Хоризонтиране и центриране на тотална станция

Решения на практически въпроси. Обмяна на опит и "know how".
NVN
Мнения: 14
Регистриран на: Съб Сеп 10, 2011 11:12 am

Хоризонтиране и центриране на тотална станция

Мнение от NVN »

Тея ми объркаха представите за центриране ,някой ползва ли тоя метод? Да намества оптичния отвес чрез повдигателните винтове ?
Аз когато видя ,че съм избягал от центъра долу на точката развивам винта на триногата и така го намествам и дохоризонтирам пак.

NVN
Мнения: 14
Регистриран на: Съб Сеп 10, 2011 11:12 am

Мнение от NVN »


ynopum
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Юни 10, 2008 8:43 am

Мнение от ynopum »

Ти какво? Да не считаш че Ютюба е "Александрийската библиотека" и каквото има там трябва да остане за наследство на поколенията?

Има един коментар под това филмче отдолу, който е достатъчно красноречив:
10 minutes to set a station!!
YOU ARE FIRED!

NVN
Мнения: 14
Регистриран на: Съб Сеп 10, 2011 11:12 am

Мнение от NVN »

дано не ми се скарате ,че спамя с излишни теми и обяснения :)
но това е ред-а по който правя аз станционирането:)


1. Поставяме триногата прблизително над точката върху която ще станционираме
2. Затягаме тоталната станция на триногата със затегателния винт
3. Хващаме два от краката на триногата с и наместваме станцията с оптичния отвес точно над точката
4. Застъпваме краката на триногата
5. Със затегателните винтове хоризонтираме КРЪГЛАТА либела
6. Проверяваме дали се е отклонил оптичния отвес от точката, ако се е отклонил охлбваме затегателния винт и преместваме станцията по главата на триногата
7. Пускаме тоталната станция и влизаме в меню TILT ,завъртаме тоталната станция да е срещу два от повдигателните винтове и хоризонтираме прицизно с тях
8. Поглеждаме през оптичния отвес и ако е изместена станцията я наместваме като охлабим затегателния винт и я преместим по главата на триногата
9. Дохоризонтирваме прицизно

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Мнение от Незнайко1 »

Офф топик:
до т.4 така го правя
т.5. с подравнителни винтове центриране
т.6. цевна либела (електронна или мехурче) срещу крак от триногата и подравнявам с крака на тринога
т.6.1 срещу съседен крак на тринога и пак подравнявам
т.7. Доцентрирам и дохоризонтирам с подравнителни винтове и приплъзване на главата за по малко от 5 минути
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

NVN
Мнения: 14
Регистриран на: Съб Сеп 10, 2011 11:12 am

Мнение от NVN »

а виждаш ли някакъв проблем в начина по-който работя аз ? Или със цел за по-кратко време да се стационираш е твоя начин?

NVN
Мнения: 14
Регистриран на: Съб Сеп 10, 2011 11:12 am

Мнение от NVN »

в крайна сметка идейте от цялата задача е: 1) да сме точно над точката с отвеса на тоталната станция 2) да сме хоризонтирали тоталната станция 3) да стане бързо :) нали така? :)

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Мнение от Незнайко1 »

Всеки сам си намира най-удачния начин, зависи и от триногата все пак с палец застопоряваш докато се равни либелата, а ако си с маникюр :?
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

Красимир Колев
Мнения: 141
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 8:58 am
Местоположение: София

Мнение от Красимир Колев »

Принципно и аз предпочитам да центрирам с повдигателните винтове. Ако оставиш прецизното центриране с развиване на винта за накрая, е напълно възможно тоталната станция да изскочи от поставката на триногата, сиреч - местиш триногата и от начало.

ynopum
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Юни 10, 2008 8:43 am

Мнение от ynopum »

Тук е мястото да отбележа, че лазерният отвес (в инструмента) ускорява тази процедура. С него виждаме над коя точка е инструмента докато си играем с краката на триногата.

Първоначално се чудех какво му е предимството пред оптичния. Просто става по-бързо с лазерния, защото виждаме директно как влияят действията с ръцете.

Красимир Колев
Мнения: 141
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 8:58 am
Местоположение: София

Мнение от Красимир Колев »

Основният му недостатък е, че не се вижда нищо на силна светлина :D

Spawn
Мнения: 22
Регистриран на: Вто Авг 16, 2011 9:31 pm

Re: Хоризонтиране и центриране на тотална станция

Мнение от Spawn »

NVN написа:Тея ми объркаха представите за центриране ,някой ползва ли тоя метод? Да намества оптичния отвес чрез повдигателните винтове ?
Аз когато видя ,че съм избягал от центъра долу на точката развивам винта на триногата и така го намествам и дохоризонтирам пак.
Това може и се прави когато се окаже, че главата на триногата е "свършила" (недостига) и не можеш да центрираш в/у точката. За да не местиш цялата тринога центрираш чрез повдигателните винтове, после грубо хоризонтираш посредством краката и караш нататака по тривиалния ред.

ynopum
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Юни 10, 2008 8:43 am

Мнение от ynopum »

То едно време ако помните, триногите имаха телена кукичка и се слагаше отвес - да виси от винта, та като слагаш триногата да знаеш че е над точката.

Абе я аз да питам - има ли смелчаци, дето вдигат за дръжката на инструмента и държат и триногата както са затегнати едно за друго. На Топконите, дето съм виждал, дръжката е много здрава и не изглежда рисковано. Обаче притеснението ми е че така цялото тегло на триногата се предава през "лагера" на вертикалната ос, и сигурно след някоя друга година такова "вдигане за косата" може да доведе до някакви луфтове. Особено ако както си го носим така се блъсне триногата в нещо на земята.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Никога не би ми минало през ума да вдигна така тотална станция. Интервенцията е груба, пък не виждам абсолютно никакъв логика в едно такова носене. Какво спестявш?

Публикувай отговор