GPS измервания - Geomax

Решения на практически въпроси. Обмяна на опит и "know how".
geozemia
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Дек 20, 2008 7:34 pm

GPS измервания - Geomax

Мнение от geozemia »

Здравейте,

От известно време използвам GPS оборудване на Geomax. В определени райони обаче се наблюдава „заглушаване” на сигналите от спътниците (т.е. на открито поле няма никаква индикация за спътници - вероятно интерференция с активен смутител/и/) или няма RTK връзка с базата.
Наблюдавам също така много трудна (бавна) инициализация в подобни случаи.
Някой от Вас - ползвателите на GPS оборудване вкл. и на други фирми среща ли подобни проблеми и как решавате проблема(освен с тотална станция)?
Благодаря!

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Не те разбрах.
Случва ти се често да не "чува" сателитите или няма връзка между референтната станция и роувъра, или и двете?
Работя с Leica GPS900 и съм го тествал на предела на радиовръзката между двойката, в дълбото дере, зад два залесени баира. За близо две години ежедневна експлоатация, проблеми почти не съм имал.
Когато все пак съм губел връзка между референтната и роувъра (въпреки че не би трябвало да има никаква причина за това), проблема съм го решавал като сменя референтната станция.
Друго нещо, при лайката има значение кой радиомодем къде е. Имам предвид че роувъра си е винаги с един, а референтната с другия.
На теория не би трябвало да има значение кой къде е, двата би трябвало да са еднакви и наистина случвало ми се е да ги разменя по невнимание и да работя с разменени модеми. Но, принципно даваха ядове, та се наложи да бъдат грозно надписани с маркер. :)
Това е което се сещам.
За съжаление дори не съм виждал ГПС на Геомакс, но предполагам че са аналогични с Лайка.

geozemia
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Дек 20, 2008 7:34 pm

Мнение от geozemia »

При GNSS Geomax оборудването съм констатирал следните факти:

1. В някои различни райони не се прихващат сигналите на спътниците, или единия приемник хваща, другия не хваща – т.е. не може да се релализира измерване. Става дума за открито място. Правил съм тестове в различни дни.
2. На близко разстояние (напр. под 3 км.) от референтната нямаше сигнал от модема на базата. При мен модемите не са еднакви – единия предава от референтната а другия приема от Rover. Наложи се да се изместя с поне 50 м., за да се прихване сигнал от базовия модем.
3. Когато поръчвах модема ми казаха, че обхвата е 15 км. Явно, това е много относително. Аз 9-10 км. практически не мога да покрия. А и радиото почва да заглъхва (RTK Data link low). Правя междинна референтна.

Известно е, че Leica и Geomax са от Hexagon.

Решения има много на задачите, въпвоса е кое е по (най-)доброто.
Интересно ми е да разбера дали другите ползватели имат подобни проблеми.

stoianeca
Мнения: 150
Регистриран на: Пет Фев 27, 2009 12:14 am
Обратна връзка:

Мнение от stoianeca »

При мен на една могила на открито място не хвана спътници около час... И на други различни места не ще да хваща базата от първия път, при условие че има чисто небе. Аз проблема го решавам като взема в ръка антената и се поразходя малко в кръг. Може би когато регистрира движение, прихваща и сигналите... На тепето на Альоша редовно става с тва упражнение.
Trimble R6, вградено радио, пробвахме го при директна видимост, чуваха се на 13 км, в градски условия 2-3 км, в гористи местности 4-5, зависи от това къде е базовия. Но е имало случаи единия да хваща а другия не, и се оправят с рестартиране или с малко ходене... С междинна базова станция се решават всички проблеми, стига да има небе=) Тотална станция все по-рядко в такива условия...

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Да, при мен разходките и рестарта също вършат работа. :)

geozemia
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Дек 20, 2008 7:34 pm

Мнение от geozemia »

Само не разбрах рестарт на контролер и приемник - и двете ли?

При мен приемниците или хващат или не - става ясно за 15-20 сек и знаеш можеш ли да работиш там или не. Няма кой да ни чака часове...

Между другото ходенето вече съм го пробвал - няма видим ефект.
Любопитното е, че като ги тествам един до друг понякога единия хваща а другия не ще.
Ходих да трасирам едни имоти - открито небе. Както си трасираш и изведнъж rover-a изгуби връзка. Явно техниката много се влияе от евентуалната интерференция.

В крайна сметка в такива случаи играе тоталната, след като техниката не приема сигналите...
Констатирал съм набор от райони, където GNSS "мълчи"...

stoianeca
Мнения: 150
Регистриран на: Пет Фев 27, 2009 12:14 am
Обратна връзка:

Мнение от stoianeca »

Тук вече трябва да отговори по-компетентен. Но според мен не мисля че двете антени могат да си влияят по някакъв начин, също така GNSS не би трябвало да мълчи, може да е нещо временно, конфигурация на спътниците, разредена батерия, силен излъчвател наблизо... но каквото и да е ако трябва в статичен режим ще снимаш, без радио ще снимаш, по 30мин. ще снимаш ама все ще е по-бързо на голата поляна, в нищото със станцията... а и бърза работа в геодезията няма, поне от практиката ми до момента.

geozemia
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Дек 20, 2008 7:34 pm

Мнение от geozemia »

По думите на производителя - след поставяне на въпроса от моя страна, прихващането на сигналите от спътниците не се влияе от заряда на батерията. Това, че единия приемник хваща а другия - не, го забелязвам на не едно място.

Не случайно искам да чуя впечатления от други GEOMAX потребители за тяхното мнение за системата - качество, надеждност, производителост и т.н.

А конкретния случай се касаеше за трасиране, а не за заснемане и с тоталната си беше "дървена" работа, но като не ставаше иначе...

smart
Мнения: 8
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 3:19 pm

Мнение от smart »

GeoRT, с какво радио работиш ( колко мощно имам предвид). Фирмата ни също е с такъв GPS с 5W радио и съм имал случаи при разстояния под километър ( и доста стръмен терен) да не получавам сигнал от референтната. Дали с по-мощно радио би се решил тоя проблем ( ако е само от това де :) )

geozemia
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Дек 20, 2008 7:34 pm

Мнение от geozemia »

Имал съм подобни случаи - къси разстояния, извън регулация, няма гора и като съм през хълм пак няма сигнал от радиото.

Решението за мен е референтната да е на по-високо място и да се ползва мощен модем, пригоден за подобни условия. При нужда - междинна референтна.

Явно някои модеми твърде много се влияят от неравностите на терена, колкото и малки да са.
Доволни ли сте от модела на Лайка, който ползвате?

smart
Мнения: 8
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 3:19 pm

Мнение от smart »

Ами ползваме GPS900 и освен споменатия проблем като че ли други май сме нямали. Страдаме и от липсващите т.т. ама това е друга тема :)))

geozemia
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Дек 20, 2008 7:34 pm

Мнение от geozemia »

А като ходите по обекти "мъртви" зони хващате ли?

Моите инструменти си работят, всичко хубаво, но както съм информирал и производителя, имат и някои неща по софтуера, които следва да си оправят.

Аз го отбелязах вече, за огромно съжаление производителя не се интересува от клиента - факт....

smart
Мнения: 8
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 3:19 pm

Мнение от smart »

Какво имаш предвид под ''мъртви'' зони?

Ако става въпрос за места, където не се получава сигнал от спътниците, попадали сме на такива. И определено сме били "в оркестъра", тъй като няма видима причина за това (става въпрос за равно и открито място и никакви спътници), още повече че като преместихме антената малко (десетина метра) - все едно не е било.
И аз имам разни съмнения към софтуера, ама не съм толкова в час, че са съм сигурен. :)

geozemia
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Дек 20, 2008 7:34 pm

Мнение от geozemia »

А ти с GEOMAX ли работиш?

Мъртва зона за мен е там където не "хващам" или сигнал от модема или сигнали от спътниците.

Въпроса е , че дестина метра в общия случай никак не са достатъчни...
Какви съмнения към софтуера имаш?

smart
Мнения: 8
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 3:19 pm

Мнение от smart »

Съмнемията ми към софтуера идват от това, че в случая който ти описах, сигнал от спътниците не се получаваше дори след няколко рестартирания на антената и контролера (поне 20 -30 мин се чудихме какво става). Чак като преместихме антената сигнал се появи. Може и да е някаква случайност, но явно нещо някъде не е зацепило - незнам хардуерно или софтуерно. А през цялото това време Гармин-а нямаше никакви проблеми :)

P.S. Работя с Лайка

Публикувай отговор