AUTODESK: LAND DESKTOP or CIVIL 3D

Програмно обезпечаване на Геодезията.
Geomatics
administrator
Мнения: 138
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:17 pm
Местоположение: гр. Пловдив
Обратна връзка:

AUTODESK: LAND DESKTOP or CIVIL 3D

Мнение от Geomatics »

Колеги, от самото начало на моята профисионална кариера използвам Land Desktop. Функционалността на програмата напълно задоволява нуждите ми на геодезист.
От едно известно време ми влезна в главата идеята да премина на Civil 3D :idea: . Това стана можеби поради факта, че доста от колегите започнаха да работят с него. Въпросът е какво повече предлага Civil 3D пред Land Desktop, за работата на геодезистите. Не говоря за проектирането на пътища или разни проводи.
Моля ползващите Civil 3D да ми кажат според тях кои са преимуществата му пред Land Desktop :?:.

Neycho
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Дек 07, 2007 12:35 pm
Обратна връзка:

Мнение от Neycho »

Най-голямото предимство е липсата на папка с проект. Всичко ти е събрано в едно ДВГ. :lol:

Благо
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Яну 21, 2008 11:31 am
Местоположение: София и Варна
Обратна връзка:

Civil 3D

Мнение от Благо »


Картограф
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Ное 17, 2008 10:30 am

Мнение от Картограф »

Не намерих подробна информация, за това ще попитам тук:

1. Свалените геодезични данни от тотална станция трябва ли да се конвертират в sdb файлове, за да може Civil да работи с тях?

2. Изобщо има ли някъде специално информация за обработката на геоданни със Civil?

Поздрави. :)

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Отг. 1: Полските измервания се вкарват в Civil във формат *.fbk - fieldbook.

Отг. 2: F1 + www.google.com + редица експерименти. Работи, проверено е!

Картограф
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Ное 17, 2008 10:30 am

Мнение от Картограф »

Благодаря за отговора.

1. Във формат * fbk намерих този конвейтър - "Stringer Connect" . Добър ли е за конвертиране?

2. Аз по принцип се занимавам предимно с продуктите на ESRI и тези на Autodesk са ми малко далечни. С Тплан-а съм горе-долу запознат и затова не ми е ясно точно освен 3D изображенията каква е геодезичната функция на Civil. С повечето хора, с които говоря са запознати повече с "пътищарските" му измерения, отколкото с геодезичните. В този ред на мисли, крайната цел на Тплан и Civil едни и същи ли са? Изобщо, по-лесно ли е боравенето със Civil?

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

ТПЛАН и Civil са две абсолютно, коренно различни програми - нищо общо нямат.

Картограф
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Ное 17, 2008 10:30 am

Мнение от Картограф »

С две думи тогава, Civil за какво се използва в геодезически аспект?

bobets
Мнения: 159
Регистриран на: Пон Ное 26, 2007 7:30 pm
Местоположение: гр.Пловдив

Мнение от bobets »

GeoRT, имат общо двете програми и то е, че и CIVIL прави изравнение по МНМК (версия 2008 и нагоре), а иначе CIVIL-a можеш да проектираш нивелвти, вертикално планиране, кадастър, обеми да смяташ, терен да моделираш. Всичко свързано с Геодезията. Той е основно за геодезия не за пътно.

Картограф
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Ное 17, 2008 10:30 am

Мнение от Картограф »

Да разбирам ли, че и двете програми се използват паралелно, или Civil може да замести напълно ТПЛАН?
А дали има някъде в нета ръководства специално за геодезическата част?

m9ck
administrator
Мнения: 147
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:40 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от m9ck »

Картографе, с Civil 3D можеш да правиш цялостна обработка на геодезическите измервания, ако му сложиш модула "Survey", но понеже 'специалистите' по общини и служби, държат да видят .dpi , .kor, .lis и пр. файлове + тест за умопомрачителния СКГИОМ, нямаш избор :) . Смяташ с ТПЛАН и импортваш kpt-то в Civil 3D и там с множеството от точки правиш всичко, каквото можеш да се сетиш... :)
bpfc 4 life

Картограф
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Ное 17, 2008 10:30 am

Мнение от Картограф »

m9ck написа:Картографе, с Civil 3D можеш да правиш цялостна обработка на геодезическите измервания, ако му сложиш модула "Survey", но понеже 'специалистите' по общини и служби, държат да видят .dpi , .kor, .lis и пр. файлове + тест за умопомрачителния СКГИОМ, нямаш избор :) . Смяташ с ТПЛАН и импортваш kpt-то в Civil 3D и там с множеството от точки правиш всичко, каквото можеш да се сетиш... :)
Ясна е работата тогава.
Обаче имам въпрос - от ТПЛАН има ли възможност файловете да се конвертират във fbk формат?

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Картографе, виж сега, ако искаш да постигнеш нещо трябва да положиш малко усилия!
Мисля че си тръгнал по грешен път.
Сега, извинявай, ама на такива първолашки въпроси да не можеш да си отговориш...
Въпрос на 5 минути четене за да реазбереш какво представлява ФБК и още 1, за да видиш какво вкарва и изкарва ТПЛАН.
Мързи ли те, какво ли?

Картограф
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Ное 17, 2008 10:30 am

Мнение от Картограф »

Fbk е текстов файл. ТПЛАН-а изкарва също текстови файлове - kpt, dpi. Файловете от ТПЛАН, Civil не ги разпознава, та затова питам. Ако сменя разширението на файла ще се получи ли?

По-горе съм споменал с какво се занимавам по принцип, тези програми са нови за мен, както и геодезичните "закони" по общини и администрации.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Ами да ти отговоря по този начин:
Моята кола е с бензинов двигател, ако на бензиностанцията подменя на колонката надписа Diesel с надпис А95 и съответно я напълня догоре, ще се получи ли?
Последно промяна от GeoRT на Чет Ное 20, 2008 3:50 pm, променено общо 2 пъти.

Публикувай отговор