Лайката не ме слуша
Лайката не ме слуша
От станцията свалям данни без проблем благодарение на DPI-формата на GEORT (за което още не съм ти благодарила), но не знам как да си подготвя данни (точки с координати примерно за трасиране) и да ги кача от PC-то на станцията. Някой прави ли го това?
-
- administrator
- Мнения: 600
- Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
- Местоположение: София
- Обратна връзка:
Отдавна не съм пипал Лайка, така че ще говоря малко по спомен.
Да предположим, че имаш готов координатен регистър. Вкарваш го в Excel - така че да се подреди точно по редове и колони. В зависимост от разделителя ти това става или автоматично, или от менюто: Data -> Text to columns. Маркираш в ексел координатите и копираш: Ctrl + C. Отваряш си от Leica Geo Office Tools приложението Coordinate editor (или manager, не помня), даваш там нещо от рода на New document и след това просто пействаш: Ctrl +V. В резултат, по съответните колони ти се попълват координатите, котите и номерата. Сейв-ваш го като GSI някъде и после го качваш през Data exchange manager в съответния джоб в подсекцията Fixpoints.
Това е моят начин. Звучи малко китайски и многостъпково, но когато го правех ежедневно по няколко пъти ми отнемаше секунди.
Възможно е малко да бъркам имената на приложенията, но идеята мисля че е ясна.
П.П.
Като цяло съм върл враг на въвеждането на координати наръка! За съжаление в последно време се налага да работя с идиотски Сокии и там няма мърдане. Тия японци са малоумни!
Да предположим, че имаш готов координатен регистър. Вкарваш го в Excel - така че да се подреди точно по редове и колони. В зависимост от разделителя ти това става или автоматично, или от менюто: Data -> Text to columns. Маркираш в ексел координатите и копираш: Ctrl + C. Отваряш си от Leica Geo Office Tools приложението Coordinate editor (или manager, не помня), даваш там нещо от рода на New document и след това просто пействаш: Ctrl +V. В резултат, по съответните колони ти се попълват координатите, котите и номерата. Сейв-ваш го като GSI някъде и после го качваш през Data exchange manager в съответния джоб в подсекцията Fixpoints.
Това е моят начин. Звучи малко китайски и многостъпково, но когато го правех ежедневно по няколко пъти ми отнемаше секунди.
Възможно е малко да бъркам имената на приложенията, но идеята мисля че е ясна.
П.П.
Като цяло съм върл враг на въвеждането на координати наръка! За съжаление в последно време се налага да работя с идиотски Сокии и там няма мърдане. Тия японци са малоумни!
Последно промяна от GeoRT на Чет Авг 06, 2009 6:52 pm, променено общо 1 път.
спокойно,всичко е под контрол
Инсталирай си от системния диск Construction Date Manager.Правиш входен текстов файл N X Y Z,без заглавие,като информацията е по редове.Няма никакви знаци за разделител или край на файла.Програмата го прочита и трансферира в паметта на инструмента,като ти дава заетите джобове и пита за име на проекта.
Успех.
Успех.
[quote="dangeon"]Въпроса е там че я намира за ориентация. Може да ориентира към нея. Реша ли обаче да трасирам, казва няма такава точка.[/quote]
Скъпи dangeno сега ще разбереш какво имах предвид в другата тема. Явно инструмента ти е нов и не си го усвоил още. А вносителя не е ти ли даде упътване за работа с новия уред? Не ти ли направиха обучение за работа с него? Това са тяхни задължения и се обръщай към тях за всички въпроси и проблеми. Аз така правя .. не ги оставям на мира докато неми решат проблема!!! Все пак трябва да си заработят парите които си им дал.
Скъпи dangeno сега ще разбереш какво имах предвид в другата тема. Явно инструмента ти е нов и не си го усвоил още. А вносителя не е ти ли даде упътване за работа с новия уред? Не ти ли направиха обучение за работа с него? Това са тяхни задължения и се обръщай към тях за всички въпроси и проблеми. Аз така правя .. не ги оставям на мира докато неми решат проблема!!! Все пак трябва да си заработят парите които си им дал.
Драги ми Sotio. Да, вносителят ми даде упътване за новият уред. Да, направиха ми обучение за работа с него. Не съм приритал още, че инструмента не открива точка изчислена от свободна станция за трасиране. Ако ми се наложи бих намерил десетина решения как да се справя с проблема и сам. Разбира се, че ако чак пък толкова видя зор ще се обърна и към тях за помощ. Просто ми е интересно и реших да попитам, току виж на някой му се е случвало същото. И какво? Според теб всичко идва от това което пише в търговския регистър за фирмата. Я да те попитам пък аз теб. Ако ти възложи работа пакистанец, сомалиец или таджикистанец през пръсти ли ще я свършиш? Щото не става дума за братаго български?
В интерес на истината, никой от работещите във фирмата не ми заприлича, нито пък ми прозвуча като грък, кипърец или индиец. Напротив, с някои от тях се познаваме много добре още от студенти. Така че по-добре да не влагаме и тук националистически нотки. И понеже ги познавам, знам че ги е грижа за българският геодезист поне не по-малко от самия мен. Толкова по тая тема.
Работя с Лайка TCR405. И как ли не се мъчих да сваля от инструмента данни за код на точката (това, което можеш да въведеш на ръка под номера на точката за ориентация какво мериш в момента), и не може. Прочетох как се избира какво да сваляш с помощта на файл-менажера, но не ще. Някой да е работил по въпроса? Знам, че в станцията има всичко, ама как да го сваля не знам.
"Всичко" е малко силно казано за *.IDX тука информацията е структурирана но пак се филтрира от маски за трансфера. Най-често в този формат се експортират DATABASE - координатните разлики от измерванията на станциите, а самите измервания на THEODOLITE групата да се филтрират в зависимост от настройките!
Подобен е случаят и с *.GSI формата пак има филтрация макар че се води стандарт за Leica (Wild).
Подобен е случаят и с *.GSI формата пак има филтрация макар че се води стандарт за Leica (Wild).
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.
-
- Мнения: 73
- Регистриран на: Пет Авг 22, 2008 10:45 am
- Местоположение: София
"всичко" в Лайка може би няма. Едва ли базата данни на инструментите (от този клас) може да бъде видяна в ASCII формат. IDX може би е най-пълен, но според мен най-нечетим. GSI e удобен за прочитане (софтуерно) и обработване след това, но пак нечетим.
на колежката ще предложа няколко варианта:
- кодовете се записват в GSI файла като отделен ред - преди или след измерването, в зависимост от настройките. това което въвеждаш в полето под височината на сигнала е името на кода (код по смисъла на лайка, състоящ се от няколко полета), останалите атрибутивни полета не се попълват, но и това е предостатъчно. Лошото тук е, че при свалянето на GSI инструмента умишлено ти "скатава" станциониранията, което е доста неприятно. Затова можеш да поискаш от Метрисис GSI с добавени станции или да кодираш станциите посредством принудителен запис на код, който съдържа "station data". Така без проблеми вкарваш и обработваш с ТПЛАН, като кодовете ти се добавят като 5-та буквено-цифрена колона в КПТ файла - ясно и четимо.
- ако е работено със зададени координати на станциите и ориентирните точки, и инструмента е изчислил още на полето координатите на измерените точки, и искаш да сваляш координатен списък с код, демек КПТ директно от инструмента, тогава ти е необходим "Format manager"- a. Уловката при него е, че блока TPS measurement не съдържа код , но и за това си има цяр. Да не се впускам в дълги разяснения мога да ти изпратя такъв *.frt файл да си качиш в инстр. Много е удобно, особено при поддръжка в строителството и наличие на сигурни дадени точки.
С Format manager- a се прави и DPI с допълнение код отзад, но само някои апокрифни версии на тплан за DOS го четат.
В заключение, с риск да се повторя: кодовете са удобно нещо, а вече и необходимост в морето от цифрови данни. Ползвайте ги! Покачват качеството и сигурността при работа.
на колежката ще предложа няколко варианта:
- кодовете се записват в GSI файла като отделен ред - преди или след измерването, в зависимост от настройките. това което въвеждаш в полето под височината на сигнала е името на кода (код по смисъла на лайка, състоящ се от няколко полета), останалите атрибутивни полета не се попълват, но и това е предостатъчно. Лошото тук е, че при свалянето на GSI инструмента умишлено ти "скатава" станциониранията, което е доста неприятно. Затова можеш да поискаш от Метрисис GSI с добавени станции или да кодираш станциите посредством принудителен запис на код, който съдържа "station data". Така без проблеми вкарваш и обработваш с ТПЛАН, като кодовете ти се добавят като 5-та буквено-цифрена колона в КПТ файла - ясно и четимо.
- ако е работено със зададени координати на станциите и ориентирните точки, и инструмента е изчислил още на полето координатите на измерените точки, и искаш да сваляш координатен списък с код, демек КПТ директно от инструмента, тогава ти е необходим "Format manager"- a. Уловката при него е, че блока TPS measurement не съдържа код , но и за това си има цяр. Да не се впускам в дълги разяснения мога да ти изпратя такъв *.frt файл да си качиш в инстр. Много е удобно, особено при поддръжка в строителството и наличие на сигурни дадени точки.
С Format manager- a се прави и DPI с допълнение код отзад, но само някои апокрифни версии на тплан за DOS го четат.
В заключение, с риск да се повторя: кодовете са удобно нещо, а вече и необходимост в морето от цифрови данни. Ползвайте ги! Покачват качеството и сигурността при работа.