AUTODESK: Дефиниции на типови линии за AutoCAD.

Програмно обезпечаване на Геодезията.
GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

AUTODESK: Дефиниции на типови линии за AutoCAD.

Мнение от GeoRT »

Това тук http://www.mail.dir.bg/~format/geo-lines.lin е файл, съдържащ дефиниции на типови линии (огради, откоси...) за АутоКАД.
Хитрото е че в него се използват стандартните шейп файлове (*.shx) на АутоКАД, което ще рече че линиите ще са "валидни" на всяка инсталация без да има нужда от зареждане на допълнения.

Geomatics
administrator
Мнения: 138
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:17 pm
Местоположение: гр. Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от Geomatics »

От доста време ме интересува проблема с типовете линии в AutoCad, аз лично работя с Autodesk Land Desktop. И съм си дефинирал повечето от често срещаните типове линии, смятам че е хубаво в дефинициите да се използват стандартните шейпове, но все пак понякога няма начин да се дефинира линия без да се създаде попълнително шейп. Пример за това при мен е линията за канализация, наложи се да дефинирам нов шейп - полуокръжност :(. Смятам че тип "полигонова линия" не може да бъде дефиниран, както и тип "откос" (номер 189 и 190 от книжката с условни знаци).Имам идея да използвам hatch за изобразяване на откос, но не съм съгурен че ще стане и не съм си губил времето да го мисля.
Мисля и че с един добре дефиниран динамичен блок може да се реши проблема поне до някъде :):)
GeoRT, прегледах дефинициите във файла и смятам, че има малки разлики в геометрията и размерите на линиите спрямо тези в книжката с условни знаци.
ОТ ТУК може да се дръпнат моите дефиниции.

Ако някой има идеи как да се дефинират тези проблемни линии или проблеми с други такива да пише!!!

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Благодарности! :)
Наистина, в дефинициите, които аз предложих има редица... неточности.
Направо с твое позволение, ще кача твоите дефиниции в секцията "Други" на страницата.
Прегледах дефинициите ти, всъщност Geomatics.shx се ползва само за два вида линии:
*Канализация смесена кръгла до 500mm
*Канализация смесена кръгла над 500mm

което не е болка за умиране.
Друго, което ми направи впечатление че си написал по две лини: "лява" и "дясна" за несиметричните линии. Това може да се избегне ако човек ползва лисп-че за обръщане на полилиния:
;*******************************************************************

(defun c:inv (/ esel eget b0 br n p i j el210 bulge bul42 newl el l l10 bo)
(command "undo" "group")
(prompt (strcat "\n************ ОБРЪЩАНЕ НА ПОЛИЛИНИЯ ************\n "))
(setq esel (car (entsel "Посочете POLYLINE: ")))
(setq eget (entget esel) b0 (cdr (assoc 0 eget)))
(if (/= b0 "LWPOLYLINE")
(prompt "\n************ КОФТИ ОБЕКТ (използвай PEDIT) ************\n ")
(progn
(setq br (length eget) n (cdr (assoc 90 eget)))
(setq p (- br 1 (* 4 n)))
(setq i 0 newl ())
(repeat p
(setq el (nth i eget))
(setq i (1+ i))
(setq newl (append newl (list el)))
)
(setq i p j 0 el ())
(repeat n
(setq l10 () j (1+ j))
(repeat 4
(setq l (nth i eget))
(setq i (1+ i))
(setq l10 (append l10 (list l)))
)
(if (= j 1) (setq bulge 0.0) (setq bulge bul42))
(setq bul42 (- 0.0 (cdr (assoc 42 l10))))
(setq l10 (subst (cons 42 bulge) (nth 3 l10) l10))
(setq el (append el (list l10)))
)
(setq el (reverse el) el210 (nth (1- br) eget))
(setq i 0)
(repeat n
(setq l (nth i el))
(setq newl (append newl l))
(setq i (1+ i))
)
(setq newl (append newl (list el210)))
(entdel esel) (entmake newl)
)
)
(command "undo" "end")
(PRINC)
)

;*******************************************************************


П.П.
Цитирал съм лисп от GeoBase менюто.

Geomatics
administrator
Мнения: 138
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:17 pm
Местоположение: гр. Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от Geomatics »

Пропускът е мой!
По някое време и аз се сетих за това :) и спрях да ги дефинирам като лява и дясна. И ползвам едно лиспче.
Приложеният LISP Routine от теб обръща само Polylines и те кара да си превръщаш сам обектите в полилинии. А ако не искаш да го правиш?!
ТОВА ТУК е Lisp Routine, който си върши цялата работа сам!

Командата се казва plrev.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Екстра! :)
Сега обаче ми изскочи друг един въпрос.
Пропуснал си ПОЛУМАСИВНАТА ограда. Предполагам че това е съвсем умишлено защото по смисъла на Наредба No3 към ЗКИР оградите са само три вида:
2.4. Като трайно материализирани граници се изобразяват границите, които са стени на сгради, огради, изпълнени от бетон, зидани камъни, тухли, метал с бетонна или каменна подземна основа, зидани или бетонни подпорни стени, суха зидария с височина на зида над 1,20 m и стени на масивни съоръжения или означени с трайни знаци по образец.
2.5. Като нетрайно материализирани граници се изобразяват границите, които са огради - градински мрежи, бодлива тел, жив плет, но с бетонирани бетонни/ метални колове между тях или граници на обекти на техническата инфраструктура.
2.6. Като нематериализирани граници се изобразяват границите, които са определени с влезли в сила план или карта, одобрени или определени по реда на закон или представляващи структурни линии на естествени и изкуствени форми на релефа.
Изображение
Това обаче би трябвало да касае единствено оформлението на кадастрални карти или други кадастрални графики.
В този случай вече е редно те да се наричат трайно материализирана, нетрайно материализирана и нематериализирана.

----

Според мен, когато се изработват топографски и тематични карти, както и обикновени геодезически заснемания, би било редно да се ползват линиите дефинирани тук:

УСЛОВНИ ЗНАЦИ ЗА КАДАСТРАЛНИ ПЛАНОВЕ НА НАСЕЛЕНИ МЕСТА И НЕЗАСТРОЕНИ ТЕРЕНИ - МАЩАБИ 1:1000 И 1:500 - издадени от Министерството на териториалното развитие и строителството, управление “Кадастър и геодезия” през 1993 г.
88. Оградите (229, 230, 231) в зависимост от материала, от който са направени, биват:
масивни, полумасивни и паянтови.
Към масивните огради (229) се отнасят тези, които са направени от бетон, зидани камъни,
тухлени и металически на бетонна или каменна основа.
Към полумасивните огради (230) се показват тези, които са направени от градински решетки,
мрежи, непечени тухли (кирпич) и каменни на суха зидария.
Към паянтовите огради (231) се показват тези, които са направени с бодлива тел, дъсчени, жив
плет и др.
Работата е там че кадастралната карта е строго специализирана карта и графическото и оформление би следвало да се разглежда като частен случай, а не то да определя изобразяването на даден обект.
Още повече че в единия случай говорим за "ГРАНИЦА", а в другия за "ОГРАДА", които носят различен смисъл.

Geomatics
administrator
Мнения: 138
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:17 pm
Местоположение: гр. Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от Geomatics »

Евала GeoRT!!!:shock:
Тук направо ме разби. Да! Това съм имал в предвид, за да я пропусна тази линия.
И отново ДА на твоето тълкуване, за това веднага я добавих в дефинициите :).

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Geomatics написа:Евала GeoRT!!!:shock:
Тук направо ме разби. :).
Хахах, явно че в тая тема с тебе ще си разменяме "еваларки"!
Евала, за добавената линия! :)
Иначе това, което съм написал в по-горния си постинг са едни мои разсъждения по темата. Радвам се че сме на едно мнение.
Поздрави.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Тези дни се занимавам с типовите линии по ЗУТ от тази тема - линк.
Попаднах на един "туул" за аутокад, който значително ме улеснява в милиардите тестове на линиите:
http://www.geodesy-bg.net/SOFT/lincatalog.zip
Идеята му е, че като стартираш програмата и посочиш *.лин файла си, тя автоматично изчертава толкова линии, колкото дефиниции имаш - един вид ускорено превю.
Не е нещо особено, но помага. :)

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

За линиите по ЗУТ така и ми се изпари ентусиазма.

Днес си направих сервитутна линия, моля:

Изображение

Код за потвърждение: Избери целия код

*Сервитут,Сервитутна линия
A,1,-0.6,1,-0.6,0.5,[TRACK1,ltypeshp.shx,s=0.375,r=60,x=-0.325,y=0.19],0.00001,[TRACK1,ltypeshp.shx,s=0.375,r=-60,x=.325,y=0.19],0.00001,[TRACK1,ltypeshp.shx,s=.65,r=90,x=0,y=.3775],0.5,-0.6,1,-0.6

Geomatics
administrator
Мнения: 138
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:17 pm
Местоположение: гр. Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от Geomatics »

Как няма да ти се изпари...
Та в наредбата има само как трябва да изглеждат линиите без никакви размери.
Но пък благодарности за линията. Веднага влезна в употреба. :D

П.С.
А някой може ли да ми обясни как се постига цвят RAL1900 "с ОКОЛО два пъти увеличена светосила" :)


Това е риторичен въпрос.

Публикувай отговор