Грешка при "трасиране" на границите на имот!

на геодезическа тематика.
k_r_i_s_o
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Апр 30, 2019 6:14 pm

Грешка при "трасиране" на границите на имот!

Мнение от k_r_i_s_o »

Здравейте,

Пускам темата си тук защото не съм сигурен към кого трябва да се обърна! Преди година си купих имот и повиках фирма за проверка на границите на имота.Имота е ограден с ограда както и всички съседни на него.Човека извършил измерването е вписан в регистъра на правоспособните лица.Грешка е че го направих след зделката! Оказа се,че имота трябва да е с изместена ограда от сегашната.Едната страна трябва да е с 5 метра в "моя" парцел. Съответно от другата страна моята ограда трябва да мине в тази на съседния имот с 5 метра в него. Странното е за мен,че всеки следващ трябва да измести оградата си в имота на комшията!Възможна ли е грешка и как може да се докаже и отстрани? Интересува ме и лице за конкакт и повторно измерване. Благодаря предварително.

HaCko
Мнения: 94
Регистриран на: Сря Ное 02, 2011 7:04 pm

Re: Грешка при "трасиране" на границите на имот!

Мнение от HaCko »

Здравейте,
щом колегата ви го е трасирал така, значи най-вероятно няма грешка. Разликата почти сигурно идва от границите на имота по регулация и тези на терен.
Дали може да се оправи - да като се изработи изменение на плана за регулация. За целта трябва и съседите да са съгласни.
Най-добре говорете с колегата, той ще ви обясни и насочи.

Инженера
Мнения: 30
Регистриран на: Чет Апр 21, 2011 7:37 pm

Re: Грешка при "трасиране" на границите на имот!

Мнение от Инженера »

Отиваш в съответната държавна техническа служба, която 'се грижи' за делата и папките в този район. Срещаш се с отговорния служител и го питаш от колко време е на това работно място, ако са повече от година две, три - което е според мястото - го молиш да коментира твоя случай от неговата 'камбанария' градена с времето ... Той би следвало да е запознат добре с проблемите на съответният план.
В случай че почне да мрънка, да го увърта и да чупи пръсти - директно го питаш в лицето - коя е фирмата, колегата ... който е изработил , приел и добута този план до действащо положение.
Защото единият който си трае , се сещаш вече кой е - тоя дето чупи пръсти пред тебе ... за да си има работа той и подопечните му гъзодезисти.

Цялата тази процедура би следвало да я е 'минал' правоспособния колега геодезист, на който си дал пари да ти свърши работа и то не за първи път и не един път а всеки път когато оградите му бодат очите - и ако някой спори с теб, че не си прав да си стош на място , там дето са ви оградите на всички от пантивека ... го пращаш при адвоката - той да му обясни с височайша тежест какво значи 'явна техническа грешка' в геодезически план.

Цялата тази 'история' важи единствено и само ако това , което пишеш е истина. т.е. - всички имоти в района се местят с повече от метър (дори и 1/2 метър е много) в някаква посока или дори и кой на където му падне.
Ако само твоя имот не е в ред или само 2,3 .. съседни имота не са в ред - събирай бабите на пейката пред портата и почвай да разпитваш кой с кой е скаран заради огради в махлата.
Ако им някой 'селски тарикат' те ще го знаят.

И последно - най-добре махайте вратовръзките, слагайте масата , нареждайте на масата каквото сте наскубали от лехите ... и от лакардия на лакардия ... ще и намерите мястото на тая пуста ограда по съседски - а мястото им на тия огради отдавна е 'под сайванта.'
Последно промяна от Инженера на Вто Май 14, 2019 8:06 am, променено общо 2 пъти.

Инженера
Мнения: 30
Регистриран на: Чет Апр 21, 2011 7:37 pm

Re: Грешка при "трасиране" на границите на имот!

Мнение от Инженера »

Има и още нещо - ако си склонен да плащаш пари, ще се намери и кой да те убеди най-професионално, че е точният момент да се възложи общ устройствен план на цялото населено място - и нещата ще ви потръгнат без всяка преграда в живота за всички до най-последната баба, при това ти ще си на чело, водещо изпреварващ ... и няма за къде да се чудиш или да чакаш . Направо отивай да теглиш кредит и почвай ... Насо вече те подготвя , да си хаберлия

малко са срамни нещата с геодезият в 'наше село', това е положението ... ако вземат да се схождат оградите де му е края .. не е майтап работа , занаят е - къща храни

а на къщата най-много й приляга чистенето и подредбата - и тогаз иде вече кацата с ракия и с бурканите с туршия

k_r_i_s_o
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Апр 30, 2019 6:14 pm

Re: Грешка при "трасиране" на границите на имот!

Мнение от k_r_i_s_o »

За да бъда коректен ще кажа,че знам само за съседните на мен имоти. Не сме проверили всички по реда нататък. Просто под "всички" имам в предвид имотите около мен. Никога не съм имал намерението да се карам за границата на имота си и няма да го направя. Тук тези 30 -40 квадрата където трябва да взема от мястото на комшията,аз никога няма да взема! Просто проблема ми е тези където на мен ще ми вземат защото идват на 80 сантиметра от къщата която се намира в имота ми! За това са притесненията ми. Никога няма да се карам с хората да взимам от тяхното място дори да вземат това което е в "моето" място! Не съм за тези 30 или 40 квадрата!

HaCko
Мнения: 94
Регистриран на: Сря Ное 02, 2011 7:04 pm

Re: Грешка при "трасиране" на границите на имот!

Мнение от HaCko »

Инженера написа:Има и още нещо - ако си склонен да плащаш пари, ще се намери и кой да те убеди най-професионално, че е точният момент да се възложи общ устройствен план на цялото населено място - и нещата ще ви потръгнат без всяка преграда в живота за всички до най-последната баба, при това ти ще си на чело, водещо изпреварващ ... и няма за къде да се чудиш или да чакаш . Направо отивай да теглиш кредит и почвай ... Насо вече те подготвя , да си хаберлия

малко са срамни нещата с геодезият в 'наше село', това е положението ... ако вземат да се схождат оградите де му е края .. не е майтап работа , занаят е - къща храни

а на къщата най-много й приляга чистенето и подредбата - и тогаз иде вече кацата с ракия и с бурканите с туршия
Колега доста сте изписали и нищо съществено. Чак ме отегчихте.
Не забърквайте човека надълго и нашироко с геодезическите ни проблеми.
k_r_i_s_o консултирайте се с колегата, който ви е трасирал. Той ще ви насочи.

k_r_i_s_o
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Апр 30, 2019 6:14 pm

Re: Грешка при "трасиране" на границите на имот!

Мнение от k_r_i_s_o »

HaCko, пуснах темата защото колегата извършил трасирането не даде нито предположение, нито имаше какво да обясни.Просто каза,че границата е тук и щял да обясни на комшията от което място аз трябва да взема! За мен беше супер странно няколко граници да са объркани. Другото странно е,че от размерите на протокола от измерването излиза,че квадратурата на мястото ми е с около 20 и ... няколко квадрата по-малко от колкото е по натариален акт.Не търся съчувствие или пък сензация. Просто искам да разбера къде е истината!

bobets
Мнения: 159
Регистриран на: Пон Ное 26, 2007 7:30 pm
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Грешка при "трасиране" на границите на имот!

Мнение от bobets »

Никой няма как да ви помогне с писане по форум. Както по-горе ви писаха колегите, необходимо е среща очи в очи с колега и ще се разплете случая.

Инженера
Мнения: 30
Регистриран на: Чет Апр 21, 2011 7:37 pm

Re: Грешка при "трасиране" на границите на имот!

Мнение от Инженера »

Документ , геодезичен план , който се сблъсква с фактите по описания по-горе начин е за боклука, за коша. И това не е само наш вътрешен професионален проблем. Няма как да помогнем на себе си без да помогнем на всички около себе си. Така стоят нещата днес. Ще го напиша още по остро и по-ясно ... пък който иска нека разбира или не разбира. Имаше времена в които програмиста, адвоката и счетоводителя бяха продължение на ръката на инженера ... геодезист, конструктор, архитект и т.н. ... времената се извъртяха и завъртяха , днес инженерите и архитектите са продължение на ръката на адвоката , а той от своя страна е продължение и в услуга на счетоводителя-банкер. Т.е. този който е слуга по подразбиране , в услуга на цялата въртележка - зае място на кормилото и съответно системата се срива.
Когато стария японски самурай - собственик и шеф на Хонда удари по масата и заяви пред общото събрание на директорите - че в неговата фирма никога няма да управляват икономисти, а винаги инженерите ще имат мнозинство - той имаше нещо в предвид. За съжаление днес в масовия случай нещата не стоят така. С времето в бъдеще те ще се влошат още. И все по-често хората ще чуват отговора : "така ми го дава компютъра и друго решение няма, ето няма" ... "така ми го дава хартията" ... и друг вариант няма.
Ако днес границата минава на 80 см от фасадата - утре тя ще мине през сградата - и пак ще е ни повече ни по-малко от поредно отекчение, за някой администратор или колега.
И ще се чува ... "знаем ви вас геодезистите" - като тия по-горе изредените , водещите
дефакто зад всеки документ стои решение на човек - и то не е служебно а е лично решение

Публикувай отговор