Topcon призма с Leica тотална станция TPS405

Всичко свързано с инструментите на различните производители.
gerrgi
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Май 14, 2010 9:54 am

Topcon призма с Leica тотална станция TPS405

Мнение от gerrgi »

Разполагам с две призми на Topcon, които са с константи -30, когато призмата е в гнездото на държача, и нула, когато е от другата страна и стърчи странно навън. Това е когато се мери с Topcon. Но когато се мери с Leica положението става друго. Направих няколко мерения на призмите за да установя константите с Leica-та. И горе долу ми излиза, че когато е в гнездото константата ми е около +40мм. А от другата страна към +10мм.

Питането ми е, някой имал ли е подобен опит, и знае ли със сигурност каква идва константата при Leica-ta?

Красимир Колев
Мнения: 141
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 8:58 am
Местоположение: София

Мнение от Красимир Колев »

Някои станции имат и вътрешна константа някаква. Най-вероятно тези на Топкон и Лайка са различни, и за това идва разликата и в призмените константи. Ако не мериш деформации, опит с ролетка ще ти свърши работа ;)

gerrgi
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Май 14, 2010 9:54 am

Благодаря

Мнение от gerrgi »

И аз стигнах до извода за вътрешните константи на инструмента.

dodimitrov
Мнения: 73
Регистриран на: Пет Авг 22, 2008 10:45 am
Местоположение: София

Мнение от dodimitrov »

според мен, когато на призмата пише -30 и не е на LEICA в лайката се въвежда 0 - или нещо подобно. Ако трябва да бъдем точни, когато се мери безпризмено лайката задава +34. Може би вградената й константа е -34, но това не е толкова сигурно. Имам съмнения и за призмите на лайка също.
Намирисва на фирмена конспирация. Купуваш топкон - ползваш оригинални призми, купуваш лайка - ползваш оригинални на лайка. Това е положението!
Трябва да се внимава много!

nikpl
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Сеп 11, 2009 11:21 am
Местоположение: Bulgaria

Мнение от nikpl »

няма никаква фирмена конспирация
в книжката на Leica си пише как се изчислява константата.
(на латиница е защото е копирано от книжката)

Formula:
Prism constant to be entered
= -mm + 34.4

Example:
Non-Leica Geosystems prism
constant = 14 mm
=>Prism constant to be entered
= -14 + 34.4 = 20.4
Limit value: -999 mm to +999 mm

dodimitrov
Мнения: 73
Регистриран на: Пет Авг 22, 2008 10:45 am
Местоположение: София

Мнение от dodimitrov »

Съгласен съм. Чел съм книжките - таке е. Спор няма, но съгласи се, че тази работа е леко объркваща. Това май го има само при лайка - вградена събирателна константа!?!
Ако използваш друг инструмент с призми на лайка, за които в лайката въвеждаш 0, трябва да въведеш -34.4. Лек хаос се получава, което за непредубеден потребител е смущаващо.

Красимир Колев
Мнения: 141
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 8:58 am
Местоположение: София

Мнение от Красимир Колев »

И при Цайс я има, поне в старите модели. Даже там можеше да се сменя тя, вместо тази на призмата. Ама така става ОЩЕ по-объркващо :roll:

nikpl
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Сеп 11, 2009 11:21 am
Местоположение: Bulgaria

Мнение от nikpl »

dodimitrov написа:Съгласен съм. Чел съм книжките - таке е. Спор няма, но съгласи се, че тази работа е леко объркваща. Това май го има само при лайка - вградена събирателна константа!?!
Ако използваш друг инструмент с призми на лайка, за които в лайката въвеждаш 0, трябва да въведеш -34.4. Лек хаос се получава, което за непредубеден потребител е смущаващо.
Вярно е, че ако въвеждаш директно призмената константа и инструмента си изчислява сам вътрешната константа без да ти казва
ще е по-лесно за ползвателя.
Предполагам, че от фирмата имат някакви съображения, който не знаем
или просто са решили всичко да се вижда.

Публикувай отговор