Конвертор на данни от Leica Wild TC Серия

Решения на практически въпроси. Обмяна на опит и "know how".
Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Мнение от Незнайко1 »

За ТС1610 и 1010 номера на станцията се записва в инфо1, височината в метри в инфо2, така тези данни излизат в инфо блока от код 41, 42 и т.н. записва се в GSI, така структурирани данните се конвертират от повечето програми, включително и ТПЛАН.
ACS макар, че е по-четлив губиш инфо блока с данните за станцията.
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

nqkoi_bg
Мнения: 12
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 12:51 pm
Местоположение: Варна

...

Мнение от nqkoi_bg »

Ясно но къде в Тплан менюто мога да си въведа данни GSI файл, защото като гледам искат dpi коr файл. гледай в обработка данните никъде няма за вход от такъв файл/

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Мнение от Незнайко1 »

Бих ви препоръчал да ползвате конвертори за четене на GSI, иначе в описанието на тплан си пише, слагаш първите три реда от DPI като заглавие на GSI във формиране на входни файлове пише (W)ild и т.н. това за ДОС версията
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

nqkoi_bg
Мнения: 12
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 12:51 pm
Местоположение: Варна

Помощ.!!!

Мнение от nqkoi_bg »

Здравейте! Някой има ли станция WILD ТС1610?

sunshine
Мнения: 14
Регистриран на: Сря Юли 08, 2009 2:54 pm

Re: Конвертор на данни от Leica Wild TC Серия

Мнение от sunshine »

Здравейте,

Ако правя трансфер на данни между TC1610 <-> PC, но директно с кабел, а не през GIF модул, какъв софтуер трябва да инсталирам на компютъра?
"Всяка сила е постигната с търпение и време!" Оноре дьо Балзак

m9ck
administrator
Мнения: 147
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:40 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Конвертор на данни от Leica Wild TC Серия

Мнение от m9ck »

Редактирам мнението си, за да е от полза и на двамата колеги писали по-горе.
TC1610 е прекрасен инструмент, който с минимална поддръжка е на практика вечен. Много здрав и надежден.
Отдавна не се поддържа от Leica, така че всякакви ремонти, резервни части и поддръжка могат да ви бъдат отказани в официалните сервизи.
Трансфера на данни става посредсвом кабел модел GEV102, малък Lemo жак към 9 пинов сериен порт (по известен като ком-порт). Предполагам би станало и с кабел GEV189, който е директно малко Lemo към USB, но не съм пробвал.
Изображение
Повечето съвременни компютри нямат сериен порт, затова е необходим преходник USB to Serial. Тук разнообразието е голямо има ги в почти всеки магазин за компютри, цена около 20лв.
Тънкия момент настъпва, когато успешно инсталирате драйверите на преходника. За да работят тези стари DOS-овски програми Windows-a трябва да е най-много 7 или по-стар. След инсталацията преходника се появява в системната конфигурация като COM11,15 или някакъв друг подобен номер, но никога като COM1 или COM2. За целта от Advanced Properties може да му укажете да е точно COM1 или COM2 по избор, както и параметрите за трансфера - скорост, брой на контролни и стоп битове - трябва да са еднакви с тези на инструмента, това е ясно.
Разбира се има варианти за win8 и win10 но са по-трудоемки за обяснение.
Най-добре е който си служи с такива стари инструменти да има един стар лаптоп с ХР за да няма главоболие с програмите.
Изображение

Качвам линк към програмата TRANSINT на сайта:
http://geodesy-bg.net/transint.rar
Споделете дали трансфера е успешен!
bpfc 4 life

nqkoi_bg
Мнения: 12
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 12:51 pm
Местоположение: Варна

Re: Конвертор на данни от Leica Wild TC Серия

Мнение от nqkoi_bg »

Благодаря много !
Като за начало мисля да почна с поръчването на кабела...
Ще пиша на Leica, да знам че кабел GEV189, ще ми свърши работа... защото като проверих първо е към USB, второ е два пъти по евтин от GEV102. Преходник за Serial към USB, имам с него подкарах GIF 10 Модул. Стар комп с XP също намерих, ако не мисля с виртуална машина на 8цата.

Остана ми ... от къде да намеря ръководство как да записвам данни в апарата при измервания... или как да качвам такива на него и след това да си ги викам на дисплея... (аз трябва да почна от А, Б....)

Като отворих дискетата която имам данните са някви такива " +0.000000 " ...
Мисля GSI се казваше файла. Не знам имам някви спомени преди време ги преобразувах с Leica TOOL или нещо подобно... Ама има ли начин да станат като DPI файл ...това нямам идея.
Ако някой има такава станция и има време и желание да ми помогне, ще съм благодарен.
Благодаря!

PGP
Мнения: 42
Регистриран на: Съб Фев 05, 2011 2:07 pm

Re: Конвертор на данни от Leica Wild TC Серия

Мнение от PGP »

Ето един архивен линк "http://www.leica-geosystems.de/de/Suppo ... m?cid=1167"
с GIF12 - Windows може и да качваш данни на станцията (т.е. на външната памет), НО е за паралелен порт :( работи с почти всички Windows x86, под Windows 10 x64 пали но протестира.

Относно GSI-8 e формата и ако качваш координати трябва да ги редуцираш, също и да избягваш буквички, макар че тези модели май имаха и символи.
Вътрешната памет не е много и през ден, два може да се налага да триеш при интензивна работа.

Препоръчително е при емулиране на COM порт през USB да се избягват COM1 & COM2 защото някои дъна да поддържат такива портове, но да не са изведени и от BIOS да са забранени прекъсванията им, и в такива случаи всичко да е ОК, а комуникацията да зависва.

за DPI колегите са писали в доста места, така че четене и тестване.

още малко за четене и тестване http://www.vermessen.de/index.php/download.html

emo5kov
Мнения: 36
Регистриран на: Чет Ное 08, 2007 11:42 am

Re: Конвертор на данни от Leica Wild TC Серия

Мнение от emo5kov »

Програмата, която, ще ти свърши работа е GeoTerminal. Свободна е и работи под новите Windows 32bit/64bit, също и поддържа повечето марки и модели тотални станции.
http://www.geodisk.ru/software/geoterminal/ е трябва да я проучиш малко но мисля, че ще се справиш! За Тплан сори!

nqkoi_bg
Мнения: 12
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 12:51 pm
Местоположение: Варна

Re: Конвертор на данни от Leica Wild TC Серия

Мнение от nqkoi_bg »

emo5kov написа:Програмата, която, ще ти свърши работа е GeoTerminal. Свободна е и работи под новите Windows 32bit/64bit, също и поддържа повечето марки и модели тотални станции.
http://www.geodisk.ru/software/geoterminal/ е трябва да я проучиш малко но мисля, че ще се справиш! За Тплан сори!
Благодаря за програмата!
Какво означава графата CODE
https://s31.postimg.org/lp89u6m3v/123.png

Намерих и една програма руска, която конвертира данни от различни тотал станции на мен лично много ми хареса . Имах един GSI-8 файл от измервания, който с нея го конвертирах
въросната програма я има тук:
http://geo-liga.ru/geo-soft/
Прочетох ръководството на TC1610. Имало два файла COORD И DATA. В първия се записвали изходните данни, а във втория данните от измерванията. Никъде не намерих такъв файл да видя какво има в него. Не знам и какви са разширенията на тезиз файлове и тези програми дали могат да ми бъдат полезни.

PGP
Мнения: 42
Регистриран на: Съб Фев 05, 2011 2:07 pm

Re: Конвертор на данни от Leica Wild TC Серия

Мнение от PGP »

nqkoi_bg написа:Прочетох ръководството на TC1610. Имало два файла COORD И DATA. В първия се записвали изходните данни, а във втория данните от измерванията. Никъде не намерих такъв файл да видя какво има в него. Не знам и какви са разширенията на тезиз файлове и тези програми дали могат да ми бъдат полезни.
Любопитен съм от къде е това ръководство?

на стр.1 колегите коректно са обяснили основните неща на GSI-8 с този инструмент.
Сега малко по спомени ще говоря, понеже с този модел инструменти не съм работил вече повече от 5 години, и може малко да те заблудя.
За COORD това са т.н. фиксирани точки има ги и в новите модели, идеята е преди да излезеш на полето да заредиш в паметта на инструмента координати на станциите. "Станционираш" казваш на коя точка с координати си правиш ориентация към други точки с координати и станцията решава абрис, с това станцията вече може да определя координатите на всяка заснета подробна точка. И сега ако правиш експорт на данните (измерванията) ще имаш и кодове 81.. , 82.., 83.. за координати на визирни точки в GSI файла.

nqkoi_bg
Мнения: 12
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 12:51 pm
Местоположение: Варна

Re: Конвертор на данни от Leica Wild TC Серия

Мнение от nqkoi_bg »

m9ck написа:Редактирам мнението си, за да е от полза и на двамата колеги писали по-горе.
TC1610 е прекрасен инструмент, който с минимална поддръжка е на практика вечен. Много здрав и надежден.
Отдавна не се поддържа от Leica, така че всякакви ремонти, резервни части и поддръжка могат да ви бъдат отказани в официалните сервизи.
Трансфера на данни става посредсвом кабел модел GEV102, малък Lemo жак към 9 пинов сериен порт (по известен като ком-порт). Предполагам би станало и с кабел GEV189, който е директно малко Lemo към USB, но не съм пробвал.
Изображение
Повечето съвременни компютри нямат сериен порт, затова е необходим преходник USB to Serial. Тук разнообразието е голямо има ги в почти всеки магазин за компютри, цена около 20лв.
Тънкия момент настъпва, когато успешно инсталирате драйверите на преходника. За да работят тези стари DOS-овски програми Windows-a трябва да е най-много 7 или по-стар. След инсталацията преходника се появява в системната конфигурация като COM11,15 или някакъв друг подобен номер, но никога като COM1 или COM2. За целта от Advanced Properties може да му укажете да е точно COM1 или COM2 по избор, както и параметрите за трансфера - скорост, брой на контролни и стоп битове - трябва да са еднакви с тези на инструмента, това е ясно.
Разбира се има варианти за win8 и win10 но са по-трудоемки за обяснение.
Най-добре е който си служи с такива стари инструменти да има един стар лаптоп с ХР за да няма главоболие с програмите.
Изображение

Качвам линк към програмата TRANSINT на сайта:
http://geodesy-bg.net/transint.rar
Споделете дали трансфера е успешен!


Здраейте!
Преди годни съм го пуска този GIF 10 Модул. Имам кабел с преход от сериен към USB. Снощи исках да го свържа към компа. Направих всичко промених порта на CОМ 1, но не знам защо не става обмен на информация. Искам да сваля един файл на PC то от модула, не става и не става.
Ще дам някакви снимки, някой ако може да се ориентира , някаква настройка допълнителна ли трябва да се нарпави. Дал съм на програмата да е с работна среда WINXP, Аз съм с WIN 8.1 32 bit
Не трябва да има уж проблеми:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Кабела е от ония силиконовите с от еликмекса, не знам да не е в него проблема
Не се сещам знам че съм свалял от този модул инфо ама дали беше с този кабел нямам идея

Използвания кабел за трансфер е или този или прилича много на него...
Изображение

има инфо тук- http://www.pc-adapter.net/products/364.html

new1
Мнения: 37
Регистриран на: Пет Фев 25, 2011 12:07 pm
Местоположение: На много места :)

Re:

Мнение от new1 »

m9ck написа:Програмата за която говори emo5kov е WD.EXE , можеш да я изтеглиш от тук:

http://www.geodesy-bg.net/SOFT/WD.EXE


можеш да използваш моят онлайн конвертор:

http://www.m9ck.com/survey/upform.html

Да поизтупам малко темата от килера - тъй като нито един от 2та сайта не работи, може ли да споделите на ново wd.exe / kor.in

Нямам проблеми да вкарвам/изкарвам gsi <-> csv, просто искам да си визуализирам gsi като dpi

Публикувай отговор