Картограма на земните маси

Решения на практически въпроси. Обмяна на опит и "know how".
iva kamburova
Мнения: 7
Регистриран на: Съб Ное 01, 2008 12:24 pm
Местоположение: Varna

Картограма на земните маси

Мнение от iva kamburova »

Колеги, искат ми към инвестиционния проект (част Геодезия) да направя картограма на земните маси за метално хале на единични и ивични фундаменти. Някой правил ли е подобно нещо, защото на мен за първи път за толкова години практика ми изискват подобно нещо?!
Можете ли да ми кажете програма с която бих могла да я сметна и изчертая?

stoianeca
Мнения: 150
Регистриран на: Пет Фев 27, 2009 12:14 am
Обратна връзка:

Мнение от stoianeca »

А според проекта, трябва ли да се копае до ниво подложка за бетонови фундаменти? В смисъл - на цялата територия на халето и после обратна засипка. Или отделно трябва да има изкоп за всеки фундамент? Ако е отделно за всеки, вероятно трябва от размерите на фундаментите да приспаднеш още по 1м около тях и дълбочина по проект и изчисляваш обема на изкопите.

iva kamburova
Мнения: 7
Регистриран на: Съб Ное 01, 2008 12:24 pm
Местоположение: Varna

Мнение от iva kamburova »

Според проекта се копае само за фундаментите.
Мене по-скоро ме вълнува въпроса може ли в AutoCad автоматизиано да се направи картограмата, а не да смятам с молив и калкулатор цяла седмица.

iva kamburova
Мнения: 7
Регистриран на: Съб Ное 01, 2008 12:24 pm
Местоположение: Varna

Мнение от iva kamburova »

Според проекта се копае само за фундаментите.
Мене по-скоро ме вълнува въпроса може ли в AutoCad автоматизиано да се направи картограмата, а не да смятам с молив и калкулатор цяла седмица.

dodimitrov
Мнения: 73
Регистриран на: Пет Авг 22, 2008 10:45 am
Местоположение: София

Мнение от dodimitrov »

Може. С помощта на LandDesktop. Генерираш две повърхнини: тереннта (от снимката за проектиране) и проектната. Изчисляваш обемната повърхнина и получаваш стойностите на изкопите и насипите. От тази обемна повърхнина системата ти дава възможност за генериране на "labels" в определена план квадратна мрежа, които ти представляват работните коти. С малко ръчно офромление и картограмата ти е готова.
Най-лесно проектната повърхнина се дефинира с полилинии на опр. "elevation" - тях ги приемаш като хоризонтали.
Разбира се това е най-общо казано. По пътя има много тънкости, но в крайна сметка след отиграване резултата е скорострелен.

dodimitrov
Мнения: 73
Регистриран на: Пет Авг 22, 2008 10:45 am
Местоположение: София

Мнение от dodimitrov »

Може. С помощта на LandDesktop. Генерираш две повърхнини: тереннта (от снимката за проектиране) и проектната. Изчисляваш обемната повърхнина и получаваш стойностите на изкопите и насипите. От тази обемна повърхнина системата ти дава възможност за генериране на "labels" в определена план квадратна мрежа, които ти представляват работните коти. С малко ръчно офромление и картограмата ти е готова.
Най-лесно проектната повърхнина се дефинира с полилинии на опр. "elevation" - тях ги приемаш като хоризонтали.
Разбира се това е най-общо казано. По пътя има много тънкости, но в крайна сметка след отиграване резултата е скорострелен.

stoianeca
Мнения: 150
Регистриран на: Пет Фев 27, 2009 12:14 am
Обратна връзка:

Мнение от stoianeca »

Ако фундаментите са много, и е безумие да се изчислява с молив и калкулатор , тогава аз бих постъпил така:

-определят се проектните нива на изкопите
-генерират се точки по горен ръб изкоп - мин. 4 бр
-генерират се точки по долен ръб изкоп - мин. 4 бр /с команда манюъл/
-отделят се два регистъра с координати:
--точки горе
--точки долу+точки горе
-създава се модел на терена с точки горе
-създава се модел на терена с точки долу+точки горе
-задават се структурните линии по ръб изкоп горе и ръб изкоп долу
-извисляват се изкопите

-при реални измервания на изкопи ще има и насипи, тук насипи няма да има

- ако трябва да има разделение на изкопите за всеки фундамент с уникален обем, то трябва да се създадат "парцели" и да се изчисли за всеки поотделно обема

- има възможност за определяне на височина на изкопа във вид на мрежа /лейбълс/, както беше посочено. В случая ще получиш нули на всякъде по модела освен в квадратчетата с изкопите, там цифрите ще са с минус.

iliyamar
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Май 15, 2009 5:25 pm

Мнение от iliyamar »

Ами само да допълня че картограмата на земните работи я свързвам единствено с масов изкоп, насип или комбинацията от двете. Т.е. площни земни работи. Някак губи се смисъла да прави това нещо за всяка фундаментна дупка. На никой не му трябва просто. Освен това като говорим за ивични фундаменти - обикновоено те са след масов изкоп, но тук като става дума за лека конструкция като хале е възможно и да няма масов изкоп наистина... На твое място бих потърсил плана на изкопите конструктора. Част ПБЗ на проекта третира точно земните работи, укрепването, количества и т.н. После просто питай до каква повърхнина (равнина) им трябва картограмата и не се занимавай с фундаментите- загуба на време е. Иначе за метода на изработка съм напълно съгласен с dodimitrov.

Публикувай отговор