ЗДРАВЕЙТЕ КОЛЕГИ

на геодезическа тематика.
Biliana
Мнения: 73
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:03 am
Местоположение: bg

Мнение от Biliana »

Да не говорим, че за тази "СЕЛСКА КЪЩА" инвеститорът, ще похарчи поне 60 000 - минимум! Чудя се колко ли му е взел архитектът, дето, ако седнеш да му гледаш чертежите ще се окаже, че не можеш да затвориш къщата, защото разстоянията ги е писал гледайки в тавана - сигурно 200 лв.

g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Мнение от g_ishkitiev »

хах, всички наскочиха.. Казах тази цена 150лв, защото на мен също ми подейства фрапиращо като се стигна до там да се уговаряме. Обектва беше в съседство с други пак за същия човек и затова беше такава цената.
Това съвсем не са цените, които взимаме нормално. Въпроса е че преди никой не се циганееше толкова.
Освен това както искате го наричаите, но аз не съм взел толкова малко пари защото ми стигат, а защото иначе ще стоя в къщи и ще си чопля носа. ..
П.С.
Biliana, понякога "инвеститора" е бай Иван с 250лв пенсия и 60 000лв. му звучи космически висока сума.
Последно промяна от g_ishkitiev на Вто Май 25, 2010 10:31 pm, променено общо 1 път.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Тука има един друг момент, който има връзка със самоуважение и принципи.
И аз съм от хората, който в момента се борят да покриват осигуровки, заплати, данъци и режийни разходи. Положението не е добре. Мен също се опитват да ме "изстискват". Разликата е там, че аз ценя труда си, защото имам самочувствието че работя добре и когато някой се опитва да ми изкара цена на стойността на мивката в банята му, се вбесявам и дотам!
Ако на теб не ти е обидно да работиш на тези пари и ако не си даваш сметка какво причиняваш сам на себе си... продължавай. Но ми се струва, че няма да стигнеш далеч.
Повече няма какво да кажа по темата. Хора всякакви, приоритети - дори още повече.

Biliana
Мнения: 73
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:03 am
Местоположение: bg

Мнение от Biliana »

Ами браво на бай Иван! :) С 250 лв пенсия тръгнал къща да гради ! Трябва не пари да му вземеш, а да му дадеш !!!

g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Мнение от g_ishkitiev »

Аз също се старая да работя, така че да получавам адекватно заплащане, както и да не преча на останалите колеги. Изобщо не съм от хората, които ще тръгнат да правят мръсно на някой. Но неможе и да си стоиш в къщи и да казваш - аз за толкова няма да работя, защото винаги се намира някой който ще работи. И теб като ти трябва ефтин телевизор не си купуваш SONY, а си взимаш NEO. Хората сами могат да преценят каква фирма да си наемат за конкретната нужда. Това че ще работиш на ниски цени пречи някой да те потърси за нещо по-сериозно.
Големите фирми взимат големите обекти, малките се мъчат да оцеляват с каквото остане. А още по-трудно е докато "оцеляваш" да напредваш :).

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

:lol:

mariozap
Мнения: 29
Регистриран на: Нед Май 16, 2010 6:04 pm
Обратна връзка:

Мнение от mariozap »

g_ishkitiev написа:хах, всички наскочиха.. Казах тази цена 150лв, защото на мен също ми подейства фрапиращо като се стигна до там да се уговаряме. Обектва беше в съседство с други пак за същия човек и затова беше такава цената.
Това съвсем не са цените, които взимаме нормално. Въпроса е че преди никой не се циганееше толкова.
Освен това както искате го наричаите, но аз не съм взел толкова малко пари защото ми стигат, а защото иначе ще стоя в къщи и ще си чопля носа. ..
П.С.
Biliana, понякога "инвеститора" е бай Иван с 250лв пенсия и 60 000лв. му звучи космически висока сума.

Биляна искаше да ти каже че инвеститорът ще похарчи минимум 60 000лв. За строителството на сградата която ще проектираш Вертикалната планировка за жълти стотинки. Отностно това че цените не са актуални просто не е така и ще ви кажа защо съм на това мнение.


Когато съдиха КИИП за минималните цени че са фантастично големи и т.н. защо КИИП ги защити и са в сила все още, явно имат основание за това че това е нормалният/минималният хонорар на един проектант А НИЕ ДАМИ И ГОСПОДА ПРОСТО ДА СИ ГО КАЖЕМ В ЛИЦЕТО ПРОСТО НИ Е СТРАХ ДА НЕ ОСТАНЕМ НА УЛИЦАТА, ДЕЦАТА ДА НЕ СА ГЛАДНИ И ОТ СЪЖАЛЕНИЕ-НО ТУК ЩЕ ВИ ПОПИТАМ КОГАТО ХОДИХТЕ ДА СИ КУПУВАТЕ ТОТАЛНИ СТАНЦИИ, GPS, АВТОМОБИЛИ И ПРОЧИЕ НЯКОИ СЪЖАЛЯВА ЛИ ТА-ДА ДА.

Всички други сфери си искат това което им се полага.

Но има и друг момент ако си поискаш това което КИИП ти е определила, за минимален хонорар и го поискаш-тогава ще се появи един които ще каже под тази цена само и само..............

Казах го по-горе колеги всички ние сме виновни по един или друг начин за това мизерно положение в което сме поставили нашата професия.

g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Мнение от g_ishkitiev »

В този форум пишат общо около 20-30 човека, това че аз съм написал че съм изработил нещо на такава цена (което пак казвам е ЕДИНИЧЕН случай) не значи, че няма колеги които са работили и на по-ниски цени и които ще продължът да работят на такива. Конкретно мога да кажа за един "геодезист" който работи с една тотална станция(сигурно над 10годишна), кара си 20 годишната ладичка и за такива "високи" цени - 600-700лв за ВП + трасировъчен дори и не мечтае. А това колко е качествен крайния продукт които предава няма смисъл да говоря. Но хората ги интересува да получат една папка с печати и да продължават напред.
Отделно друг пример - наскоро загубихме 2 търга за подръжка на КВС, идват фирми и пускат 50% отстъпка от цените с по 20 инеженера на трудови договри, да не говорим че тия инженери са на такава възраст, че може и да не доживеят края на договора. Един от договорите го спечели човек, срещу който вече има пуснати доста голямо количество жалби, но това няма значение в крайната оценка
И аз искам да работя на нормални цени, но нека се появи някой който да ми гарантира, че всички ще работят на такива.
Последно промяна от g_ishkitiev на Вто Май 25, 2010 11:28 pm, променено общо 3 пъти.

5ko
Мнения: 84
Регистриран на: Съб Фев 13, 2010 11:35 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от 5ko »

Ами добре, камарата да настоява тогава при приемането на даден проект да се изисква задължително удостоверение, че има регистрация на договор. Също както се изисква удостоверение за правоспособност.
Не мисля, че е толкова трудно да се постигне.

mariozap
Мнения: 29
Регистриран на: Нед Май 16, 2010 6:04 pm
Обратна връзка:

Мнение от mariozap »

5ko написа:Ами добре, камарата да настоява тогава при приемането на даден проект да се изисква задължително удостоверение, че има регистрация на договор. Също както се изисква удостоверение за правоспособност.
Не мисля, че е толкова трудно да се постигне.
Еее най-накрая открихме нова БЪЛГАРИЯ, „5ко” – намерих един съмишленик у теб. Да и аз съм за това че ако няма ред и строги глоби за хората направили дъмпинг, ще има още по-голям проблем (ще работим за една топла баница с извара че със сирене е малко по-скъпа).

Идеята ми е да има предложение до МРРБ и КИИП-подписи от всеки един член на камарата че се съгласен за промяна на статуквото и защита на нашия труд.

5ko
Мнения: 84
Регистриран на: Съб Фев 13, 2010 11:35 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от 5ko »

Е, подписи. Нали всеки се е подписвал като е ставал член на камарата да спазва правилника. Пуска се едно разпореждане от МРРБ до кметовете на общините и готово. :) Може от правителството да го отчетат и като борба със сивата икономика :) Само да не настане после лов на вещици сред колегите. Ти защо така си изчислил цената като може би е трябвало еди как си, и от този род. Коефициентите за трудност са доста мъгляви.
Впрочем аз за поне две колегии знам, които са се събрали и са се разбрали за свои неофициални минимални цени.

mariozap
Мнения: 29
Регистриран на: Нед Май 16, 2010 6:04 pm
Обратна връзка:

Мнение от mariozap »

5ko написа:Е, подписи. Нали всеки се е подписвал като е ставал член на камарата да спазва правилника. Пуска се едно разпореждане от МРРБ до кметовете на общините и готово. :) Може от правителството да го отчетат и като борба със сивата икономика :) Само да не настане после лов на вещици сред колегите. Ти защо така си изчислил цената като може би е трябвало еди как си, и от този род. Коефициентите за трудност са доста мъгляви.
Впрочем аз за поне две колегии знам, които са се събрали и са се разбрали за свои неофициални минимални цени.
До като не се обединим като специалисти във възгледите, целите, работата ще е пълен хаус, само ще си пишем по форумите, и ще се изразяваме безгласно.

bonigeo
Мнения: 10
Регистриран на: Нед Фев 07, 2010 7:02 pm
Местоположение: Монтана

Мнение от bonigeo »

Виждам ,че доста се коментира и реших да попитам колегата :g_ishkitiev дали е пуснал фактура? и дали си е платил данъците? Щото при тези цени не виждам как ще стане....

g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Мнение от g_ishkitiev »

Аз ви казах, че това е единичен случай, а не нормалните цени. Не съм го написал, за да ми се изсипе половината форум, че съм много лош. Каквото искате говорете, аз ви казвам как стоят нещата в малките градове. Харесва ли ви или не - това е положението. И с други колеги съм говорил, за някой услуги дори ние взимаме "доста по-скъпо" от други фирми. А за такива цени има и хора, които питат но няма кой да им даде работа.
Или трябва да работиш на по-ниски цени или да си подизпълнител на някой голяма фирма и пак да взимаш същите пари.

mariozap
Мнения: 29
Регистриран на: Нед Май 16, 2010 6:04 pm
Обратна връзка:

Мнение от mariozap »

g_ishkitiev написа:Аз ви казах, че това е единичен случай, а не нормалните цени. Не съм го написал, за да ми се изсипе половината форум, че съм много лош. Каквото искате говорете, аз ви казвам как стоят нещата в малките градове. Харесва ли ви или не - това е положението. И с други колеги съм говорил, за някой услуги дори ние взимаме "доста по-скъпо" от други фирми. А за такива цени има и хора, които питат но няма кой да им даде работа.
Или трябва да работиш на по-ниски цени или да си подизпълнител на някой голяма фирма и пак да взимаш същите пари.
Разбирам те напълно g_ishkitiev, лошо е че всички ти се нахвърлят както казваш но кажи ти какво мислеше когато правеше този умствен труд за 150лв. за изработването на ВП+Геодезическо заснемане.
Имам няколко въпроса ти като си от малките градове (то и аз съм от малък град), когато си плащаш членският внос (КИИП)-таксата различена ли е от големия град, когато ходиш и си купуваш тотална станция, кола, компютри, софтуер и прочие цените различни ли са от големия град-плащаме си както в София, Варна, Пловдив, Бургас, Стара Загора и т.н. и т.н. разлика няма (или максимум 30% в административните такси говоря).

Коментираш че има пенсионери с ладички и тотални станции на по 10г.-според мен това никои не го касае колко амортизиран е инструмента или с каква марка кола се предвиждаш- важно е крания резултат-с каква точност си постигнал измерванията влизаш ли в допустимите стойности и дали всички нормативни уредби и процедури са спазени.

Само ще те помоля не сравнявай че компютрите са по-евтини с 10% от големите градове и т.н.
Дано си разбрал насоката на мислите ми.

Публикувай отговор