния въпрос, язък :(!

Публикувай отговор