Относно дъмпинга на геодезическите услуги

на геодезическа тематика.
Dobri_bg
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 2:13 pm
Местоположение: Plovdiv

Относно дъмпинга на геодезическите услуги

Мнение от Dobri_bg »

Отварям тази тема във връзка със некоректното поведение на фирма "ТОЧНОСТ"OOД.За какво става въпрос:
Цитираната фирма предлага оферта за геодезическа снимка до 500 кв.м-кадастрална информация и релеф-[color=red]250лв.[/color]
От 500кв.м до 1000 кв.м-[color=red]300лв[/color].
От 1000 до 1500кв.м- [color=red]от 350лв до 400лв.[/color]
От 1500 кв.м до 2000кв.м-[color=red]от 400лв-450лв.[/color]!
Колеги аз немога да смятам,знам че 2+2 не е равно на 4 :lol: .Вие преценете това нормални цени ли са и такива колеги имат ли работа на пазара. :?: Не се чудете защо някой се чудят как да свържат 2-та края! :? :oops:

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Мнение от Rum Tum Tugger »

В крайна сметка в пазарната икономика печели този, който предлага най-доброто качество на най-ниската цена. Стига да може да си я позволи.

krivoto
Мнения: 32
Регистриран на: Вто Фев 05, 2008 12:38 pm

Мнение от krivoto »

Интересна тема ... дълго време я очаквах ... нека се разкаже не само за тази фирма , а и за останалите , които превърнаха Геодезията в индустрия за пари с НИСКО качество ...

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Мнение от Rum Tum Tugger »

Става! Дайте да си извадим кирливите ризи! Само че ще говорим не само за пари, но и за качество. Поне в първото мнение няма и думичка за качеството на работа на въпросната фирма "ТОЧНОСТ" ООД, а това е некоректно.

krivoto
Мнения: 32
Регистриран на: Вто Фев 05, 2008 12:38 pm

Мнение от krivoto »

колега , те си вървят ръка за ръка

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Мнение от Rum Tum Tugger »

А откъде го реши това?

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Мнение от Rum Tum Tugger »

Може би от прословутото българско "Ами те толкова ми плащат , затова и аз толкова им работя"?

Dobri_bg
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 2:13 pm
Местоположение: Plovdiv

Относно цените

Мнение от Dobri_bg »

Ами колеги,няма какво да се чудите.Има формула по каято се смята тези цени,снетнете ги и вижте за какво иде приказка.Отделно ,недейте да се чедите,защо дадена служба по кадастар не давала координати на този ,или онзи.Ами за това,защото не играе по правилата ,и ще си плаща в двоен и троен размер,за да влезне в ритъм на формулата за геодезическите дейноктипри проектирането.А случайно някой да знае какъв епроектантският хонорар на архитектите случайно?Те дали си свалят така като наз цените колеги?Правят ли си такъв дъмпинг,както ние го правим?Кому е нужно това?Кой печели от всичко това? За всеки случай ,не печели геодезията като професия.По този начин се обезценява трудът ни.Къде отиваме по този начин?Дайте да работим за по 5 ст.на точка и да видим кой ще остане на пазара при тази цена.

Biliana
Мнения: 73
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:03 am
Местоположение: bg

Мнение от Biliana »

Ами те точно така са го сметнали по минимални цени с минимални изисквания и сложност 1 :). Аз му правя снимката, предвам му я в някакъв двуизмерен вид, защото така ми се получава най-лесно и бързо и после този, който ще проектира да си бере грижа за повърхнината :). На клиента естествено тези неща не са му ясни. Но аз лично съм виждала работи на "ефтини" колеги, които се водят за добри, които мен би ме било срам да предам. Най-малкото, защото като проектирам новата повърхнина трябва преди това да си извадя коти от някакъв *.dxf дошъл от МКАД например :) просто защото няма диск с резултати от измерванията! (чудя се какви са били, та не са приложени) :) Как да взема повече от 350 на 0.5 дка за измерванато :) Фирми няма да цитирам, защото едва ли ще четат във форума,за да се защитят.

Dobri_bg
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 2:13 pm
Местоположение: Plovdiv

Мнение от Dobri_bg »

Ами именно за минималната сложност и категория 1 става дума колеги,смятайте и вижте какво излиза.

stoianeca
Мнения: 150
Регистриран на: Пет Фев 27, 2009 12:14 am
Обратна връзка:

Мнение от stoianeca »

Предлагам да се направи списък с най-често срещаните услуги и съответната цена за тях... Списък с цените за минали години, тази година и прогнозни за следващата година. Така всички колеги, инвеститори и заинтересовани лица ще си сверяват часовника и може да има повече контрол върху "свободните съчинения"...=)..
Тези таблици с коефициенти и формули, вършат работа, но на всеки му е ясно че, не може да се унифицира по такъв начин цената за услугите в тази област. Не се продават ягоди...

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Мнение от Rum Tum Tugger »

Според мен минималните цени в проектирането са си абсолютно картелно споразумение и попадат под ударите на цялото законодателство за защита на конкуренцията.
Ето ви статия от миналата година и вижте как са си го отнесли застрахователи, млекари, хлебопроизводители и т.н. и преценете по какво се различаваме от тях:
http://money.ibox.bg/news/id_1168974775
Иначе и аз съм се чудил как на колеги им се връзва сметката при отразяване на самостоятелен обект в сграда за 50лв (а дори и за цени от 30лв съм слушал) при положение, че само теста е 10 лв, но щом успяват да го постигнат, евала!
А да говорим ли за прословутите 300 лв на хектар кадастрална информация, които масово се предлагат на подизпълнители?

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Мнение от Rum Tum Tugger »

Ето пък какво казва конкретно КЗК по въпроса:

Минимални цени за проектиране - решение на КЗК
18.02.2008г.

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) предлага на Камарата на архитектите в България да отмени своята Методика за определяне на размера на възнагражденията за предоставяне на проектантски услуги в устройственото планиране и инвестиционното проектиране, съобщават от пресцентъра на КЗК.

Проучване на КЗК е показало, че Методиката всъщност регламентира минимални цени на услугите, а не изобщо начините за определяне на възнагражденията в сектора. В нея е предвидено договореното възнаграждение да не може да бъде по-ниско от себестойността на извършената проектантска услуга, както и дисциплинарни наказания за архитектите и инженерите, нарушили правилото.

Комисията принципно застава на становището, изразено и в нейни решения от 2005 и 2006 г., че всеки опит да се фиксират или ограничат цените на разглежданите услуги противоречи на правилата за конкуренция. В Методиката е записано, че целта й е да гарантира предоставянето на качествени проектантски услуги. КЗК вече многократно е посочвала, че налагането на минимални цени не може да попречи на недобросъвестни професионалисти да предоставят услуги с лошо качество. Минималното качество на услугата се гарантира чрез изискванията за придобита образователна степен и професионален стаж, както и с осигуряването на повече и по-качествена информация за проектантските услуги.

В почти всички страни-членки на Европейския съюз архитектите и проектантите осъществяват ефективно своята дейност без минимални или фиксирани цени. Само в три страни-членки на ЕС се прилагат минимални цени на услугите, предоставяни от архитекти и проектанти: Кипър (само за публични проекти), Италия (за специфични услуги, определени в закон) и Германия, където има дискусии и сериозни съмнения доколко съществуването на минимални цени е в съответствие с правото на ЕС и по-конкретно с основната свобода за предоставяне на услуги (чл. 49 от ДЕО). Това отново показва, че ценовото регулиране не е съществен регулаторен инструмент за тези професии.

КЗК е установила, че приемането на Методиката, произтича от законов текст (чл. 6, т. 7 от ЗКАИИП), който задължава Камарата на архитектите (КАБ) и Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП) да приемат такъв документ. От друга страна обаче, Законът за защита на конкуренция въвежда забрана за пряко или косвено определяне на цени (чл. 9, ал. 1, т. 1). Освен това, комисията счита, че възниква сериозен проблем и от гледна точка на съотношението между национално и общностно право.

Съгласно практиката на Европейската комисия и на Европейския съд, когато дадено антиконкурентно поведение се изисква или улеснява от национално законодателство, националното ведомство по конкуренция има задължението да прекрати прилагането на това национално законодателство. За да се избегне ситуация, при която Комисията да определи налагането на минимални цени за действие, нарушаващо правилата на конкуренция на Общността, Методиката следва да бъде отменена изцяло, с решение на Общото събрание на КАБ. Проучванто показва, че документът не може да бъде изменен или допълнен по начин, който да отстрани установения проблем. Поради това единствено с отмяната на Методиката ще се гарантира спазването на принципа за свободно договаряне на възнаграждението на архитектите и инженерите, въздигнат в чл. 29, ал. 1 от ЗКАИИП. Що се отнася до текстовете които задължават камарите да издадат въпросната Методика (на чл. 6, т. 7 и чл. 29, ал. 2 от ЗКАИИП), същите не следва да се прилагат, доколкото противоречат на текстове от ДЕО (чл. 10, във връзка с чл. 81), допълват от КЗК.

Dobri_bg
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 2:13 pm
Местоположение: Plovdiv

Мнение от Dobri_bg »

След като нашите пределни цени противоречат на законите,защо не се предприеме офанзива притив увеличаването на цените на тока,горивата,застраховките на колите ни и т.н.При повишаването на цените всички се оправдават с европейски дерективи и изисквания,а когато заложим защитни цени,те противоречат на същите тези директиви.Не се ли пралгат двойни стандарти към нас?Колеги,някой от Вас да е работил в европейска държава като проектант или геодезист ,и да е е правил такива магарии,каквито ние правим с нашите цени?Защо нас не ни допускат до техните пазари?Защо се противопоставят на внос от Китай и други азиатски държави на такива специалисти,оправдавайки се с защита от дъмпинг.А тука като се прави, е нещо нормално.Явно таксите които се плащат и събират са от камарите и съответните гилдии са прекалено малки.Нека са като в ЕС,пък правете дъмпинг тогава.Като се иска да се премахне методиката за цените,защо не се премине на почасово заплащане по средно европейски цени. Някой може ли да каже с цифри,не с приказки от рода ДЕО,КЗК и т.н. ,колко е средният хонорар на архитект,инженер,проектант и т.н. в ЕС.Значи проектите и хонорарите ще са по български и африкански цени,а готовите жилища ги смятаме по европейски цени.Значи проектантския труд трябва да поевтинява,а строителството и крайните цени се оправдеват с повишаване на материали и ток,и т.н. за да се реализилват моноплно високи цени. Кому е нужно това.Явно някои искат свободно да си развяват байрака на пазара,а всички останали да йм аргатуват.Бъдете сигурни,тази ценова война ,която се води на нашият пазар,няма да ни докара до нищо хубаво.Просто геодезистите и проектантите ще бъдат принизени до едни чиновници.

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Мнение от Rum Tum Tugger »

Първо, емиграцията и вноса на специалисти извън ЕС е политика на национално ниво. Честно казано не съм имал китаец за колега като проектант. Така че и в България не допускат такива. Всеки сам си преценя за себе си магариите които върши. Предполагам няма колеги, които карат на фотосинтеза. Лично за мен има праг под който бих отказал да свърша работата при всички обстоятелства. Просто защото и на мен ми се налага да ям. Ако не мога да си изкарвам хляба с геодезия, защото са ниски цените, които са склонни да ми платят, ще отида да мета улиците ако ми дават по-добро заплащане. В крайна сметка майка ми не ме е родила с надпис "Геодезист" на челото. И като разберат повечко хора какво ми се е случило, на мен и на други като мен, ще спрат да искат да учат за геодезисти, още повече пък да работят това. Това намаление на геодезисти пък ще увеличи обема на работата за тези които все още не са се отказали и тогава те, като почнат да не смогват ще увеличат цената, която ще поискат за труда си. Мислиш ли че това е лошо? Че не помните ли като беше бума на строителството? Лично в нашата фирма не можехме да намерим геодезисти за работа. Обикаляхме дипломните защити, ама йок, всичко вече работеше още от първи и втори курс. Искаха начална заплата каквато беше моята настояща, след 8 годишен стаж. Увеличиха ли се цените на услугите във фирмата? Увеличиха се, просто няма как. Света го е минал тоя път вече с монополи, тръстове и картели. Ама нас ни е страх че ще останем без коричката геодезическа. Това е положението. И законите трябва да се спазват. Не може за едни да е така за други иначе. Или всички ги спазват или никой няма да ги спазва. То проблема май е, че в България е втория случай.
Колкото до това че не ни искали за проектанти на запад, ами погледнете ни пътищата, погледнете ни кадастъра, погледнете и строителството и си помислете защо е така.

Публикувай отговор