Дигитален нивелир Колида

Всичко свързано с инструментите на различните производители.
Dobri_bg
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 2:13 pm
Местоположение: Plovdiv

Дигитален нивелир Колида

Мнение от Dobri_bg »

Ако някой имам някакви мнения,било хубави,или лоши,нека ги сподели.

georg
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Окт 10, 2011 10:38 am

Мнение от georg »

Да ви кажа честно - не съм го ползвал, но съм чувал разни мнения. А и намерих малко характеристика за него:

Точност: ±2mm/1km
Обхват: 1.5-100m
Панел с пълна клавиатура,
магнитен компенсатор + 2 лати

Това, което съм чувал е, че върши добра работа. Все пак си зависи и от човека.

Поздрави
Георги Руменов

Dobri_bg
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 2:13 pm
Местоположение: Plovdiv

Мнение от Dobri_bg »

Тоива ми е до болка познато,но ме интересуват други неща,като мерене в шарена сянка,шумки и тем подобни неща,колко е паметта ивъобще заслужама ли си човек да си хвъля парите за такава машина.

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Мнение от Незнайко1 »

Мога да коментирам за тотална станция. За една година работи без проблем, памет на мемори карта от 2ГБ напълно достатъчно. За Колида мога да кажа, че е реплика на Topcon и Sokkia, е по не качествена, данните ги записва в SDR33 формат. Сега имам странен проблем - мери безпризменно, а с призма не връща сигнал, но за толкова пари, явно производителят е преценил, че за една година трябва да се изплати и нова :(
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Мнение от g_ishkitiev »

Според мен по-добре си купи хубав инструмент на старо от колкото смотан, но нов :).
Все пак си залагаш името с това, което вършиш. А не винаги грешките са видими още при измерването или обработката. Да оставим и на страна, че го мислиш постоянно кога ще те издъни нещо.
Това си е лично мое мнение де :). В ebay има чудесни 1" и 2" инструменти на старо, е вярно че нямат безрефлекторно. Но поне може да си сигурен в това което мериш. Провери и за нивелирите, също се продават на старо.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

@g_ishkitiev: Тотална станция, която не може да мери безпризмено за мен са пари хвърлени на вятъра.
@Незнайко1: Интересен проблем. Щом като мери безрефлекторно, значи далекомера си е изправен. Пробвал ли си когато си в режим за мерене към призма, да визираш към отражателна марка?
Пробвал ли си към призмата, но на съвсем късо разстояние - 3-4 метра? Вероятно тоталната станция праща твърде слаб лъч, когато е в режим "призма".
Имаш ли "beam meter" приложение на тоталката? Представя графично или числово силата на отразения лъч.

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Мнение от Незнайко1 »

Често казано за тази година работа не мога да се оплача от тоталната станция, по-бавно процесорчето за мерене на разстояния. Измерванията съм ги обработвал с ТПЛАН и грешките са били съизмерими с други инструменти. За определянето на коти по тригонометричен начин не съм забелязал разлики, но все пак това е тригонометрична нивелация и там точностите са занижени.
А за проблема с разстоянията го забелязах преди седмица и в менютата няма такава функционалност за диагностика по точно те са съвсем ограничени. Има само скала с нивото на сигнала, в която всичко е нормално т.е. получава се сигнал от призмата. Моето предположение е, че не ми работи превключването между безпризмено и призмано, но пък би трябвало да ми връща много силен сигнал, нямам представа каква е причината. А за сервиз в Китай си е много далече и така че, ако има работа и така си работя, само ориентацията на станциите малко изнервящо.

Според мен, ако имаш работа за в бъдеще, с която може да изплатиш инвестицията на инструмент си вземи по качествен.
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

velko_sz
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Фев 22, 2009 6:33 pm

Мнение от velko_sz »

Незнайко1 написа:Мога да коментирам за тотална станция. За една година работи без проблем, памет на мемори карта от 2ГБ напълно достатъчно. За Колида мога да кажа, че е реплика на Topcon и Sokkia, е по не качествена, данните ги записва в SDR33 формат. Сега имам странен проблем - мери безпризменно, а с призма не връща сигнал, но за толкова пари, явно производителят е преценил, че за една година трябва да се изплати и нова :(
Кой модел на колида визираш?

Публикувай отговор