Схеми на етажи.

Решения на практически въпроси. Обмяна на опит и "know how".
bobets
Мнения: 159
Регистриран на: Пон Ное 26, 2007 7:30 pm
Местоположение: гр.Пловдив

Схеми на етажи.

Мнение от bobets »

Здравейте, искам да ви попитам някой дали се сблъсквал съ следното.
Трябва да се изработват схеми на етажи, но клиентите притежават 2 на единия етаж 3 на другия и т.н. Въпросът ми е дали може да се работи на парче или трябва за цялата сграда да се правят. Аз си мисля че трябва за цялата или поне за всеки етаж да се направят/където те имат собственост и интереси/.
Благодаря на всички коментирали въпроса ми и помогнали съответно :)

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Мнение от Rum Tum Tugger »

Може да се работи на парче

babayaga
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Юни 25, 2008 12:29 am
Местоположение: София

Мнение от babayaga »

Може, но трябва да покажеш и съседните им схеми от ляво, дясно, горе и долу.

GeoMetal
Мнения: 10
Регистриран на: Пет Дек 12, 2008 9:33 pm
Местоположение: Plovdiv

Мнение от GeoMetal »

Вчера говорих със служител на СГКК Пловдив за аналогичен случай и той ми каза, че трябва да направя самостоятелните обекти за цялата сграда. Т.е. не може да се работи на парче.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Правят се всички схеми - няма мърдане. Сега нямам време да пиша.

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Мнение от Rum Tum Tugger »

Не знам за Пловдив но в София се работи по начина, който казва GeoRT. Лично аз съм издал няколко такива обекта. Показват се схемите на конкретния клиент и всичките му съседи, граничещи с неговия апартамент, магазин, офис, гараж или каквото и да е там. Но не е необходимо за цялата сграда.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Не знам за Пловдив но в София се работи по начина, който казва GeoRT.
Това го казва babayaga. :)
Аз съм на мнението че трябва да се направят схеми на всички самостоятелни обекти. Интересно ми е, ако не е тайна, дали шефката на служба София е дала разрешението за нанасяне на парче и как се е мотивирала? Редно е официално да бъде взето решение по този въпрос. Омръзна ми от устни уговорки и собствени правила във всяка община или кадастрална служба.
Днес си взех протокола и становището относно нанасянето на три блока с общо над 160 етажни схеми - плътно покритие! :)
Но както и да е, ако да речем се направят схеми на парче, то значи с всяка последвала продажба трябва да се преправя цифровия модел изцяло. Има си правило за номерирането на самостоятелните обекти, с всеки нов обект всичко се променя.
Т.е. ако мен ме наемат да изготвя схема на един самостоятелен обект, аз трябва да си купя цифров модел и да преномерирам вече направените самостоятелни обекти. Утре друг колега хваща и преномерира пак и така докога? :)
Когато се изготвят наведнъж всички схеми, много лесно може да се проследи за грешки и нередности в отразяването на самостоятелните обекти. Същевременно при сделка просто в цифровия модел се прави промяна в семантиката спрямо новоиздадения нотариален акт - проста работа за пет минути, без опасност от каквото и да е омазване.
Това за мен е по-правилното решение.

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Мнение от Rum Tum Tugger »

А така, а я ми кажи само, в приета кадастрална карта, при приемането на която сградата отдавна е построена и самостоятелните обекти са си съществували, откъде накъде собственик на когото му е притрябвал самостоятелен обект ще финансира отразяването на всичките си съседи, или може би му казваме, съжалявам, или убеждаваш всички съседи да си нанесат самостоятелните обекти или и твоя няма да бъде нанесен. Това не е устна договорка, наистина в София се работи така, не съм се договарял с никого а и гледам че много други работят така. Пък и за собствениците които възлагат мисля че е по добре защото винаги им трябва спешно, а е различно дали ще нанасям само техния обект или всички в цялата сграда. Ако ти по собствено убеждение или инициатива отразяваш целите сгради, няма проблем, много бих искал и аз да живея в тази сграда. Така или иначе въпроса беше дали трябва цялата сграда да се прави или може на парче и съвсем не мисля че съм излъгал като съм казал че за София-град МОЖЕ да се нанася на парче.

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Мнение от Rum Tum Tugger »

И вярно съм объркал кой какво говори. Извинявам се! :)

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Очевидно имаме предвид два различни случая.
Когато сградата се нанася тепърва в кадастъра дори и да има извършени продажби, логично е инвеститора/собственика да поеме разходите за изработване на всички ЕС в сградата. Очевидно е, че той няма да си ги стопанисва за разкош, а в най-скоро време ще се случат продажба след продажба. Айде тогава тоя цифров модел да го раздробиме на молекули от преработване.
Когато се изработват схеми за вече отразени сгради в ККР, тогава това че няма схеми на СО си е пропуск в изработването на картата. Това става по една или друга причина, както и да е... Тогава е възможно да се направят компромиси, предвид това че и не се очаква особено динамично движение в промяната на собствеността.
Работата е там че тези неща трябва да се уточнят, така че да не се налага да си правя предварителни консултации в АГКК, за това кое може и кое не.
Каквото и да си говорим, няма ли го черно на бяло... нищо не разрешаваме. :)

GeoMetal
Мнения: 10
Регистриран на: Пет Дек 12, 2008 9:33 pm
Местоположение: Plovdiv

Мнение от GeoMetal »

И на мен ми се иска да направя само три схеми на три самостоятелни обекта, но при няколко консултации с колеги и други служители на СГКК-Пловдив ми станя ясно, че трябва да правя схемите за цялата сграда. Ако става въпрос, да се прави компромис е друго. В Пловдив не са склонни на компромиси!

bobets
Мнения: 159
Регистриран на: Пон Ное 26, 2007 7:30 pm
Местоположение: гр.Пловдив

Мнение от bobets »

GeoMetal с кой си говорил ако не е тайна, може и на лично да ми пишеш. За да знам като отивам тия дни да съм подготвен, защото на последното събиране на КИГ Д.А. каза по спомен пиша "може да се работи на парче, но трябва да се покажат и съседите /горе, долу ляво дясно..../.

GeoMetal
Мнения: 10
Регистриран на: Пет Дек 12, 2008 9:33 pm
Местоположение: Plovdiv

Мнение от GeoMetal »

bobets написа:GeoMetal с кой си говорил ако не е тайна, може и на лично да ми пишеш. За да знам като отивам тия дни да съм подготвен, защото на последното събиране на КИГ Д.А. каза по спомен пиша "може да се работи на парче, но трябва да се покажат и съседите /горе, долу ляво дясно..../.
Говорих първо със същия и точно той ми каза, че не може на парче. После и други колеги ми казаха, че доскоро е можело, като се покажат и съседите, но вече не може.

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Мнение от Rum Tum Tugger »

А защо да става дума за компромис?
Аз така и не видях някъде черно на бяло да пише нещо от рода "...отразяват се задължително всички съществуващи самостоятелни обекти в сградата..."?

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Да, грешно се изразих - "компромис" изобщо не е уместна дума, точно поради посочените от теб причини.

Публикувай отговор