координатни системи

на геодезическа тематика.
logic
Мнения: 78
Регистриран на: Пет Апр 17, 2009 12:34 pm

координатни системи

Мнение от logic »

:)
Нещо... по тази тема не съм... бил в час. Отсъствал съм точно тогава. :D

Та... в геодезията какви координатни системи има?

Знам за правоъгълни геодезически : координатна система 1970 г; КС 1950 г и др.
Знам, че има и геограрфски координатни системи. Но не знам какви са. ЧУвал съм за WGS84 - но това май е американска координатна система. Има ли официално приета в България ГЕОГРАФСКА координатна система? Ако има - коя е?

10х!

bobets
Мнения: 159
Регистриран на: Пон Ное 26, 2007 7:30 pm
Местоположение: гр.Пловдив

Мнение от bobets »

Колега ти бая си отсъствал май от час :)
Като имам време ще гледам да ти ги по обесня, a най-добре прочети това и 101% ще "влезеш в час"
http://www.geography.iit.bas.bg/2007/5-07/12-20.pdf

logic
Мнения: 78
Регистриран на: Пет Апр 17, 2009 12:34 pm

Мнение от logic »

Изчетох всичко предложено. 10х!

Обаче... всички и навсякъде ми пъхат под носа координати /географска ширина и географска дължина/ в система WGS84. Даже толкова са нагли, че не споменават и координатната система, в която предоставят координатите.
А, доколкото знам, в БГ официалната координатна ситема е КС1970. Даже бях чел някакъв нормативен документ /май че е постановление на МС/, в който се споменаваше за ‘координатна система 2000 г’ , но поради н’ам-к’ви-си причини, засега официалната система оставала КС1970.

Та... коя е официалната ГЕОГРАФСКА координатната система в БГ?
Знам, че има области от стопанския живот /например въздухоплаването/, в които има издадени и нормативно документи, в техническата част на които, са дефинирани точки с географска ширина и дължина в система WGS84.

Но ... когато говорим за геодезия в чистия й вид...
Има ли ГЕОГРАФСКА координатната система в БГ съответстваща на КС1970. Ако има – как се казва? Ако има – длъжни ли са геодезистите, когато нормативен документ изисква това, да предоставят географски координати в КС1970, а не във WGS84?

10х!

ttudr3
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 1:21 pm

Мнение от ttudr3 »

Пробвай да изчетеш и това лично на мене много ми харесва статията и е доста достъпно написана
http://clg.cc.bas.bg/text_gr1/JOVEV_%20LINK.pdf

до колкото аз съм запознат всичко се предава в 70-та година защото към момента това е официалната координатна система ..

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Мнение от Незнайко1 »

Тука се преплитат няколко понятия, близки по значение и различни по местоположение. WGS84, Красовски1948 или Пулково19XX – е референтният елипсоид, върху него се измерва географски ширина и дължина спрямо начален меридиан и паралел и т.н.
За геодезията все още е меродавна КС1970 това е проекционна координатна система върху ротационен елипсоид на Красовски и на тези правоъгълни координати има точно съответствие на пространствени географски координати (дължина и ширина) друг е въпросът с прословутата военна тайна на алгоритъма на трансформация :( .
Сега има опити за въвеждане на нова координатна система 2005 и се събират координати БУЛРЕФ за епоха 2005 за референтен елипсоид WGS84.
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

logic
Мнения: 78
Регистриран на: Пет Апр 17, 2009 12:34 pm

Мнение от logic »

За геодезията все още е меродавна КС1970 това е проекционна координатна система върху ротационен елипсоид на Красовски и на тези правоъгълни координати има точно съответствие на пространствени географски координати (дължина и ширина) друг е въпросът с прословутата военна тайна на алгоритъма на трансформация .
Странно!!!
За каква военна тайна говориш?!
Аз съм си съставил програмка, която за секунда трансформира координати на точка (Х,У) от КС1970 в В и L /и обратно/. Никаква военна тайна няма.
Само проблемът ми е, че нямам как да наричам тези В и L.
Какви са тези В и L? Как се нарича координатната им система?

----
Много набедени специалисти - главно хидролози, хидростроители и еколози - искат координати на разни водовземания, сондажи, зауствания и т.н. във фОрмата на географска ширина и географска дължина. И без изобщо да са наясно в каква координатна система да са тези географска ширина и географска дължина!!!
:) :)
Знаете ли в каква координатна система трябва да са исканите от тях географска ширина и географска дължина. Щото те не знаят! :D . Което, обаче, не им пречи да ги искат :D :D :D

logic
Мнения: 78
Регистриран на: Пет Апр 17, 2009 12:34 pm

Мнение от logic »

Ta... Програмката, която съм си съставил не знам дали е толкова добра...
Проблемът е, че няма как да я тествам по-сериозно.
За тестване съм ползвал няколко примера от учебници и ръководства по Висша геодезия... но няколко примера не означават сериозен тест.

Ако някой има координати в КС1970 г и съответните им B и L /но не B и L във WGS84/- дайте ги - ще си проверя софтуерчето :?

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Мнение от Незнайко1 »

Много интересен научен въпрос трансформация между географски координати за елипсоид Красовски към и от елипсоид WGS84 – най-разпространената трансформация е на Молоденски, също и трансформация на Wolf, имаше публикувани връзки към сайтове, в които се даваха част от параметрите за трансформация т.е. отместването на масовия център на единият елипсоид спрямо другия за територията на България незнам дали има публикувани параметри.
За сега АГКК ce приемат трансформирани координати с програмите на М.Николов също коментирани из форумите може с нея да си тестваш.

ПП
А за военната тайна опитай да си купиш карти в мащаб 1:25 000 или 1:50 000, предполагам сте прочели статиите и някъде да са публикували параметрите на трансформация за КС1970?
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

logic
Мнения: 78
Регистриран на: Пет Апр 17, 2009 12:34 pm

Мнение от logic »

За сега АГКК ce приемат трансформирани координати с програмите на М.Николов също коментирани из форумите може с нея да си тестваш.
Какво трансформират тези програми?

Линк към тях?

10х!

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Мнение от Незнайко1 »

Все пак сигурен ли си, че не си пропуснал изпита по Математическа геодезия? Това е в рамките на шегата, но въпросите, които задаваш са фундаментални и е трудно да се сравнявам с проф. Даскалова или доц. Здравчев.

ПП
MTSTrans се казва програмата, мисля че и Mapex предлагат същата програма само че с голям избор на формати за трансформации.
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

smart
Мнения: 8
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 3:19 pm

Мнение от smart »

Много набедени специалисти - главно хидролози, хидростроители и еколози - искат координати на разни водовземания, сондажи, зауствания и т.н. във фОрмата на географска ширина и географска дължина. И без изобщо да са наясно в каква координатна система да са тези географска ширина и географска дължина!!!
Пиши и геолозите в списъка :)

Става въпрос (поне при мен винаги е така) за B и L в WGS84. И да са в градуси, минути и секунди, никакви десетични градуси :lol:

Успех

kalin venelinov
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 8:35 am
Местоположение: es

kordinati

Мнение от kalin venelinov »

GeoRT: Пиши на кирилица!!!
rabotja v ispania kato topograf(geodez)ve4e 4 god,ne sam zavar6il ni6to takova az sam ot praktika

kalin venelinov
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 8:35 am
Местоположение: es

здравейте,къде мога да намеря точни кординати на коя и да е

Мнение от kalin venelinov »

здравейте,къде мога да намеря точни кординати на коя и да е точка в бг
rabotja v ispania kato topograf(geodez)ve4e 4 god,ne sam zavar6il ni6to takova az sam ot praktika

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Какви точки търсиш?
Колко точни?

kalin venelinov
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 8:35 am
Местоположение: es

X и Й на коя да е точка в които и да е формат тук сме с 451.

Мнение от kalin venelinov »

X и Й на коя да е точка в които и да е формат тук сме с 451...,.. и Й 4451...,...,незнам дали го обяснявам добре
rabotja v ispania kato topograf(geodez)ve4e 4 god,ne sam zavar6il ni6to takova az sam ot praktika

Публикувай отговор