Обръщение...за изработване на кадастър само от избрани фирми

Дискутиране на законите, наредбите и инструкциите, свързани с Геодезията.
GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

В момента нямам много време и набързо прехвърлих писното на Янакиев.
Направи ми неприятно впечатление на стилово и граматически неиздържано.
Смях се с глас на следния пасаж:
"Смятаме, че конкурсите по ЗОП не са за предпочитане поради малкия срок на действие от 3 години, а спечелвайки конкурс за поддържане на КК и КР е необходимо фирмата да организира офис и да назначи специалисти за обслужване на гражданите и всичко това за три години. Какво се случва ако фирмата не спечели следващия конкурс? Уволняват се всички служители, офиса се разваля и идва следваща фирма, която започва отначало и т.н."
Да седна да плача колко несправедливи са пазарните механизми, ли?!
Не, по-добре фирмите да печелят пожизнени договори!

Предлагам да направим нещо като обръщение с другата позиция.
Въпросът е достатъчно важен.
Това обръщение може да бъде разпратено до правоспособните лица от публичния регистър на АГКК.
Знам че това прилича на спамване, но нека веднъж да се опитаме да изпреварим събитията.
Надявам се на дискусия по моето предложение.

logic
Мнения: 78
Регистриран на: Пет Апр 17, 2009 12:34 pm

Мнение от logic »

Направи ми неприятно впечатление на стилово и граматически неиздържано.
Що, бе? Много си е грамотен човека. Знае такива сложни думички - като аутосорсинг, например.

Но ще ми е много интересно, ако неговата фирма не успее да се причисли към дестинациите на производствения износ: Дали той пак ще е такъв почитател на аутосорсване на поддържането на кадастралните карти и регистри?


Вижте и още едно грамотно написано изречение:
Смятам, че и в бъдеще развитието на кадастъра, управлението регистрацията на недвижима собственост, работите в областта на поддръжката на бази данни за кадастъра и регистрацията, както и обслужването на гражданите, основната дейност ще бъде на частните геодезически фирми.
Та с това грамотно съставено изречение, Янакиев рече и отсече: "Частното му е майката - дайте го на мен поддържането."

Обаче... ако случайно не го дадат на него?
Ами ако го прилапат Здравчев... или дружката му Славейко, или дружката им Настев, или Весето Дишева и още неколко от някаква шайка, но без Ачо???
Ачо дали ще е съгласен да им е подизпълнител? ? ?

На този въпрос отговори, Аче! И тогава, Аче, драскай простотии, пълни на Плевнелиев главата с недомислици и режи от кръста главите на простосмъртните геодезисти.

Ачо априори се числи към дестинацията. Ами ако случайно не е?

Ами ако случайно стане така, че Янакиев да не е шеф на КИГ?


Ако ти, Аче, не си в дестинацията - какво правиш тогава?

Щото ако и аз ще съм в дестинацията - давай да аутосорсват. Но ако не съм... ? Такива ми ти работи, неграмотнико! Такива ми ти работи, Аче.... Колегите искат да им пазиш хляба! А ти си тръгнАл да им режеш главите...
И май че това е основната занимавка на ръководството на КИГ!??

R
Мнения: 84
Регистриран на: Съб Сеп 15, 2007 8:47 pm

Мнение от R »

Êîëåãè, íå å òîâà ìàòåðèàëúò, ïðåäñòàâåí ïðåä ìèíèñòúðà.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Ето обръщението: http://www.geodesy-bg.net/OTHERS/Obrushtenie.pdf
Коментари?

bobets
Мнения: 159
Регистриран на: Пон Ное 26, 2007 7:30 pm
Местоположение: гр.Пловдив

Мнение от bobets »

Ами какво да ви кажа, аз взимам поддръжката на област Пловдив и ще му мисля тогава как да преодолея кризата :D :D :D , шегата настрана, ако стане това, което е написано просто да ни е здрава гърбината, ше трябва да се молим на връзкарските фирми за някоя трохичка от хляба. Според мен лично това ще се случи, защото все пак живеем в България нашата "мила" родина.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Идеята за "поддържащи" фирми е добра, само ако те дублират дейността на АГКК, а именно АДМИНИСТРИРАНЕ НА КАДАСТРАЛНИТЕ КАРТИ, които практически се поддържат от частни фирми по правилата на свободния пазар!
Съгласен съм напълно че Министерство на земеделието няма работа с поддържането на землища.

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Мнение от Rum Tum Tugger »

А ако на една фирма бъде възложено администриране ще й бъдат забранени техническите дейности ли?

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

За съжаление, дори да и бъдат забранени, май това няма как да стане на практика.

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Мнение от Rum Tum Tugger »

Е, значи свободният пазар отива по дяволите.

Icer
Мнения: 53
Регистриран на: Сря Ное 26, 2008 6:21 pm

Мнение от Icer »

Идеята с поддържащите фирми не е лоша, като цяло, но не ми допада идеята тези фирми да поддържат и графичната част. Според мен трябва фирмите да имат ангажимент само със семантичната част на кадастралните карти, т.е. кадастралните регистри, без същите да имат право да изработват заснемания, или схеми за изменение на КК, поддържани от тях. Графичната част да се изменя от всеки инженер, които има стаж над 2 години по специалността, дори и да не е член на пустата камара, която от своя страна прибира членски внос, които средства отиват неясно къде.


И за да не отварям друга тема специално за КИИП и КИГ ще Ви попитам - какво Ви дава камарата, че да и плащате членски внос??? Защо със събраните вноски към КИИП ще се купува яхта и за кой по-напред ще стигне тя??? Защо винаги всеки си трае и всеки се оплаква , а като му дунат веднъж под опашката и му обърнат носа нагоре става по-нисък от тревата??? Като цяло ме е ЯД на толкова много неща, че не знам откъде да започна - от простия народ, или от управниците, но си мисля, че от първото е най-добре.

Докога винаги ше се оплакваме а няма да деистваме??? Кога ще се намерят малко по-стоиностни, по-морални и издигнали се хора сред обществото, които ще направят първата крачка, че да може и другите да ги последват??? Защо последно време , след толкова несгоди около кадастъра, примерно, не се намериха такива, които да организират едно простичко протестче и да попитат аджеба какво е това КАДАСТРАЛНА КАРТА и защо се влагат средства в нещо което вече веднъж е направено (между другото всеки би трябвало да знае , че такова положение на карта в М 1:1000 няма) с кадастралните планове, които смея да твърдя, че са далеч по-точни от т.нар. Кадастрални карти, поради малката подробност, че в държавната поръчка пише, че се изисква от изпълнителя 100% снимка, а той какво прави - 100 % векторизиране (в повечето случаи за по-големите населени места, а и не само). В контекста на последното се чудя защо трябва да се влагат толкова средства в изработването на една "каша", вместо да се редуцират, като се намали стоиността на КК и КР с 1/3,като кадастралните планове се векторизират, без да се прави попълване, за да не могат собствениците на незаконни построики да минат метър..... Почвам прекалено много да се отплесвам, но е така, когато нищо не е наред.

И за да спестя потенциалните въпроси защо аз не съм пръв в нещо ще кажа, че образованието ми е техническо, т.е. не съм инженер, или магистър, но това за мен не е било никога критерий....

Керванът си върви , кучетата си лаят.....


ПП някои от горе изложените изречения биха могли да бъдат трудно разбираеми, понеже съм се опитал да кажа много неща с малко букви и думи, за да спестя дългото и тягостно потенциално четене на другите потребители.

Поздрави!!!

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Мнение от Rum Tum Tugger »

Това за яхтата за първи път го виждам. :))))

Красимир Колев
Мнения: 141
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 8:58 am
Местоположение: София

Мнение от Красимир Колев »

Все по-често ше го виждаш. Финансовия министър еднолично е "пренасочил" всички пари на агенцията, заделени за вече възложените кадастрални карти. Те отиват за "строителство на нов правителствен център". Така че ако някой от вас колеги в момента се занимава с изработване на кадастрална карта ... не се озорвайте - пари скоро няма да има. Дори и за работа, свършена качествено и в срок !!!

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Е, това малко фантастично ми звучи.
То финансирането на един такъв ЛОТ не става с бюджетни пари а със заеми към Световната банка.
Така или иначе кадастралните карти се плащат дълго след фактическото приключване на работата по тях.
В отговор Icer, ще кажа че това дали даден кадастрален район е за пълно заснемане или само за попълване се упоменава изрично още в тръжната документация. Съответно в ЗКИР си има определени проценти за плътност на въпросното попълване и т.н.
Пълното заснемане се прилага за територии, където навремето Ц6 не е минало поради негодни материали или други причини - там освен да снимаш друг избор нямаш.
За мен така стоят нещата.

Красимир Колев
Мнения: 141
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 8:58 am
Местоположение: София

Мнение от Красимир Колев »

Фантастично или не, бюджет или Световна банка, това е положението.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Тъжно...

Публикувай отговор