трасиране

Ако Ви се пише по каквато и да е тема, или искате да си говорите с някой, тук е мястото за спам.
Публикувай отговор
ivan
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Мар 29, 2013 9:13 am

трасиране

Мнение от ivan »

Привет на всички специалисти,аз не съм геодезист и имам следното питане :-Допустимо ли е по закон (и по кой ако има такъв) да се трасира имот в регулация от строителен инженер в населено място -на разположение са кадастрален план,регулационен план,трасировачен карнет .Няма създадена за района кадастрална карта.Възможно ли е това трасиране да се извърши с рулетка,задължително ли трябва да е по координати?Благодаря ВИ?

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Re: трасиране

Мнение от Незнайко1 »

По закон и на практика нещата се различават – там се говори за правоспособни лица, и в регистрите на АКГККкккк... има и такива, които не са магистър по Геодезия!
Всеки който има що годе представа от геодезия може да трасира граници на имоти и това се прилага в практиката. Но протокола за трасираните граници са подпечата от правоспособно лице.
Нещо не ми става ясно има регулация, кадастър но няма в района. Много хора бъркат регулацията с кадастър – регулацията е само идея как да бъдат проектирани имотите, ако има пари може да се приложи. Меродавни са кадастралните или имотни граници! Ако в района няма приложен кадастър или нова кадастрална карта това не спира процедурите по трасиране и означаване на имотни граници.
Методите на трасиране трябва да осигурят точност на границите съгласно наредбите към ЗКИР. А до това дали използва рОлетка и призма или тотална станция или пък координатите му падат от небето е без значение. Може и с кибритени клечки да мери разстояния, ако трасираните точки са си правилно материализирани на терена.
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Re: трасиране

Мнение от Rum Tum Tugger »

ivan правилно си е написал. Има кадастрален и регулационен план, но няма кадастрална карта. Какво има да му се разбира?
А за какво по-точно са меродавни кадастралните граници?
Аз пък да попитам ivan, трасирането с цел изграждане на ограда ли е?

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Re: трасиране

Мнение от Незнайко1 »

Rum Tum Tugger написа: А за какво по-точно са меродавни кадастралните граници?
За съдебни спорове за граници на имоти.
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Re: трасиране

Мнение от Rum Tum Tugger »

Полезно уточнение. Аз пък ще ти кажа, че всъщност при съдебните спорове меродавни са документите за собственост. Да си чувал случайно, че кадастъра не създава вещни права?

ivan
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Мар 29, 2013 9:13 am

Re: трасиране

Мнение от ivan »

Проблемът е че се води дело по чл.108 и чл.109 .Поставена е задача да се представи комбинирана експертизата от две вещи лица с която да се докаже дали сега построената ограда от ответника навлиза в имота на ищците. Ответника настоява вещите лица да са геодезист и стр.инж. Две години подред на всяко заседание през два месеца се цитира от съда"посочените вещи лица се отказаха от задачата" поради еди какви си причини.....Списъка на вещите лица -геодезисти почти се изчерпа.В последствие от страничен източник се разбра че се налага натиск върху вещите лица от страната на ответниците да се отказват от тази задача/но естествено те не си признават че е така/.Стига се до там че задачата се поставя от съда на вещи лица които са строителни инж.И става чудо-те приемат и доказват че сега построената ограда от ответника навлиза в имота на ищците с 31 см.Експертизата е приета от съда.Ответника настоява за допълнителна експертиза-трасиране на имота с координати.Задачата се поставя на същите вещи лица -строителните инж.На поредното заседание вещите лица казват че не са геодезисти и не могат да извършат това трасиране/предполага се че пак е имало някакъв натиск/.Съдът посочва ново вещо лице-геодезист и един от стр.инж от предната експертиза.Вещото лизе геодезист отказва.И така ще е сигурно до безкрай.Стр.инж. и архитекти учат също геодезия,но дали по закон имат това право?

g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Re: трасиране

Мнение от g_ishkitiev »

Аз съм работил върху 1-2 такива случая, но за архитект който е вещо лице по такова дело. Не съм ходил да трасирам граници, нито са ме викали в съда. Просто съм правил някакви цифрови модели и напасвания по документи за собственост. Предполагам, че не е имало чак такъв проблем.
Обикновено в тези спорове едната страна е с повече пари, а другата с повече инат :-). Щом всичко е толкова заплетено, предполагам става въпрос за 20-30см. разлики в оградите? А изходните материали са разни пречартани скици с няколко нанесени граници :-). И всичко това на място трудно за мерене.

g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Re: трасиране

Мнение от g_ishkitiev »

g_ishkitiev написа:Аз съм работил върху 1-2 такива случая, но за архитект който е вещо лице по такова дело. Не съм ходил да трасирам граници, нито са ме викали в съда. Просто съм правил някакви цифрови модели и напасвания по документи за собственост. Предполагам, че не е имало чак такъв проблем.
Обикновено в тези спорове едната страна е с повече пари, а другата с повече инат :-). Щом всичко е толкова заплетено, предполагам става въпрос за 20-30см. разлики в оградите? А изходните материали са разни пречартани скици с няколко нанесени граници :-). И всичко това на място трудно за мерене.
Преди време трасирах така една ограда от оцифрени планове и им обяснявах, че точността не може да е под 10см. (за колкото те вече бяха готови да се бият). Цялата работа беше за едно дърво, на кой попадало в двора. След 2 часа обясняване им върнах парите и си тръгнах :-).. Решат ли да се скарат съседи повод винаги се намира :-).

ivan
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Мар 29, 2013 9:13 am

Re: трасиране

Мнение от ivan »

Като доказателства по делото са приети две експертизи от геодезисти на свободна практика,които са замервали въпросната граница преди да започне делото,представени от ищцовата страна които доказват че оградата навлиза в имота на ответника с 34 см /едната експертиза/, а експертизата на втория геодезист - навлизане с 31 см в ответника.Ответниците представят експертиза направена от геодезист преди делото с което се доказва,че оградата е на място.И тя също се приема като доказателство в съда.Геодезиста на ответниците налага измерванията с тотална станция върху цифровия модел и се получава едно изместване на сгради,граници на ляво в целия квартал .Всичко в квартала се движи на ляво с 30 см.Но при измерване с рулетка се доказва че по кадастр.план и рег.план и трасиров.карнет са навлезли ответниците.Лицето на парцела на ответниците е по-голямо с 33 см а това на ищците по-малко с толкова.Цифровият модел се прилага от 1996 г.от ТСУ на общината но не е приет по надлежния ред,даже не е и тестван.Кадастралния план е от 1981г. трасировачния карнет от 1981 г. регулац.план от 1990г.Жилищните сгради в двата имота са от 1966 г. от лявата страна /като сме с лице към парцелите/на ответниковия парцел има граничещ парцел в който има жилищна сграда от 1940г. Къщата на ищците е на границата със съседния парцел на ищците от дяно.От тази къща до къщата от 1940 г.разстоянието е 40 м. измерено сега. Измерено с мащабна линийка от кадастралния план,регул.план е също 40 м.С това се доказва че планът е верен.Предишната ограда между ищеца и ответника е била телена мрежа.Интересното е че цифровия модел показва същото разстояние 40м.Мерките като лица и отстояния от цифровия модел също отговарят на тези от плановете,проблемът е в това изместване на ляво .С една дума сам по себи си цифровия модел е вярен.Вещите лица в експертизата си доказват че навлизането е с 31см в имота на ищците.Ответниците наблягат на чл.18 за точност на кадастр.карта от наредба№3/2005 г. Но след като няма приета кадастр.карта дали е приложим този член от тази наредба

ivan
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Мар 29, 2013 9:13 am

Re: трасиране

Мнение от ivan »

На какво може да се дължи тази анумалия в цифровия модел? Допустимо ли е при това положение той да се прилага ?Как се процедира по-нататъка за да се разбере истината?

krum
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Апр 02, 2013 9:15 pm

Re: трасиране

Мнение от krum »

брато, ти да не би да си адвоката на тези спорещите, тези "анумалии" на цифров модел са много удобни за този вашия случай.Някой много хитро си е разчевъркал вътре в него за да се получи този номер.Затова при Вашия случай не би трябвало да се ползва с налагане на заснетото върху него.Ползва се само оцифряването като данни.

mejopuxx
Мнения: 10
Регистриран на: Съб Фев 25, 2012 1:44 pm

Re: трасиране

Мнение от mejopuxx »

Меродавен е кадастралния план, а не цифровия модел.Координатите са изчислени на база кадастър.Това е което трябва да се гледа.Според мен трябва да се сканира кадастр.картон и заснетото да се нанесе на него.Ако някой има друго мнение нека го предложи.

ivan
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Мар 29, 2013 9:13 am

Re: трасиране

Мнение от ivan »

Координатите нали са изчислени на база кадастр.план.След като при измерване по координати със станция след нанасяне на заснетото на цифровият модел показва изместване на вс.сгради,то тогава това нали не трябва да се взема под внимание? В такъв случай може би са меродавни измерванията в кадастр.план с мащабна линийка и каквото покаже там това е вярното?!Моля Ви посъветвайте ме какво се прави в такъв случай.Какви действия трябва да се предприемат в този случай от страна на вещото лице според Вас и за какво ние можем да претендираме? Имаме информация от дискретен източник от общината,че наистила двама технически служители от общината са "работили" неофициално в цифровия модел по нашия случай?Как би могло това да се провери дали е истина това,оставя ли следа в програмата кога и кой е влизал и корегирал в цифровия модел?

ivan
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Мар 29, 2013 9:13 am

Re: трасиране

Мнение от ivan »

Здравейте, не съм влизал във форума много отдавно но е хубаво да спомена че на първа инстанция делото се спечели,сега ответника обжалва на по-висша инстанция поради факта, че не е съгласен с експертизата на вещото лице тъй като при замерването вещото лице-геодезист/който не членува в камарата на инжинерите,но е в списъка на вещите лица/ си е служило с рулетка,а не със специализирана техника като джипиес или станция. Искането им е да се назначи тройна експертиза от геодезисти с правоспособност с дейности по кадастъра. Какво ще кажите за това!

Публикувай отговор