Ориентация на тотална станция - методи.

Всичко свързано с инструментите на различните производители.
GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Ориентация на тотална станция - методи.

Мнение от GeoRT »

Днес е Коледа. Всички са усмихнати и с празнично настроение. Понеже няма кой да ме нервира, почувствах празнина в душата си.
Смятам да оплюя Sokkia, за да не излизам от форма.
Яд ме е, че след като човек налее над 20 Клева за тотална станция, накрая открива че производителя е набил вътре съмнително функционални програми, но системно си спестява важни алгоритми.
Имам предвид "ориентирането" на тоталните станции Сокиа.
Накратко, процедурата е следната:
1. стационираш инструмента;
2. визираш към една дадена точка, при едно положение;
3. потвърждаваш насочването.
Тоталната станция смята посоката м/у станцията и визирната точка по "втора основна задача", от този ъгъл изважда единствения измерен посочен ъгъл и получава една стойност за ориентировъчното неизвестно.
Дали обаче, това просто решение винаги е удачно?
Ако трасирам имотни граници, може би изобщо няма и да се замисля по въпроса, но в момента, в който гониш някакво прецизно пространствено определяне, най-малкото трябва да имаш реална оценка на ориентацията си.
Ако например, имам възможност за две, три и повече ориентации и имам желание да ги включа всичките? Сокиа не дава решение!
Толкова ли е трудно, да накараш тази скъпа машина да сметне един абрис?
Работил съм с три генерации на Лайка - както, като клас на инструмента, така и като поколение на моделите.
Във всеки от тях имаше възможност за взимане на до около шест ориентации, при ДВЕ положния.
Тоталната станция изчисляваше поправки на всеки от ъглите, а самото крайно ориентировъчно неизвестно, доколкото знам се изравнява по МНМК. Същевременно получаваш и отклоненията в хоризонталните разстояния - измерено -> <- изчислено, както и в превишенията.
Т.е. контролират се и трите измерени величи - хоризонтален ъгъл, зенитен ъгъл и разстояние.
По твое желание, би могъл да изключиш някоя точка и да преизчислиш наново.
Всичко това най-малкото те ориентира "къде се намираш".
Нищо чак толкова сложно, нали?
Сокиа... :evil:

Кажете моля, как стоят нещата по този въпрос при други марки инструменти, с които сте работили?
Весели празници.

П.П.
При засечка "назад", тоталните станции Сокиа, отново допускат измервания само при едно положение на зрителната тръба!
:evil:

Публикувай отговор