Няколко въпроса относно изработване на РГО

Решения на практически въпроси. Обмяна на опит и "know how".
Chervenkov
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 6:26 pm

Няколко въпроса относно изработване на РГО

Мнение от Chervenkov »

Здравейте колеги!

Изработвам в момента РГО като използвам GNSS приемник и инфраструктурната мрежа на Naviteq.
По инструкция точките трябват да бъдат двукратно измерени. Така и съм направил всяка една точка е замерена по два пъти последователно - по една минута и запис през една секунда.
Получените средни квадратни грешки за положение и височина са под 0.5см. и PDOP-а е почти еднакъв за двете измервания. Как правим изравнението между двете измервания? Мисля, че определянето може да стане като средно-аритметично от двете измервания?
И как се определя средна квадратна грешка по x,y,h? Кое се взима в предвид - грешката за всяко едно измерване, разликата в координатите? Никъде не видях да е описано.
И според наредба 19, приложение 5 - данните от геодезическите измервания се предоставят съгласно приложение 3, а то е направено за измервания с тотална станция. Никъде там не е писано за данни от GNSS измервания. Само в инструкцията за GNSS измервания има в т.8, ал.1 чл.31.

Благодаря предварително!


п.п. Цялата тази работа с ГММП и РГО има много неуточнени и недомислени писания по закони, наредби, указания и инструкции.

g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Re: Няколко въпроса относно изработване на РГО

Мнение от g_ishkitiev »

За да ги направиш както си е по наредба, май трябва да предадеш и RINEX данни от измерванията, както и параметрите от трансформацията :-).
Често ми се случва като предам нещо в община, в която не ме познават и съм си направил всичко както си пише по наредбите, после да ми се скарат че не съм си направил нещата както те ги искат :-).
По-добре да питаш в общината как да си предадеш данните, да почеткаш служителките и така.. :-). Иначе ако работиш по наредби и раздаваш "знание" в нашата държава ще имаш повече главоболие. Пак зависи от общината де.. В София предполагам, че слагат по-млади и знаещи хора, но в малките градове едва ли има кой да те провери както трябва.
Колко точки ползваш за трансформацията ? Според мен е по-важно там какви са резултатите.

Chervenkov
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 6:26 pm

Re: Няколко въпроса относно изработване на РГО

Мнение от Chervenkov »

Става въпрос за РГО при изработване на кадастрална карта. Нещата ще ги приемат Служба по кадастъра Варна.
При RTK-VRS измервания от къде да изсмуча rinex ?
При мен директно си излизат измервания - точност, pdop, dx,dy,dz базата , разстояние до базата и координати.
Трансформация не се прави. Точки се измерват в ETRS89 (епоха 2005.0) и после се трансформират в кадастрална координатна система 2005 и височинна EVRS с BGSTrans 4.2, след което цялата карта се прави в тази координатна система.

В последствие ще е по интересна обратната трансформация от 1970 в бгс2005 и доколко BGSTrans се справя със задачата. Но там вече зависи колко са точки приетите ПНИ-та за региона, както и КВС.

PGP
Мнения: 42
Регистриран на: Съб Фев 05, 2011 2:07 pm

Re: Няколко въпроса относно изработване на РГО

Мнение от PGP »

Chervenkov написа: ...
По инструкция точките трябват да бъдат двукратно измерени. Така и съм направил всяка една точка е замерена по два пъти последователно - по една минута и запис през една секунда.
...
И как се определя средна квадратна грешка по x,y,h?
....
Теоретично: Оценка на точността по разлики на двойните измервания - учебник по Геодезия 1 част, стр.77 така ще получиш mx, my и mh
Mp = sqrt(mx^2 + my^2 + mh^2)

PS
След определянето на mx, my, my определят се допуските 3.mx, 3.my, 3.mh ако имаш разлика по-голяма от допуска се изхвърля. Проблем в DOP-вете, ако имаш отразен сигнал при някой измервания, няма да бъде отразен, но ще се появи в координатните разлики между отделните преизмервания.
Последно промяна от PGP на Нед Ное 23, 2014 7:32 am, променено общо 1 път.

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Re: Няколко въпроса относно изработване на РГО

Мнение от Rum Tum Tugger »

"...Ако работиш по наредби ще имаш повече проблеми..."
Значи не обвинявайте "КОЙ?" за състоянието на държавата. По-добре погледнете себе си и после ако можете направо отивайте при Доган. Тогава най-вероятно няма да имате никакви проблеми и ще живеете 100 години.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Няколко въпроса относно изработване на РГО

Мнение от GeoRT »

По същество:
77.jpg
77.jpg (242.48 KiB) Преглеждано 9086 пъти
79.jpg
79.jpg (302.77 KiB) Преглеждано 9086 пъти

Chervenkov
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 6:26 pm

Re: Няколко въпроса относно изработване на РГО

Мнение от Chervenkov »

Благодаря за помощта!

Това нещо отдавна го приключих, понеже много се бързаше. За крайни резултати използвах средно аритметично от двете измервания, а за "m" сложих разликата от двете измервания и се получиха грешки до сантиметър - два най-много. Но реално няма как да е толкова точно, тъй като инфраструктурните мрежи ги дават в режим RTK до 2 см. , но в действителност е доста по-малка.

Ако някой ще се занимава с полагане и измерване на РГО го съветвам да използва някоя от ГММП точките за база и работните да бъдат мерени с реална база. Със сигурност ще постигне по-висока реална точност на новите точки. Даже второто измерване може да бъде направо като за база се ползва друга точка от ГММП.

Публикувай отговор