векторизиране на стари планове

Решения на практически въпроси. Обмяна на опит и "know how".
g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

векторизиране на стари планове

Мнение от g_ishkitiev »

Здравейте,
имам малко въпроси. Възложиха ми да векторизирам регулационните планове на няколко села. Основното беше, че им липсват координатните регистри на осовите точки. Имат дворищно трасировъчните карнети на всички квартали, но без координати на осовите точки не могат да ги ползват на практика.
За това и трябва да "възстановя координатите на осовите точки" :-). Това включва DWG файл с регулацията на цялото село и CAD4.
Изрових и малкото, което има по темата в наредбите, така че всичко да ми е по наредби и да стане по-официално от обикновенно векторизиране.

Ето и как съм тръгнал да го правя. Правя един rubbersheet на цялата карта по координатните кръстове - общо около 100 кръста обхваща /излезе ми с грешка 60 и няколко см/. Отказах се от този начин понеже явно има доста деформации, къде от сканирането, къде от плана. Сега си кропвам картата с размери 400х400 метра горе долу. И правя по няколко квартала. По този начин грешката от rubbersheet-a ми пада на 10,20 макс 25см.
Обаче ми излизат следните проблеми. Първо - едно на ръка, че разстоянията межу осовите точки на дворищно трасировъчните карнети и на плана са различни и то не с 10-20см, а с 1-2 метра на места. При такива ситуации почвам да сглобявам квартала по размерите от Двор.Тр. карнети, напасвам го с плана, слагам отстоянията до осовите линии и почвам да намистам осовите точки. С доста притеснения, но ги намистам...
Обаче имам и случаи в които има големи разминавания и на самите квартали. Примерно целия квартал от Двор.Тр. карнети ми излиза с дължина 102метра, а на сканирания план при перфектно паснати коорд. кръстове - същата граница ми излиза 104метра. Осовите точки пък съвсем хвърчат.
И в край на сметка стигам до безизсходица.. то бива нагласяне, нагласяне. Ама трябва и нещо вярно да има в край на сметка. Като им дам и CAD4 формат после по това ще трасират всички.
Не мога и да тръгна да заснемам границите на дворовете на всякъде, където има такива разминавания.

Така, че ако има хора които са се занимавали с изработването на дворищно трасировъчни карнети. Може ли да ми обясните защо има такива големи разминавания между регулационен план и дворищно трасировъчен карнет? В край на сметка знам, че като трасираш имот вземаш данни от двор. трас. карнети и така го трасираш. Поне преди такъв е бил реда.

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Re: векторизиране на стари планове

Мнение от Незнайко1 »

g_ishkitiev написа: Може ли да ми обясните защо има такива големи разминавания между регулационен план и дворищно трасировъчен карнет?
Похвално за опитите да повишите точността но си трябва измервания, иначе пак ще се маже.
Дворищно трасировъчните карнети са що-годе точни и верни.
За регулационния план нещата както си установил са съмнителни и даже неверни. Първо самата технология на изработването му - до преди 20-25 год. изработването на регулационен план ставаше като се копира от чертожници на стъкло, след това почва работни проекти до стигане на окончателен вариант. Следващо то нещо е самото влизане в сила, не всички неща са трасирани по трасировъчен карнет, или ако са трасирани после 50 см дувар не е отразен от вярната страна, или пък техниците и те не винаги са трезвени, срещал съм симетрично нанесени спрямо осевата линия сгради, отиваш на място и изненада. Ъглите на имотите не винаги са надеждно отразени все има някой комшия дето да премести колчето щото едно време прабаба му така му казвала че е имота.
Ако гониш високата точност без да мажеш чрез трикове да разсееш грешките, търси ъгли на сгради, за които има трасировъчни данни, стига да не са мерили от стряхата, че има и такива гении. Или да отидеш на място и си пуснеш една "мрежичка" и да позаснемиш ъглите на кварталите и така да стегнеш при геореферирането сканираните планове.

ПП
Координатните кръстове не знам, много са ненадеждни особено ако са преминавали от КС1950 към КС1970 - технологията е тъмна Индия, до колкото стари колеги са ми обяснявали чрез секретна поща са пращани до ВТС, чакаш месеци отговор и после новите вече не са кратни на 100, 500 и т.н. други по фотограметричен начин са трансформирани.
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Re: векторизиране на стари планове

Мнение от Rum Tum Tugger »

Нека пък някой на мен ми каже, че трябва по тези оцифрявания да трасирам. Вместо да възлагат нови ПУП, особено ако има приета кадастрална карта, се занимават с глупости.

g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Re: векторизиране на стари планове

Мнение от g_ishkitiev »

Rum Tum Tugger написа:Нека пък някой на мен ми каже, че трябва по тези оцифрявания да трасирам. Вместо да възлагат нови ПУП, особено ако има приета кадастрална карта, се занимават с глупости.
Виждаш ли ти, някой ще твърди че може да векторизира по-хубаво от теб. От къде пък на къде :)
Не е въпроса кой от къде ще взема данни да трасира, а да има единен модел по който да работят всички. Хубав, лош.. малко по малко ще се изчистят неточностите. Иначе е ясно, че това оцифряване няма да има тежест да задължи някой да се съобразява с него.
Но и без това скоро няма да отпуснат пари за кадастри на селата, поне да си го направим по-удобно за работа. Хубавото, е че в тази община и гл. архитект е разбран и съдейства за подобни начинания. Сега като им направя едни CAD модели, после ще си изсипват измерванията вътре.
Поне като има такъв модел, като трасираш една граница няма след теб да отиде друг и да я трасира 15см. в страни. Ще си взмеш пак модела, ще му направиш копие ще си го качиш с raster design-a, ще погледнеш и координатите които са ти дали и ако прецениш, че са "хубави" ще трасираш по тях. Ако не ги харесаш, ще обясниш в общината какво не ти харесва и защо, те ще коригират модела и готово.

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Re: векторизиране на стари планове

Мнение от Незнайко1 »

Ако не е тайна от коя година са тези регулационни планове и имат ли означения за координатна система?
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Re: векторизиране на стари планове

Мнение от Rum Tum Tugger »

Е, сега! Противоречиш си. Хем никой няма да казва от къде да се взимат данни за трасиране, проектиране или каквото и да било, хем ще се работи от всички по единния модел. А "разбрания" архитект после ще ме занимава с истории от рода на "ама в неодобрения от никой и неприет по никакъв ред цифров модел е така, а ти твърдиш че е иначе-не може!". В най-голямата община в България съм се нагледал до втръсване на подобни идиотии. Ще вадят сигурно и скици от този модел - и това съм го виждал. Не ми стига всичко останало ами и с измислени цифрови модели ми трябва да си хабя нервите.

g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Re: векторизиране на стари планове

Мнение от g_ishkitiev »

Незнайко1 написа:Ако не е тайна от коя година са тези регулационни планове и имат ли означения за координатна система?
В момента по който работя е от 79 година. Мисля, че на едното село дори беше от 60 и някоя година :). Пълна трагедия. Но това е положението :)
Още не смея и сериозно да ги захвана докато не си изясня, как да ги направя най-добре, да не ги преправям после че става мазало.
Най-лесно ми е да ги координирам само по-кръстовете, да напиша една записка "векторизирането е по приложение 11 от наредба 3", да си взема парите и айде. Ама после като вземат да излизат оградите на улицата няма да е приятно :). За мен това е най-притеслнително, иначе че при спорна граница влзеш в комшията с 20см. - голяма работа на 2-3 декара двор не ги търсят.

Rum Tum Tugger, ясно е какви са проблемите на това оцифряване. Ама пък какво решение предлагаш? Не ми се струва и нормално 2014година, още да оцифряваме 20-30 годишни планове.
Не знам.. аз реално имам 5-6 години опит след завършването. Но ми се струва, че геодезията в БГ е пусната по течението и никой не предприема нищо мащабно и сериозно. Поне в общините, където ние работим. Така, че варианта е да се работи на дребно и на парчета.
Според мен АГКК правят някакви опити да се канализира работата, дори е похвално че CAD формата е горе долу приличен и предоставя възможности за коректна работа.

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Re: векторизиране на стари планове

Мнение от Rum Tum Tugger »

За мен решението е изработване на кадастрална карта и после нов ПУП въз основа на нея. Всичко после се поддържа в цифров вид. Освен това в kais да се създадат отделни слоеве за общи и подробни устройствени планове. Не може с тези планове да се засягат вещни права, а да няма директна връзка между тях и кадастралната карта.

g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Re: векторизиране на стари планове

Мнение от g_ishkitiev »

Добре де.. значи излиза, че дворищно трасировъчните карнети са с по-голяма тежест при трасиране на имотите ?

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Re: векторизиране на стари планове

Мнение от Rum Tum Tugger »

Аз ли написах нещо подобно?

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Re: векторизиране на стари планове

Мнение от Незнайко1 »

вземай парите и бягай :) после ще четем подобно на следния топик:

http://geodesy-bg.net/phpBB3/viewtopic.php?f=11&t=621
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Re: векторизиране на стари планове

Мнение от g_ishkitiev »

Не.. мои заключения. Понеже разстоянията между осовите точки в дв.трас. карнет са сметнати по координати, сътветно спрямо тях са разпределени и размерите на имотите.
Обаче като оцифрявам сканирания регулационен план има разминавания между разстоянията от дв. тр. карнет, има разминавания и в размерите на имотите. Защото нали все пак трябва да направя "възстановяване на координатите на осовите точки". Ако възстановя осовите точки по разстоянията от дв.тр. карнети, няма да си съвпадат с регулационния план, имотите също няма да си съвпадат с тези от големия план. Като разпечатам един ПУП в М1:1000 и го напасна по кръстовете, ще се разминават регулационните линии :).
Обаче пък ако реша да взема като "по-верен" регулационния план на цялото село, тогава осовите точки изобщо няма да отговарят на предишните си координати.
И вече трети ден не мога да реша дали да направя нещо, което на пръв поглед няма да изглежда вярно, но би трябвало да е по-вярно. Т.е. да забравя за регулационния план и да построя кварталите по трасировъчните карнети. Или да оцифря регулационния план, да си построя улиците както са им дадени ширините и така да получа и новите осови линии и точки съответно.
Ама ми се струва, че накрая ще си го оцифря по регулационния план, а разстоянията ще гледам да ги наместя горе долу да са еднакви с тези от трасировъчните карнети.
Няма вариант, в които да е 100% вярно :-). По принцип за мен дворищно трасировъчния карнет трябва да е с по-голяма тежест. Но при липса на каквито и да е осови точки :) ?!
Благодаря иначе за отговорите :-). Ще го измисля някак си, после ще пиша за резултата :-). Тази седмица трябва да отида и 1-2 дена да поизмеря малко огради, разбрахме се с архитекта да измеря и по-важните обществени сгради. Тогава може би ще ми се изясни как да го направя. Освен това мисля да събера и всички измервания, които сме правили в тези села през годините. Така ще се заформят нещата

bobets
Мнения: 159
Регистриран на: Пон Ное 26, 2007 7:30 pm
Местоположение: гр.Пловдив

Re: векторизиране на стари планове

Мнение от bobets »

Колега, който и да попиташ ще стигне до твойте изводи, най-чистия вариант, който няма да ти реши на 100% проблемите е отиди и си заснеми стари граници и сгради, които ги имаш на платната и действай, най-малко ъглите на кварталите за да видиш дв.трас. карнети колко са вярни.
За да знаеш, че няма да те благославят дълги години колеги и хората от населените места.
Ако ти се струва доста работа по-добре разговаряй с възложителя и обясни ситуацията пък може и да ти увеличат поръчката с контролно заснемане и така.
Това е моето мнение.

Публикувай отговор