Страница 1 от 2
Трасиране с TOPCON - подготовка на данните с TECS
Публикувано на: Нед Окт 28, 2007 7:30 pm
от m9ck
Здравейте.
Поне 5-ма колеги съм срещал, които използват Topcon и трасират с разпечатан лист с координати, които после набират ръчно в инструмента.
Тук ще Ви покажа как аз се справям с този, за някои дребен, за други голям, проблем.
За начало е необходимо да разполагате със специализирания пакет на Topcon - TECS, който е напълно безплатен и достъпен и може да се изтегли от тук :
http://topconeurope.com/img/exe/Executa ... 5-2004.exe
След това е необходимо с текстов редактор да се направи обикновен ACSII файл със следната структура:
т.е. Номер,Изток,Север,Кота,Код отделени със запетаи.
Ако не използвате кодове, след запетаята на котата, поставете интервал. (което е от съществено значение, както и че Y е преди X )
В менюто Convert направете следното:
1. Изберете Points за да укажете вида на файла.
2. За входен формат посочете GTS-600 Points (gts-7)
3. За изходен - посочете модела на Вашия инструмент.
Аз лично използвам разширение .top за конвертираните файлове, но избора си е Ваш.
Сега остава да прехвърлите новия файл в инструмента и да отивате да трасирате
Успех!
Re: Трасиране с TOPCON - подготовка на данните с TECS
Публикувано на: Пет Яну 11, 2008 8:06 pm
от martu
Може да изглежда тъпо и да не съм в правилната тема или под форум, за което се извинявам,но искам да питам за една тотална станция GTS 600 на TOPCON е и работи със software-a оприсан в темата. Проблема ми е ужасно тъп, не мога да се вържа към нея чрез компютър. До сега не съм работил с каквато и да е тотална станция. Правя всичко според инструкциите, но не иска да се върже. Сигурен съм, че COM порта е правилен, също и за скороста 19200. Ако някой знае за някакви специфични настройки моля да ми пише. Ако може да ми даде и упътване стъпка по стъпка как става ще съм много благодарен, а ако е с картинки ще черпя. Благодаря предварително.
Публикувано на: Съб Яну 12, 2008 10:08 am
от m9ck
Здравей!
Първо трябва да се увериш, че параметрите на download са еднакви в софтуер-а и инструмента. Това са baudrate (скоростта) , patity , databits, stopbits и handshake protocol. В TECS се настройват от бутона с точките , долу в средата, а в инструмента от "COMM PARAMETERS"
Ако пак не иска, увери се в "правилността" на порт-а, или просто ако не тръгне на COM1, ще тръгне на COM2 (зависи как са вързани на дъното)
Пробвай това и ако не стане, пиши да мислим други решения.
Публикувано на: Съб Яну 12, 2008 1:09 pm
от martu
Мерси много. Като пробвам ще споделя резултата.
Публикувано на: Вто Мар 04, 2008 5:25 pm
от martu
Всичко стана както си го обяснил. Единствената разлика, е че стана с 1 Stop bit, а не с 2. Но серията на тази, която ползвам аз е 600, а не 200. Може би от там идва разликата.
Публикувано на: Пон Сеп 22, 2008 10:21 am
от 19
Здравейте!
Как става обратното - трансфер на точки с координати от GPT-3000LN към компютър?
Публикувано на: Пон Сеп 22, 2008 10:30 pm
от m9ck
Здравейте, 19
. Става по същия начин, само се избира "Send data" (from instrument to computer) . И тук комм-параметрите трябва да са еднакви в програмата и в инструмента, а за типа на данните се посочва coord.
Не сте посочили какъв точно е проблема... не иска да разтовари данните,или не ги конвертира в някакъв по-удобен за работа вид?
Публикувано на: Пон Сеп 22, 2008 10:47 pm
от 19
Да, всъщност грешно съм задал въпроса - проблемът е , че при конвертирането дава грешка, а пробвах всички възможни файлови формати.Всъщност искам да изведа обратно координатите на точки, които съм въвел ръчно в инструмента.
Благодаря за отговора!
Публикувано на: Сря Сеп 24, 2008 5:37 pm
от m9ck
Щом разтоварваш без проблеми, не би трябвало да имаш такива и при конвертирането... специално GPT3000 можеш спокойно да го разтовариш във формат "GPT 2000 Coord (fc-x) 11 digit" , а после да го конвертираш в "GTS 600 Coord (gts7)", защото този формат единствено представя данните в колони, т.е. после е лесно да ги редактираш...
i az rabotq s tazi programa
Публикувано на: Вто Фев 03, 2009 5:47 pm
от Ico
naskoro ni formatnaha kompa deto be6e tazi programa i sega q nstalirah na novo i ne moga da si konvertiram faylovete s koordinatite i ne moga da namerq formata koyto polzvah predi GPT 3000 coo 11d ako nqkoy go ima mnogo molq da mi go prati 4e mi se spira cqlata rabota email:
[email protected]
prdvaritelno blagodarq kolegi
Наскоро ни форматнаха компа дето беше тази програма и сега я нсталирах на ново и не мога да си конвертирам файловете с координатите и не мога да намеря формата който ползвах преди ГПТ 3000 цоо 11д. Ако някой го има много моля да ми го прати че ми се спира цялата работа емейл:
[email protected]
Прдварително благодаря колеги.
GeoRT:
Повече няма да редактирам.
Постове писани на латиница, маймуница или някой друг неразбираем език ще бъдат трити без предупреждение!
Публикувано на: Вто Фев 03, 2009 8:53 pm
от m9ck
Ico, не би трябвало да имаш проблеми да ползваш формата GPT 2000 Coord (fc-x) 11 digit, който си върви с програмата TECS.
Пробвай, трябва да стане. Ако има проблеми пиши пак, по възможност на кирилица.
Публикувано на: Пон Фев 09, 2009 4:24 pm
от mitak_
Здравейте,правя всичко както е описано/за конвертирането става дума/,всичко е ок,но когато прехвърля файла в инструмента накрая ми изписва "data eror".Къде мога да греша?Ако може някой да ми помогне ще съм благогарен,ако ли не пък ще има да набирам на ръка като машинописка..
Публикувано на: Сря Фев 11, 2009 1:02 pm
от m9ck
mitak_, напиши за какъв модел става дума, дай примерен файл, който не иска да се конвертира, пък ще потърсим решение на проблема.
прехвърляне на данни
Публикувано на: Чет Фев 12, 2009 9:23 am
от mitak_
Здрасти, m9ck
Модела ми е 3005N
Преди конвертирането:
5552,9550169.480,4633993.320,0.000,
5553,9550175.730,4633973.340,0.000,
След конвертирането:
1234567890+00001.000000000110-200002_+5552 _ x4633993320_ y9550169480_ z0000000000_+5553 _ x4633973340_ y9550175730_ z0000000000_
Когато го прехвърля в инструмента ми се изписва DATA EROR
Публикувано на: Чет Фев 12, 2009 10:11 am
от m9ck
mitak_, проблема най-вероятно е че се опитваш да му качиш пълните координати за трасиране. Въпреки че инструмента е с 11 символа (т.е. на екрана се побират пълни координати в 70-та , до мм), това е често срещана грешка(може би заради изходния формат GTS600). Опитай да махнеш милионните цифри от координатите, или ги остави до сантиметър след десетичната запетая.
Аз лично съм трасирал със същия инструмент и по навик махам първите 2 цифри от координатите.
Пробвай и сподели резултата. Успех!